Do góry

Prognoza rok 2023

Prognoza na rok 2023

Rok 2023
W osobliwy sposób poigrał sobie nieboszczyk Ferdynand z czwartym aresztantem, mężem czystego charakteru i nienagannej przeszłości. Przez całe dwa dni uchylał się od jakiejkolwiek rozmowy o Ferdynandzie, aż wieczorem w kawiarni przy mariaszu, zabijając żołędnego króla atutową siódemką dzwonkową, rzekł:  Siedem dzwonków jak siedem kul w Sarajewie.

Jaroslav Hašek „Przygody dobrego wojaka Szwejka”

Rok 2023 i numerologia

Symbolika wibracji sygnującej rok 2023 – liczba siedem – jest niezwykle bogata. Skąd się zatem wzięła idea szczęśliwej siódemki?

Siedmiodniowy tydzień to zasługa Babilończyków, gdyż w starożytności na niebie było widzialnych siedem gwiazd ruchomych, czyli planet. Dzięki obserwacjom przez Babilończyków wędrówek planet po niebie powstał współczesny kalendarz oparty na cyklu solarnym oraz dwunastogodzinna tarcza zegara. Średnio siedem lat trwa również tranzyt Urana przez jeden znak zodiaku.

Magiczne i mistyczne znaczenie liczby siedem zawdzięczamy żyjącym wcześniej przed Babilończykami Sumerom i Akadyjczykom. Siedem dni trwa bowiem jedna z czterech faz Księżyca, przy trwającym około 29 dni cyklu synodycznego. Siódemka była liczbą świętą również u starożytnych Hindusów, Persów, Chińczyków, Egipcjan i Germanów.

Siódemka jest liczbą Kosmosu, boskości, doskonałości, stąd siódmy dzień tygodnia był dla semitów dniem świętym, dniem odpoczynku, dniem poświęconym Bogu. „…A gdy Bóg ukończył w dniu szóstym swe dzieło, nad którym pracował, odpoczął dnia siódmego. Wtedy Bóg pobłogosławił ów siódmy dzień i uczynił go świętym…” Ks. Rodz. 2, 2-3. Liczba siedem pojawia się Starym Testamencie – nomen-omen – siedemdziesiąt siedem razy.

Jest siedem kręgów niebieskich, ale i piekielnych. Siedem bram bogini Isztar, siedem ramion menory – liturgicznego żydowskiego świecznika. Jest siedem cudów świata starożytnego, siedem błogosławieństw, siedem bram Jerozolimy, siedmiu greckich mędrców, siedem miast Homera, siedem wzgórz Rzymu. To właśnie na bazie siódemki została stworzona Apokalipsa Janowa, gdzie jest mowa o siedmiu listach wysłanych do siedmiu Kościołów, którymi kieruje siedmiu aniołów. Pojawia się tam również wizja siedmiu pieczęci, siedmiu grzmotów, siedmiu trąb, siedmiu rogów smoka, siedmiu królów i plag.

Dla Pitagorasa siódemka była liczbą doskonałą, dziewiczą, niepodzielną, liczbą pierwszą, łączącą ziemską czwórkę z powietrzną trójką. Siódemka jest związana z planetą Saturn. Od czasów starożytnych utożsamiana była z wiedzą, mądrością, ofiarą, doskonałością, nauką, filozofią, muzyką, religią i duchowością. Siódemka jest patronką mistyków, proroków, badaczy, naukowców, odkrywców, lekarzy, ale też chorych psychicznie, alkoholików, narkomanów, prostytutek. Znany bajkopisarz francuski Charles Perrault uwielbiał siódemkę. W jego bajkach pojawia się siedem dobrych wróżek, są siedmiomilowe buty, a bohaterowie często mieli siedmioro dzieci.

Jednak liczba ta nie do końca jest szczęśliwa w potocznym rozumieniu pojęcia „szczęście”. W numerologii kabalistycznej siódemka to liczba „wielkiego odpływu” oznaczająca konieczność poświęcenia tego, co posiadamy Niebiosom, Sile Wyższej, wiedzy, mądrości, nauce, godzenia się ze stratami, nie zatrzymywania niczego dla siebie, odpuszczania, przebaczania, co oznacza, że siódemka przejmuje też pewne cechy planety Neptun.

W siódemkowym roku1996 sensacją stało się sklonowanie pierwszego ssaka – owcy Dolly. Wydarzenie to zelektryzowało cały świat i wywołało niezwykle gorące dysputy i dyskusje o charakterze ideologicznym i religijnym. Wielu ludziom nie mieściło się w głowie, że dojdzie do chwili, gdy będzie można – niczym Bóg – tworzyć życie bez zapłodnienia.

W Polsce rok 1996 był czasem afery Olina, podejrzliwości, nieufności i spisków agenturalnych. Niezwykle zaś radosnym dla nas wydarzeniem była literacka nagroda Nobla dla Wisławy Szymborskiej.

W niezwykle ważnym dla Polaków roku 2005 po 27 latach panowania na tronie piotrowym zmarł papież Jan Paweł II. Powołany zaś został prefekt watykańskiej kongregacji doktryny i wiary Joseph Ratzinger, który wybrał imię Benedykta XVI (liczba siódemkowa). W Polsce w wyborach parlamentarnych sukces odniosło Prawo i Sprawiedliwość pod przywództwem Jarosława Kaczyńskiego, a jego brat – Lech – zwyciężył z Donaldem Tuskiem pojedynek w wyborach prezydenckich.

W siódemkowym roku 2014 wybuchła afera podsłuchowa, gdy w restauracji „Sowa i Przyjaciele” i „Amber Room” nagrani zostali politycy rządzącej Platformy Obywatelskiej. Stenogramy z tych podsłuchów rozgrzewały do czerwoności media i opozycję. I choć rozmowy nagranych polityków nie miały charakteru przestępczego, to jednak doszczętnie skompromitowały rządzącą partię, która została siódemkowo „zatopiona” w wyborach w roku 2015. Typowe dla tej liczby niejasności i dwuznaczności zaprowadziły dziennikarzy na rosyjski ślad afery i udział w aferze kremlowskich służb specjalnych.

W Ukrainie doszło do masowych protestów opisywanych jako Euromajdan. Od jesieni 2013 roku w Kijowie i w innych miastach Ukrainy gromadziły się wielkie tłumy protestujące przeciwko odmowie podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. W lutym prezydent Janukowycz wysłał na protestujących oddziały milicji, które strzelały do tłumów ostrą amunicją. W walkach zginęło 165 osób. W konsekwencji ukraińskiego Majdanu Niepodległości został obalony Janukowycz, który uciekł do Rosji. W następstwie Euromajdanu Rosja zaatakowała Ukrainę, w której to wojnie zaanektowała wschodnie obwody – doniecki i ługański oraz wcześniej – Półwysep Krymski. Dalszym etapem rosyjskiego imperializmu była napaść Rosji na Ukrainę w roku 2022.

W tym ponurym siódemkowym roku 2014 narodziło się również ISIS – Państwo Islamskie (Daesz), zbrodnicza, terrorystyczna organizacja, która siała na Bliskim Wschodzie przemoc i śmierć na niewyobrażalną wcześniej skalę oraz zorganizowała wiele zamachów terrorystycznych, również w Europie. Spowodowało to wybuch wojny w Iraku i Syrii, w rezultacie której miliony uchodźców ruszyło w kierunku Europy wywołując potężne konflikty społeczne i polityczne.

W zapisie roku 2023 spotkają się dwie wodne, pasywne dwójki z powietrzną trójką. Dwójki są obecne w zapisie daty przez całe dziesięciolecie, więc kluczowego znaczenia nabiera liczba ruchoma – trójka. Po magii lękowych dwójek z roku 2022 i dacie 22.02.2022 poprzedzającej wybuch wojny w Ukrainie, ostatnia liczba zapisu daty – trójka – niesie ożywczy powiew pobudzającej umysł, komunikację i procesy społeczne energii.

Astrologia

Według starożytnej koncepcji chaldejskiego porządku planet rokiem 2023 będzie rządzić planeta Mars, przy czym mówimy o tzw. roku astronomicznym, który zaczyna się od wiosennego przesilenia 20 marca i potrwa do kolejnego wiosennego przesilenia w roku 2024. Natura Marsa jest maleficzna (złoczynna). To mitologiczny grecki Ares, bóg wojny niesprawiedliwej, agresji i przemocy. W kontekście wojny w Ukrainie nie wydaje się to zaskakujące.

Jednak znacznie ważniejszym czynnikiem, niż chaldejskie władztwo Marsa, będą globalne układy i konfiguracje. A trzeba przyznać, że w ostatnich latach na niebie nie było wesoło. W latach 2012-2015 miała miejsce siejąca kataklizmy, wojny, kryzysy, wstrząsy, populistyczną rewoltę  siedmiokrotna kwadratura wybuchowego Urana w Baranie z niszczycielskim Plutonem w Koziorożcu. W roku 2016 i 2017 Uran trzykrotnie przewędrował przez Eris w Baranie, która w mitologii odpowiada za wojny, zamęt, waśnie i konflikty.

Kolejną fazę wstrząsów zapowiedziała nie mniej twarda, pięciokrotna kwadratura Plutona w Koziorożcu z Eris w Baranie, która miała miejsce w latach 2020-2021. Destrukcyjny i niszczycielski Pluton wchodząc w zwarcie z kłótliwą, wywołującą chaos, konflikty i spory Eris rozkręcił agresywne zapędy Putina i innych dyktatorów. Połączyło się to z wielka koniunkcją w znaku Koziorożca z 2020 roku, która była zaczynem pandemii covid-19. Nałożyła się na to jeszcze kwadratura Saturna do Eris i Urana. To właśnie wtedy szykował się do agresji na Ukrainę odizolowany od świata z powodu pandemii w syberyjskim bunkrze prezydent Rosji Władymir Putin.

Po takiej serii nieszczęść i kataklizmów wspieranych astrologicznymi układami zaczęły się pojawiać opinie, że czekają nas całe dziesięciolecia wypełnione ponurymi zdarzeniami, że trzeba się szykować na długie złe lata pełne katastrof, złowieszczych wizji, pandemii i wojen. I tak jak w dobrych i spokojnych czasach nikt nie chce słuchać złych przepowiedni, tak w erze wypełnionej grozą i smutkiem wyczekiwanie ponurych wieści wydaje się czymś oczywistym. I tu – ogromna niespodzianka – gdyż po dziesięciu latach obfitujących w ekstremalnie twarde, wybuchowe i ciężkie aspekty, na niebie zaczyna robić się spokojniej i to na wiele lat!

I choć echa astrologicznych zdarzeń z minionych lat nie przeminą natychmiast, a rozpoczęte konflikty, wojny i spory będą miały swoją wewnętrzną dynamikę, to jednak w roku 2023 będą dominować łagodne aspekty: styczniowy sekstyl Saturna z Eris oraz czerwcowy sekstyl Jowisza z Saturnem. Pewne napięcie może przynieść jedynie kwietniowa koniunkcja Jowisza z Eris oraz majowa kwadratura Jowisza z Plutonem.

W roku 2023 dojdzie do kilku ingresów planetarnych, w tym jednego, który śmiało można nazwać epokowym – Plutona wkraczającego w znak Wodnika.

Jowisz w Byku
Opiekuńcza natura planetarnego olbrzyma sprawia, że wszystko to, co reprezentuje Byk, będzie wyeksponowane, wzmocnione i rozszerzane, choć nie zawsze musi to oznaczać samych dobrych wiadomości.

Byk związany jest z zasobami ekonomicznymi, systemami walutowymi, rolnictwem, żywnością, surowcami, naturą, ekologią. Wojna w Ukrainie wywołała wstrząsy na rynkach finansowych, co doprowadziło do szokującego wzrostu cen paliw, ropy, gazu i energii elektrycznej. Za paniką na rynnach energetycznych poszła fala inflacji, wzrost stóp procentowych banków centralnych. Do wielu krajów zawitało widmo kryzysu, recesji, niewypłacalności.

Władymir Putin postanowił wziąć Zachód głodem i zimnem. I choć wydawało się, że świat czeka zimowa apokalipsa, niedobory żywności w sklepach i drożyzna, która rzuci na kolana europejskie rządy, zmusi do negocjowania z Rosją nowych dostaw surowców w zamian za kompromisy w ukraińskiej sprawie, to jednak efekt był daleki od rosyjskich planów.

Poprzednim razem Jowisz tranzytował Byka w roku 2012, który to rok przyniósł wyraźne odbicie na globalnych rynkach po dramatycznym kryzysie roku 2008. Wejście Jowisza w znak Byka w maju 2023 przyniesie stabilizację na rynkach surowcowych, niezłe plony, korzystniejszą dla zasiewów i zbiorów pogodę, powolny powrót optymizmu na światowe giełdy. Jednak na większą poprawę należy liczyć dopiero w roku 2024.

 Saturn w Rybach
Kryzysowa, ograniczająca i twarda natura Saturna sprawia, że wartości reprezentowane przez znak zodiaku, przez który wędruje ta planeta, poddawane są krytycznej ocenie, surowej weryfikacji, silnemu osłabieniu, ale też radykalizacji. Ryby mają duży związek z religią, duchowością, kulturą i sztuką. Poprzednim razem Saturn wędrował przez znak Ryb w latach 1994-1996. Wtedy to doszło do I wojny w Czeczenii, gdy prysł mit liberalnego prezydenta Rosji Jelcyna, który nie wahał się wysłać czołgów na Grozny. Wojna ta była porażką Rosji i rozpoczęła proces radykalizacji środkowoazjatyckich nacji w kierunku islamskiego fundamentalizmu. To właśnie w tych latach, po wojnie w Afganistanie, zaczęła rosnąć w siłę Al-Kaida, z którą Zachód miał bardzo ciężkie doświadczenia, jak choćby atak na Word Trade Center.

Saturn przypomni o starych sporach religijnych, jak choćby muzułmańskich sunnitów z szyitami, wywoła ostry konflikt na łonie kościołów chrześcijańskich, rozbicie i kryzys prawosławia po wojnie w Ukrainie, nasilenie się procesu upadku potęgi i wpływów Kościoła Katolickiego. Na nowo odrodzi się religijny terroryzm, dochodzić będzie do etnicznych pogromów, w których kwestie relacji państwo-kościół odgrywać będą ważną rolę. Reakcją na te procesy będzie rozrost protestanckiego fundamentalizmu będącego trzonem prawicy w Północnej i Południowej Ameryce. I jakby na przekór religijnemu integryzmowi nasili się laicyzacja na Zachodzie, upadać będzie autorytet licznych kościołów i przywódców religijnych, w tym papieża Franciszka.

 Pluton w Wodniku

Jednak wydarzeniem, które przyćmiewa wszystko inne, jest ingres Plutona w znak Wodnika, na razie na kilka miesięcy. W tym znaku Pluton rozgości się na dłużej w roku 2024.

Jednym z kluczowych wyzwań dla ludzkości na najbliższe dziesięciolecia, staje się kwestia energii – źródeł jej pozyskiwania, ekologii, niszczącej Ziemię eksploatacji surowców energetycznych. Rozwiązaniem dla ekologów i przemysłu wydawała się energia odnawialna. Jednak setki tysięcy hektarów pól, wzgórza i pustynie zastawionych panelami słonecznymi, setki tysięcy wiatraków szpecących krajobraz, zabijających miliony ptaków nie rozwiązują energetycznego problemu. Niestabilność, produkcja paneli i wiatraków zależna od Chin (lit, metale ziem rzadkich), problemy z gromadzeniem energii powodują, że energia odnawialna będzie mieć niewielkie, przede wszystkim lokalne, znaczenie. Rozwiązanie dla ludzkości przyjdzie z zupełnie innej strony.

Astrologiczna symbolika Plutona – poza mrocznością, śmiercią i przemijaniem – zawiera się również w takich kategoriach, jak transformacja, głębokie, radykalne przemiany, panowanie nad energią rozumiane jako proces psychiczny, metafizyczny, ale też jak najbardziej dosłowny – fizyczny i technologiczny.

Poprzednim razem Pluton tranzytował znak Wodnika w latach 1777-1799. Był to burzliwy, fascynujący czas wielkich odkryć naukowych z obszaru elektrotechniki. W 1752 roku Benjamin Franklin konstruuje pierwszy piorunochron, a przełom XVIII i XIX wieku określa się jako złoty okres elektrotechniki. Michael Faraday tworzy podstawy elektromagnetyzmu, Alessandro Volta konstruuje pierwsze ogniwo elektryczne, André Marie Ampère dokonuje wielkiego postępu w pracy nad elektromagnetyzmem. Wraz z początkiem XIX wieku kolejne wielkie odkrycia, badania i wynalazki tworzą Georg Ohm, Gustav Kirchhoff, James Clerk Maxwell i inni. Jeszcze wcześniejszy tranzyt Plutona przez znak Wodnika miał miejsce w I połowie XVI wieku, w okresie, w którym zaczyna się nowożytność i powstają podstawy nowoczesnej nauki – w astronomii, fizyce, biologii i medycynie.

Czy „coś” ważnego dzieje się teraz w świecie nauki i technologii z obszaru fizyki i energetyki, na co miałby wpływ Pluton wkraczając w znak Wodnika? Do finału zbliża się jeden z największych i najdroższych eksperymentów naukowych z obszaru fizyki jądrowej, techniki i przemysłu. Będzie nim uruchomienie pierwszego działającego w sposób ciągły reaktora termonuklearnego, którym jest ITER (ang. International Thermonuclear Experimental Reactor) – budowane we Francji przez międzynarodowy zespół urządzenie, które będzie produkować energię w procesie syntezy jąder izotopów wodoru. ITER zostanie uruchomiony najprawdopodobniej w latach 2024-2025.

Klasyczna elektrownia jądrowa produkuje energię w procesie rozbicia jąder ciężkich pierwiastków (uran, pluton). Ma to jednak liczne wady – odpady promieniotwórcze, niezmiernie małe, ale jednak realne, zagrożenie związane z zamachami terrorystycznymi i katastrofą reaktora, co stało się przecież w Czarnobylu i w Fukushimie oraz największa wada – problem z pozyskaniem i wzbogacaniem paliwa jądrowego, a także z kontrolą nad pierwiastkami, z których produkuje się broń jądrową.

Uzyskiwanie energii z syntezy termojądrowej jest bardzo trudne, ale jest pozbawione wad energetyki jądrowej. Dodatkowo energia uzyskana z syntezy jądrowej jest znacznie wydajniejsza, niż klasyczna energia jądrowa pochodząca z rozpadu jąder. Nie powstają odpady promieniotwórcze z wypalonego paliwa, awaria elektrowni powoduje jej samoczynne wygaszenie, więc nie może dojść do wybuchu, paliwo – izotopy wodoru – przede wszystkim deuter – jest powszechne. W jednym litrze wody morskiej znajduje się 0,02 grama deuteru. Paliwo do reaktora termojądrowego jest więc powszechne i stosunkowo tanie. Drugi konieczny do syntezy termojądrowej izotop wodoru – tryt – jest produkowany w reakcjach jądrowych i termojądrowych.

ITER nie będzie produkował energii, gdyż jest reaktorem eksperymentalnym. Pierwsze elektrownie termojądrowe pojawią się zapewne za kilkadziesiąt lat, ale jeśli ITER odniesie sukces, a nie jest to jedyny eksperyment z obszaru energetyki termojądrowej, to czeka nas być może największa rewolucja od czasów odkrycia ognia.

I choć to na razie śpiew przyszłości, nikt żyjąc na przełomie XVIII i XIX wieku nie zdawał sobie sprawy, że w laboratoriach naukowych powstają wynalazki i odkrycia, dzięki którym będzie można przesyłać obraz i dźwięk na dowolną odległość, latać w kosmos, zamawiać produkty z odległych krajów. Już tylko wyobraźnia może nas ograniczyć w imaginacji tego, co nas czeka po opanowaniu kontrolowanej syntezy termojądrowej.

Figury planetarne w roku 2023
Tworzące się łatwo i często tzw. półkrzyże – figury w kształcie litery T – pojawią się na niebie, podobnie jak w roku 2022, aż jedenaście razy. Szczególnie mocne wersje półrzyży będą mieć miejsce w drugiej połowie roku. W październiku i w listopadzie będą się ukazywać na niebie nawet dwukrotnie. Często towarzyszyć im będą mające sporą dynamikę tzw. trójkąty syntetyczne i trójkąty losu. Te konstelacje, mimo, że są trójkątami, a zatem harmonijnymi figurami, mają zaszyte w sobie również ostre i twarde aspekty (kwadratury, opozycje i kwinkunksy) wyzwalając duże przyspieszenie, postęp i rozwój.

Korzystne relacje między planetami, zwłaszcza sekstyl Jowisza i Saturna oraz uściślający się sekstyl Urana z Neptunem spowodują, że zaczną się na niebie tworzyć bardziej harmonijne, niż w ostatnich latach, figury. Aż dwukrotnie pojawi się na niebie (w sierpniu i we wrześniu) rzadka figura, jaką jest latawiec. To optymistyczna, niosąca nadzieję i pomyślność konstelacja planetarna, która nie była widziana od lat i w zadziwiający sposób zaczęła się pojawiać na niebie w ciężkich dla świata latach 2021 i 2022.

W roku 2023 planety układać się będą w niewidzianą od dziesięcioleci bardzo rzadką figurę, jaką jest tzw. równoramienny trapez, który przypomina rzut na ściętą piramidę. Figura ta kojarzy się z solidnością, mocą, trwałością i stabilnością. W sporcie – przeciwnie – służy do akrobacji przypominając dziecięcą huśtawkę, więc kojarzy się z ekwilibrystyką i akrobatyką. Jest to dynamiczna, ale pomyślna i szczęśliwa figura składająca się z jednej opozycji oraz pięciu harmonijnych aspektów (dwóch trygonów i trzech sekstylów).

Figura ta ma silne powiązania z symboliką wolnomularską. Ścięta piramida została umieszczona na jednodolarowym banknocie w 1935 roku przez prezydenta Roosevelta. To tzw. Wielka Pieczęć Stanów Zjednoczonych. Na rewersie pieczęci widnieje niedokończona piramida z 13 warstw kamieni, u podstawy której widnieje wypisany cyframi rzymskimi rok 1776 (data powstania Stanów Zjednoczonych). W miejscu, gdzie powinien znajdować się szczyt piramidy widnieje tzw. Oko Opatrzności. Dodatkowo na rewersie znajdują się dwie łacińskie sentencje – złożone z 13 liter „Annuit Coeptis”, „Bóg spojrzał życzliwie na nasze przedsięwzięcie” z Eneidy Wergiliusza oraz „Novus ordo seclorum” – „Nowy Porządek Wieków” – początkowo motto wolnomularstwa, zaczerpnięte z czwartej eklogi Wergiliusza.

W roku wejścia Plutona w znak Wodnika, który od XVIII wieku, gdy został odkryty jego władca Uran, kojarzony jest z dążeniem do postępu i wolności, astrologiczna figura trapezu zapowiada wielki skok zmian cywilizacyjnych, społecznych i politycznych na całym świecie, upadek tyranów, krwawych reżymów i populistycznych autokracji.

Trapez dwukrotnie pojawi się w lipcu, potem w listopadzie i w grudniu niosąc światu i skrwawionej wojną Ukrainie nadzieję na pokój i odbudowę. Figura ta będzie też akceleratorem technologicznego postępu, przeobrażeń na polu ekonomicznym i przemysłowym.

Zaćmienia
W roku 2023 wywołująca zaćmienia linia węzłów księżycowych wędrować będzie ruchem wstecznym przez pas znaków Byk-Skorpion podążając w kierunku pasa Baran-Waga. Czekają nas cztery zaćmienia. 20 kwietnia będzie mieć miejsce hybrydowe zaćmienie Słońca w znaku Barana. 5 maja będzie mieć miejsce częściowe zaćmienie Księżyca w znaku Skorpiona. 14 października dojdzie do pierścieniowego zaćmienia Słońca w znaku Wagi. 28 października czeka nas częściowe zaćmienie Księżyca w znaku Byka.

Nauka, polityka, kultura, natura

Nauka, technologie, ekonomia
Potężny skok cen gazu, węgla i ropy z roku 2022 wcale nie oznacza, że rozkręcająca się spirala wzrostu cen na rynku energii będzie nieustannie szła naprzód. Przeciwnie. Takie szalone spekulacje, gwałtowne wzrosty cen, dziwaczne reakcje inwestorów zwykle poprzedzają duży i głęboki krach, co już się dało zauważyć na rynku kryptowalut. Podobna sytuacja miała miejsce w 2008 roku, gdy cena gazu i ropy również szalała przed upadkiem Lehman Brothers. Jednak nim 15 września 2008 roku upadł ten wielki bank inwestycyjny, na rynkach finansowych i giełdach dało się zaobserwować wiele niepokojących sygnałów, które pojawiały się już od połowy 2007 roku, m.in. pompowanie baniek spekulacyjnych.

Siódemkowa natura roku 2023 (liczba „wielkiego odpływu”) zapowiada silne spadki na rynkach finansowych i w globalnej gospodarce, zwłaszcza w pierwszej połowie roku. Kryzys ten będzie mocniej odczuwalny w Europie i w Azji, mniej zaś w Stanach Zjednoczonych. Dla Rosji będzie to rok niemalże katastrofalny, gdyż zasilana zwyżką cen gazu i ropy Rosja miała pieniądze na wojnę. Spadek cen surowców energetycznych, uniezależnianie się Europy od rosyjskiego gazu, ropy i węgla, ucieczka specjalistów przed wojenną mobilizacją doprowadzą Rosję do wieloletniego kryzysu przypominającego upadek ZSRR.

 Polityka i społeczeństwo
W siódemkowym roku, pod wpływem ingresu Plutona w Wodniku, wektor ludzkich potrzeb zacznie skręcać w stronę poszukiwania szczęścia, spokoju i wewnętrznej równowagi. Wypalać się zacznie populistyczna rewolta bazująca na egzystencjalnych niepokojach i wstrząsach z minionych lat. Kryzys demokracji skłoni politycznych liderów do postawienia na innowacje, demokrację bezpośrednią, większą reprezentatywność i przedstawicielstwo, co ma zapobiec agresywnym, polaryzującym podziałom na lud i elity. Znów obudzą się wolnościowe pragnienia ludzi uciemiężonych w autorytarnych systemach.

Kultura, religia
To ciężki czas dla Kościoła Katolickiego. W horoskopie cywilizacji chrześcijańskiej Saturn tranzytując Medium Coeli tegoż horoskopu przyniesie kolejną falę kryzysu, jaką jest postępująca laicyzacja, bolesne rozczarowanie wschodnioeuropejskich kościołów rosyjską polityką Watykanu.

W horoskopie ingresu papieskiego Franciszka miał miejsce tranzyt Neptuna przez Słońce ingresu, co zapowiadało neptuniczne rozmycie, rozkład i rozpuszczenie mitu dobrodusznego Franciszka, który miał zreformować Kościół. Tymczasem wygrała opcja „business as usual” (interesy jak zwykle). Kościół Katolicki postawił na trwanie, na porozumienie z Rosją i Putinem ze względu na chęć stworzenia sojuszu z cerkwią prawosławną, która stała się obrończynią tradycyjnych wartości.

Pojawia się także zadziwiający, bo stricte religijny, wątek dziwnych umizgów Watykanu i Kościoła do Rosji. Jest on bowiem związany z III Tajemnicą Fatimską. Jednym z istotnych wątków przesłania fatimskiego jest prośba Matki Bożej o poświęcenie Rosji swemu Niepokalanemu Sercu. Maryja miała podkreślić podczas swojego objawienia, że jeśli Ojciec Święty dokona tego, to walcząca z religią Rosja nawróci się, a świat zazna trwałego pokoju.

„Jeżeli Rosja nawróci się, to nastanie pokój. Jeżeli nie, rozpowszechni ona swe błędy po świecie, wywołując wojny i prześladowania Kościoła Świętego. Ojciec Święty będzie cierpiał, wiele narodów zostanie zniszczonych” – tak brzmi to przesłanie. Jeśli Rosja ma taką ważną misję w dziele zbawienia, to może nie należy jej drażnić, trzeba z nią rozmawiać, negocjować, wspierać. Stąd usilne zabiegi papieża Jana Pawła II, by udać się z pielgrzymką do Rosji, stąd dziwny symetryzm Watykanu i Franciszka wobec wojny w Ukrainie, oburzające rozmowy, dyskusje, składanie sobie życzeń z patriarchą Rosji Cyrylem – etatowym oficerem i agentem KGB.

Natura, przyroda, ekologia, klimat
Gdy w roku 2012 w znak Ryb wkroczył jego władca Neptun, rozpoczęła się plaga apokaliptycznych przepowiedni, histeria związana z końcem świata, katastrofą klimatyczną, muzułmańskim terroryzmem, przeludnieniem, inwazją uchodźców, głodem i nuklearną zagładą.

Kwestia ocieplenia klimatu stała się niezwykle absorbującym emocje i lęki millenarystycznym ruchem zapowiadającym nadejście nowej apokalipsy. Tranzyt Plutona przez znak Wodnika nasili klimatyczny radykalizm, który zacznie podążać w kierunku ekstremistycznym. Za happeningami w muzeach, gdzie klimatyczni aktywiści oblewają dzieła mistrzów malarstwa zupą, klejem i farbami, pójdą radykałowie i klimatyczni terroryści niszczący infrastrukturę przemysłową, blokujący miasta, drogi, instytucje publiczne, zwierzęce farmy i rzeźnie.

I choć Pluton w Wodniku uruchomi rewolucyjny ekstremizm związany z ekologią, to jednak świat zacznie odchodzić od przemysłowej hodowli – zwłaszcza mięsa – zastępując je produktami roślinnymi. Wegetarianizm, a docelowo weganizm, staje się w skali kolejnych dziesięcioleci czymś nieuchronnym.

Nadzieje
Uzyskanie taniej, powszechnie dostępnej energii elektrycznej, niezależnej od humorów dyktatorów, bez walki o złoża i zasoby, rozwiąże 95% problemów ludzkości, co spowoduje, że wojny stracą sens, a problemy cywilizacyjne (globalne ocieplenie, zanieczyszczenie środowiska, wycinanie lasów) po prostu znikną, gdyż dzięki taniej energii będzie można produkować wodór jako paliwo w transporcie, odsalać wodę na skalę przemysłową itd.

Zagrożenia
W roku rządzonym przez numerologiczną siódemkę nastąpi przypominający żałobę proces odreagowywania lęków, cierpienia i strat po lockdownach związanych z pandemią covid-19, po wojnie w Ukrainie, kryzysie ekonomicznym, drożyźnie, zagrożeniu katastrofą klimatyczną i atomową wojną. Nasilenie się problemów psychicznych, zaburzenia nerwowe, alkoholizm i narkomania, depresja i próby samobójcze – zwłaszcza u dzieci i młodzieży – będą prawdziwą plagą.

Europa

Nie sprawdzają się wizje katastrofy, jaką miało być dla Europy odcięcie od rosyjskiego gazu i ropy. W horoskopie cywilizacji europejskiej (koronacja Karola Wielkiego) Jowisz zimą przejdzie przez ascendent. Rozleniwionym, żyjącym w dużej wygodzie i komforcie Europejczykom obecny kryzys może wyjść tylko na dobre. I tak jak układ odpornościowy potrzebuje od czasu do czasu zmierzyć się z infekcją, tak samo europejskim elitom dobrze zrobi konieczność przyjęcia wyzwania, jakim stała się agresywna imperialna polityka Rosji.

W horoskopie Traktatów Rzymskich i w horoskopie otwarcia granic strefy z Schengen Jowisz przejdzie w styczniu przez Słońce obu horoskopów. W horoskopie Unii Europejskiej w maju Jowisz wejdzie na Medium Coeli. Europejska gospodarka stymulowana pieniędzmi z Funduszu Odbudowy mocno zacznie stawać na nogi. Trygon Plutona do ascendentu waluty euro sprawia, że w drugiej połowie roku w gospodarkach strefy euro pojawi się silne ożywienie.

Pewnymi znakami zapytania dla Unii Europejskiej jest dyrekcja Neptuna przez Słońce horoskopu Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej. Niebezpieczna dla unijnej gospodarki jest polityka Fit for 55 (zielonej transformacji). W europejskich gabinetach dojrzewać będzie koncepcja wielkiej reformy ociężałych, zbiurokratyzowanych brukselskich struktur i ustanowienia nowego traktatu. Dyrekcja Urana przez Słońce Traktatu z Maastricht, która będzie mieć miejsce w 2024, skłoni unijnych liderów do zmierzenia się z nowymi globalnymi wyzwaniami.

Konsekwencją wojny na Ukrainie będzie utrwalenie zachodniego sojuszu, budowa europejskiej federacji, wspólnej armii, rozszerzenie NATO i Unii Europejskiej, rezygnacja z zależności od rosyjskich surowców. Wzmocnienie Zachodu daje szansę na powstrzymanie chińskiej ekspansji, gdyż kolejną wielką wojną, jaka czeka Zachód może być chińska inwazja na Taiwan, atomowy atak Korei Północnej na sąsiada z południa, konwencjonalny lub nawet atomowy konflikt między Indiami a Pakistanem.

Niemcy demontujący swoją politykę wobec Rosji, która trwała całe dziesięciolecia, a nawet i wieki, znalazły się w wyjątkowo dramatycznym położeniu. Obecny kanclerz pochodzi z partii SPD, która szczególnie aktywnie inwestowała w relacje niemiecko-rosyjskie od czasów kanclerza Willi Brandta, przez Gerhard Schrödera. Niemcy muszą dokonać ogromnego zwrotu swojej zależnej od taniego rosyjskiego gazu gospodarki. I choć widmo ciężkiego kryzysu zawitało w tym kraju, Niemcy dość dobrze sobie poradzą z tym dramatycznym wyzwaniem. Jowisz na MC horoskopu Zjednoczenia Niemiec pozwoli Niemcom przetrwać zimę w dobrej kondycji. Jednak dla odpowiedzialnego za ten proces kanclerza Olafa Scholza będzie to iście karkołomne zadanie. W styczniu przez Księżyc horoskopu zaprzysiężenia wędrować będzie Saturn, wiosną 2023 zaś przez ascendent. W jego urodzeniowym horoskopie szykuje się istne piekło. Neptun utworzy kwadraturę ze Słońcem, Saturn zaś z Księżycem. Wyjątkowo ciężkim i bolesnym tranzytem będzie wędrówka Plutona przez Imum Coeli oraz Urana przez Wenus. W roku 2023 Pluton będzie kontynuować tranzyt przez IC, Uran zaś dojdzie do Księżyca. Śmiało można zatem zakładać, że czekają go dwa najtrudniejsze lata w jego całym życiu, a zarazem oznacza to, że czeka go morderczy polityczny maraton pomieszany ze slalomem. Historia jednak pokazała, że decyzje, które podjął w związku z relacjami z Rosją, okażą się być gigantycznym przełomem. Niosą bowiem zmiany, które wywracają europejski porządek.

Podobnie burzliwy i niespokojny rok czeka Austrię. Saturn na Księżycu, Uran w opozycji do Słońca, a także Jowisz na ascendencie horoskopu republiki zapowiada jeden z najbardziej kryzysowych i trudnych momentów w nieco ponad stuletnich dziejach austriackiego państwa. Saturn na Imum Coeli horoskopu Republiki Szwajcarskiej, Uran na Słońcu i Medium Coeli szwajcarskiego franka niosą wielkie wyzwania dla pozycji, bogactwa i stabilizacji alpejskiego raju.

Dla Francji rok 2023, i kolejne lata, okażą się jednymi z najważniejszych w całej powojennej historii. Dyrekcja Słońca przez ascendent i Jowisza w horoskopie chrztu Chlodwiga, Jowisz na ascendencie oraz dyrekcyjny Neptun na Medium Coeli horoskopu V Republiki sprawiają, że Francja podejmie wyzwanie głębokiej przebudowy państwa, gospodarki i armii. Jednak Francja znów może stać się polem dramatycznych wstrząsów politycznych, katastrof naturalnych, terrorystycznych ataków oraz lobbystycznych działań Rosji. W horoskopie prezydenta Emmanuela Macrona Pluton wędruje mu przez ascendent. Podobnie ciężkie układy widać w horoskopie prezydentury, gdzie Pluton wejdzie w opozycję z Księżycem, Uran zaś znajdzie się na Słońcu. Zapowiada to dla niego jeden z trudniejszych, a zarazem ważniejszych, momentów życia.

W horoskopie Zjednoczonego Królestwa i samej Anglii, miała miejsce w ostatnich latach seria wstrząsów, jakim były przede wszystkim koniunkcja Plutona (wraz z kwadraturą Urana) do Słońca UK i koronacji Wilhelma Zdobywcy (horoskop Anglii) z lat 2013-2014 poprawiona tranzytem Saturna z lat 2018-2019. Brytyjczycy ponoszą zatem konsekwencje tych wydarzeń, m.in. w postaci chaosu związanego z Brexitem.

Czy rząd Rishi Sunaka będzie mieć łatwiejszą misję i bardziej optymistyczną przyszłość, niż rząd jej nieszczęsnej poprzedniczki Liz Truss? W tym przypadku można chyba powiedzieć, że mamy do czynienia z przypadkiem wpadnięcia z deszczu pod rynnę. Widać w nim fatalną pozycję Księżyca w Skorpionie (upadek), Wenus w Skorpionie (wygnanie) i aż cztery kwadratury Plutona do stellum w Skorpionie (Słońce, Księżyc, Merkury i Wenus)! I tak, jak w horoskopie Liz Truss, Mars jest osłabiony wygnaniem w VII domu. Ten horoskop jest nawet gorszy, niż horoskop Liz Truss, tak jakby rząd Sunaka miał się zmierzyć ze znacznie większymi problemami, niż stało się to w przypadku Johnsona i Truss.

W astrologii elekcyjnej, która zajmuje się planowaniem zdarzeń, są pewne fundamentalnie ważne zasady w tworzeniu udanego horoskopu elekcyjnego, np. zaprzysiężenia, koronacji itd. Jednym z nich jest bezwzględne unikanie startu przedsięwzięcia w czas zaćmienia, zwłaszcza zaćmienia Słońca. Takich dni w roku jest zwykle tylko cztery. Co zaś sprawia, że rząd niezwykle ważnego państwa, kluczowego członka NATO, wielkiej gospodarki został zaprzysiężony właśnie w dzień zaćmienia Słońca (25.10)? Będzie to dla nas zagadką, tym bardziej, że brytyjscy astrolodzy są uważani za najlepszych na świecie.

Jednym z najbardziej ekscytujących media wydarzeń października będą przygotowania do koronacji króla Zjednoczonego Królestwa – Karola III i koronacja ta wypada również, jak w przypadku rządu Sunaka, w czas zaćmienia (w tym wypadku Księżyca)! Monumentalny spektakl pogrzebu królowej Elżbiety II być może jest też łabędzim śpiewem po przemijającym imperium brytyjskim. I choć właściwie ono już nie istnieje, to są jeszcze jego symboliczne ślady w postaci Commonwealthu.

Czy koronacja Karola zatrzyma proces rozpadu Wielkiej Brytanii? Szkoci wcześniej, czy później, wrócą do tematu secesji, podobnie jak Irlandia Płn. Wiosenny nów w horoskopie Irlandii może mieć pewien wpływ na sytuację również w brytyjskiej części irlandzkiej wyspy. W horoskopie Zjednoczonego Królestwa, niczym memento, progresywne Słońce zmierza w stronę Saturna, przez którego przejdzie w roku 2028. Prawdopodobnie za tych kilka lat dojdzie do ostatniego etapu upadku brytyjskiego imperium w postaci secesji Szkocji lub rozwiązania Commonwealthu i brytyjskie imperium wyda ostatnie tchnienie.

To będzie bardzo trudny dla Włoch rok. Saturn w opozycji do Marsa, na Imum Coeli oraz Uran na descendencie horoskopu Italii, sprawiają, że nowe prawicowe, euroceptyczne władze Włoch nie porządzą za długo. Kraj ten mierzyć się będzie z ostrym kryzysem ekonomicznym i nękającymi Italię kataklizmami przyrodniczymi.

Neptun na Medium Coeli horoskopu Republiki Greckiej przypomni o starych problemach ekonomicznych Grecji, czyli z kryzysu sprzed 12 lat. Kolejne ciężkie aspekty w horoskopie tego państwa nie dają nadziei na to, że w kraju tym szybko wrócą dobre lata. Nie jest też wykluczona ostrzejsza faza konfliktu z Turcją, z którą Grecja ma stare zadawnienia.

Seria dramatycznych, ostrych i twardych aspektów w horoskopach państw nadbałtyckich niesie oczywiste skojarzenie z dramatem walczącej z rosyjską agresją Ukrainy. W horoskopie niepodległości Litwy Pluton wędrować będzie przez Marsa, Neptun zaś znajdzie się w opozycji do Księżyca. W horoskopie pierwszej niepodległości z 1917 roku Saturn zaś znajdzie się na ascendencie. Tranzyty te uderzają w podstawy bezpieczeństwa Litwy, zwłaszcza w kontekście najbardziej niebezpiecznego rejonu w całym NATO, jakim jest tzw. przesmyk suwalski. W horoskopie Łotwy Jowisz wędrować będzie przez Słońce, więc Rosja rozpoczynając działania hybrydowe, aktywizując swoją piątą kolumnę, mniejszość rosyjską, wywiad i dywersantów, poniesie porażkę. W horoskopie Estonii z 1917 roku dyrekcyjny Uran znajdzie się w opozycji z Uranem, zaś w horoskopie z 1991 roku Saturn w opozycji ze Słońcem, co może oznaczać jakieś działania zaczepne, dywersje, hybrydowe ataki, które mają przetestować natowski sojusz.

Populistyczna polityka Recepa Erdogana wpędziła Turcję w potężny kryzys i inflację sięgającą grubo ponad 100%. Przed prezydentem Turcji najtrudniejszy rok w całej jego politycznej karierze, co niemal na pewno oznacza utratę władzy. Dyrekcja Saturna przez ascendent oraz tranzytujący Saturn przez Słońce tureckiego przywódcy zapowiada kres jego populistycznych i autokratycznych rządów.

Niemal identyczna sytuacja będzie mieć miejsce w przypadku innego autokraty, jakim jest premier Węgier Victor Orban. Saturn w opozycji do urodzeniowego Marsa oraz Neptun do Księżyca zapowiadają osłabienie jego pozycji. Jednak w dwóch horoskopach węgierskiej państwowości mamy prawdziwy pogrom. W horoskopie upadku Cesarstwa Austro-Węgier z 1918 Pluton wędruje przez ascendent, Uran zaś znajduje się w opozycji do Słońca. W horoskopie z 1989 roku progresywny Mars wkracza na Plutona. Węgry czeka bardzo ciężki kryzys ekonomiczny, społeczny i polityczny. Proces odreagowywania traum po Traktacie z Trianon będzie bolesnym dla Węgrów doświadczeniem. Prorosyjskie inklinacje Orbana skutecznie zdruzgotały współpracę państw Grupy Wyszehradzkiej. W horoskopie tego sojuszu Saturn wędruje przez Słońce, MC i Księżyc pogrążając jej pozycję. Odbudowa grupy jest możliwa dopiero po utracie władzy przez Orbana.

Wschód

Nie należy oczekiwać szybkiego zakończenia wojny w Ukrainie. Raczej nie będzie czarnobiałego zwycięstwa jednej lub drugiej strony. Ukrainę czeka bowiem ekstremalnie ciężki rok. Tranzytujący Saturn w horoskopie niepodległości z 1991 roku znajdzie się w opozycji z Merkurym, Wenus i Słońcem. Dodatkowo Neptun tworzy opozycję z Marsem, Uran zaś tranzytować będzie symbolizujące stabilność i bezpieczeństwo Imum Coeli horoskopu Ukrainy. W horoskopie rosyjskiej agresji (horoskop wojny) od wiosny Saturn zacznie tranzytować Słońce, Uran zaś IC kosmogramu wojny. Ukraina będzie toczyć wojnę nie tylko z rosyjskim najeźdźcą, ale także z mięknącymi zachodnimi politykami i ich opinią publiczną, która będzie się domagać „pokoju” i kompromisu, którym będzie akceptacja strat terytorialnych Ukrainy – najprawdopodobniej Krymu, którego Rosja za wszelką cenę nie chce stracić. Groźnie też wygląda sytuacja w horoskopie prezydenta Wołodymira Zełeńskiego, gdzie Pluton znajdzie się w opozycji z Marsem, co grozi zamachem na niego lub próbą kompromitacji.

Poprawa sytuacji na Ukrainie nadejdzie dopiero wiosną 2024 roku, i w latach kolejnych, co też może oznaczać zakończenie wojny. Ukraina po wpompowaniu setek miliardów dolarów i euro funduszy stanie się największym na świecie placem budowy, a zarazem jednym z kluczowych w przyszłych latach regionalnym mocarstwem wojskowym i gospodarczym, przyszłym członkiem NATO i Unii Europejskiej.

Czego zaś najbardziej boją się Rosjanie – zarówno prosty lud, jak i elity? Obawiają się rewolucji, gdyż jej konsekwencje były dla Rosji straszliwe, przyniosły okrutne wojny, miliony ofiar i ekonomiczny kataklizm. No i wygląda na to, że koszmar Rosjan się wkrótce ziści. Groźny, wybuchowy tranzyt Urana w opozycji do Słońca horoskopu Rewolucji Październikowej jest sygnałem nadciągających w Rosji wstrząsów. Ostatni raz ten aspekt miał miejsce w latach 1938-1939, których to dat nawet nie trzeba komentować. To wtedy zrodził się sojusz Hitlera i Stalina w postaci paktu Ribbentrop-Mołotow. Rosja również zaatakowała wtedy Finlandię. Wojna zimowa mimo pewnych zdobyczy terytorialnych przyniosła Rosji potężne straty.

Jeszcze ważniejsze rzeczy dzieją się w horoskopie prezydenta Rosji Władymira Putina, którego data urodzenia jest inna, niż oficjalnie podawany rok 1952. Przez ascendent jego hipotetycznego horoskopu ruchem dyrekcyjnym przewędruje bowiem niszczycielski Pluton.

O ile jednak mamy wątpliwości myśląc o horoskopie urodzeniowym Putina, to nie mamy ich co do horoskopu IV kadencji prezydenckiej Putina, w którym w roku 2021 Uran rozpoczął tranzyt przez Medium Coeli, a w latach 2022-2023 Uran tranzytuje Słońce IV kadencji. Dodatkowo przez Marsa przechodzić będzie Pluton, a przez descendent Saturn. Kumulacja tych zdarzeń będzie mieć miejsce w pierwszych miesiącach roku. Nie zapowiada to zatem trwałych i stabilnych rządów obecnego władcy na Kremlu. I wygląda na to, że Putin zostanie zdetronizowany, co właściwie oznacza jego śmierć, np. z powodu choroby lub celowego uśmiercenia, choć nie jest wykluczone, że może spędzi resztę życia w jakimś sanatorium. Rosyjscy przywódcy bardzo boją się marca. 5 marca zmarł Stalin. Aleksander II został zamordowany 13 marca. Iwan Grozny zmarł 28 marca. Piotr I został zabity 24 marca. Mikołaj I zmarł 2 marca.

Zapewne Rosja po kataklizmie, jakim będzie dla niej agresja na Ukrainę, postawi na reformy. Po Putinie przyjdzie jakiś Putin II, tak jak po nieszczęsnym Mikołaju I przyszedł reformator (przynajmniej na chwilę) Mikołaj II. Nie jest jednak pewne, czy Rosja znów nie wybierze samobójczego ruchu lub znów wróci do wielkoruskich, nacjonalistycznych mitów.

W horoskopie Federacji Rosyjskiej dyrekcyjny Uran wędrować będzie przez symbolizujący relacje międzynarodowe descendent. Na granicy Rosji wznawiane są stare wojny i konflikty, jak azerbejdżańsko-ormiański, tadżycko-kirgiski. Zaczyna też płonąć Kaukaz (Czeczenia, Inguszetia). Jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie doszło do poważnych zamieszek w Kazachstanie. Niespokojnie jest w Mołdawii i w Naddniestrzu. W horoskopie Gruzji Jowisz wkracza na Słońce i Medium Coeli, co sprawi, że Gruzini przypomną sobie o bolesnej klęsce z roku 2008, w którym Rosja zaatakowała Gruzję anektując Abchazję i Osetię. W Białorusi rządzonej przez okrutnego dyktatora Aleksandra Łukaszenkę, który jedzie na tym samym wózku co Putin, pojawi się opór przed zaangażowaniem w wojnę ukraińską oraz utratą niepodległości na rzecz Rosji. W horoskopie niepodległości Białorusi czeka nas seria dramatycznych układów. Saturn znajdzie się w koniunkcji z Księżycem, w opozycji ze Słońcem, Merkurym i Wenus, Neptun zaś z Marsem. Dodatkowo Jowisz wkroczy na ascendent tegoż horoskopu. Bardzo ciężki tranzyt Saturna przez Imum Coeli VI kadencji prezydenckiej Łukaszenki, progresywny Księżyc na Plutonie i Saturnie są zapowiedzią masowych protestów, licznych ofiar, ale też będą wieszczyć jego klęskę i ucieczkę do Rosji, co nastąpi w roku 2023 lub 2024.

Pierwsza fundamentalna zmiana, która po rosyjskiej agresji na Ukrainę zachodzi na naszych oczach, to przyspieszenie upadku rosyjskiego imperium, które rozpada się już ponad sto lat. Jego pierwszym, wstępnym, etapem była wojna krymska, która zatrzymała imperialną ekspansję Rosji na Zachód. Prawdziwym wstrząsem stała się Rewolucja Październikowa. To właśnie od czasów Rewolucji Październikowej wraz z I Wojną Światową, zaczęło się kurczyć rosyjskie imperium. Stalinizm i komunizm na chwilę odbudowały rosyjską potęgę w postaci sowieckiego ZSRR, ale wraz z upadkiem komunizmu i ZSRR wielkie imperium zaczęło się kruszyć, a kolejne państwa zaczęły walczyć o niezależność. Niektórym się udało, jak państwom nadbałtyckim, Polsce, Czechosłowacji. Innym tylko częściowo (Ukraina, Gruzja, Kazachstan). Niektóre pozostały pod bezpośrednim rosyjskim wpływem (Białoruś), inne spłynęły krwią po próbie wyrwania się z rosyjskich szponów (Czeczenia).

Nie jest to pierwszy przykład z historii, gdy upadało imperium. Czasem ten upadek przebiegał powoli, długo i spokojnie, czasem krwawo i strasznie. Okrutne i krwawe wojny kończyły upadek imperium brytyjskiego w Indiach, francuskiego w Algierii i Indochinach, włoskiego panowania w Abisynii, belgijskiego w Kongo. Jednak tu sytuacja jest wyjątkowa. To największe terytorialnie imperium, a zarazem atomowe mocarstwo.

Co czeka Rosję? To kluczowe pytanie dla przyszłości Europy i świata. Gdyby popatrzeć na kwestie ekonomiczne, to Rosja jest małym rynkiem wielkości Hiszpanii. Nie znaczy zatem zbyt wiele. Ma jednak pod ręką strategiczne narzędzia, jakimi są surowce, którymi wpływa na polityczne procesy oraz potężną armię wyposażoną w broń jądrową. Przed Rosją jedno z najbardziej dramatycznych zdarzeń w skali kilkunastu lat. To czas potężnych wstrząsów i kryzysów, który przetoczy się przez rosyjską federację, co może nawet oznaczać jej rozpad lub separatystyczne ruchy na obszarze federacji.

Świat

Po domknięciu pierwszego cyklu tranzytu Plutona (245 lat) w horoskopie Stanów Zjednoczonych, wraz z opozycją do Słońca Niepodległości, po szaleństwie trumpizmu, USA musi się zmierzyć z nowymi wyzwaniami. Waszyngton tak naprawdę szykował się do starcia z Pekinem, a nie z Moskwą. Pełny cykl Plutona to jakby osiągniecie wieku dojrzałości w dziejach państwa, nowe role, nowe zadania, nowe wyzwania. Pierwsza połowa roku będzie pomyślna dla prezydenta Joe Bidena. W horoskopie zaprzysiężenia Jowisz wędruje przez Księżyc, Marsa i ascendent, co sprawia, że Stany Zjednoczone łagodnie przejdą przez gospodarczy kryzys, zapanują nad inflacją, utrzymają pozycję globalnego lidera. Znacznie trudniejsze chwile czekają Bidena w II połowie roku oraz w 2024, gdy w USA zacznie się rozkręcać kampania wyborcza do wyborów w 2025 roku. Progresja Słońca przez Saturna oraz koniunkcja Plutona przez Słońce zaprzysiężenia sprawiają, że jego szanse na reelekcję są bardzo słabe. Nie jest wykluczone, że w wyborach wystartuje wiceprezydent Kamala Harris. Jeśli Republikanie wystawią do wyborów popularnego gubernatora Florydy Rona DeSantisa, demokraci mogą mieć w roku 2025 nielichy kłopot. Donald Trump jest schodzącą gwiazdą politycznego firmamentu. Dyrekcyjna opozycja Neptuna do jego Słońca oraz seria zaćmień z poprzednich lat w jego horoskopie praktycznie wyklucza go z ponownego wyścigu do Białego Domu.

Saturn na Księżycu oraz progresywny Księżyc na Saturnie w horoskopie Argentyny zapowiada niezwykle ciężki, nie pierwszy zresztą, kryzys tego państwa i kolejne bankructwo systemu finansowego. Saturn na ascendencie horoskopu Brazylii będzie wielkim wyzwaniem dla nowo wybranego prezydenta Luli da Silvy, by pozszywać dramatycznie podzielony politycznym konfliktem kraj. Jowisz na MC horoskopu Meksyku daje nadzieję na poprawę sytuacji w trwającej od dziesięcioleci wojnie państwa z narkotykowymi baronami i niewyobrażalną przemocą, jakiej doświadcza ten kraj. Dramatyczne wstrząsy czekają Kubańczyków. W horoskopie Rewolucji Kubańskiej Pluton tworzy opozycję z Marsem. W horoskopie przejęcia władzy przez Fidela Castro Uran wkracza na Marsa, zaś dyrekcyjny Neptun przejdzie przez Słońce komunistycznego państwa. Podobnie w horoskopie kubańskiej niepodległości z 1902 roku Uran znajdzie się na Marsie, zaś dyrekcyjny Saturn na Słońcu. Jest to zapowiedź ciężkiego kryzysu, przemocy, a nawet wojny domowej. Analogicznie kolejny kryzys przetoczy się przez Wenezuelę. Saturn na IC tego kraju rozpali na nowo polityczną scenę. Zapowiada to nadciągający upadek komunistycznych rządów zarówno w Caracas, jak i w Hawanie.

Dziwaczne wolty przywódcy Chin Xi Jinpinga, gry, zwodnicze, fałszywe tony w polityce Chin wobec wojny w Ukrainie, to konsekwencja tranzytu Neptuna przez Słońce horoskopu pierwszego zaprzysiężenia na przewodniczącego ChRL, który ma za sobą „koronację” na III kadencję po zjeździe KPCh. Przewodniczący Xi oczywiście taktycznie wybiera sojusz z Rosją, gdyż obie dyktatury mają wspólnego wroga – zachodnią liberalną demokrację (zwłaszcza USA), ale Pekin nie wesprze otwarcie Putina i poczeka, aż Rosja się wykrwawi, a Zachód wpadnie w kryzys, jako skutek nowej zimnej wojny.

Zbliżający się do ascendentu horoskopu ChRL Pluton nic dobrego nie zapowiada. Wojna, a przynajmniej jakaś militarna faza w kwestii Tajwanu, jest nieuchronna. Przewodniczący Xi złamał ustanowioną jeszcze przez Deng Xiaopinga zasadę maksymalnej dwukadencyjności przewodniczącego partii i został nim po raz trzeci, co de facto oznacza jego dożywotnią koronację na cesarza, co zaś zarazem oznacza wejście Chin na kurs totalitarny i kult wodza. Chiny z zmierzają w stronę nacjonalistycznej, totalitarnej dyktatury łączącej leninizm, konfucjanizm i militaryzm, która chce się legitymizować podbojami i zwycięstwami.

Czymś takim byłaby aneksja Tajwanu. Już w roku 2024 przez Imum Coeli horoskopu ChRL wędrówkę rozpocznie Uran, co oznacza jakiś duży i poważny kryzys w Chinach, zapewne ekonomiczny, jakiego Chiny nie znają od 1990 roku. Dyktatury, które tracą ekonomiczny impet lub wpadają w kryzys chętnie wzniecają militarystyczną i nacjonalistyczną histerię szukając tematów zastępczych, np. wywołując wojnę. To właśnie zrobił Putin na Ukrainie. To samo zechce uczynić Xi w Chinach.

Ciężkie czasy czekają Afganistan. Saturn w opozycji do Słońca emiratu zapowiadają odrodzenie się islamskiego fundamentalizmu i ekstremizmu w tym rejonie świata. Zwyżka cen ropy naftowej wzmocni pozycję Iraku. Jowisz na MC republiki zapowiada poprawę sytuacji i wzrost znaczenia tego państwa. Jowisz na Słońcu i MC horoskopu Iranu daje nadzieje na upadek lub reformę reżymu ajatollahów. Uran na ascendencie oraz dyrekcja Jowisza przez MC horoskopu Pakistanu sygnalizują rosnące ambicje Islamabadu w rywalizacji z Indiami. Neptun na Księżycu horoskopu Arabii Saudyjskiej tłumaczy gry Saudów w związku z wojną w Ukrainie. W Syrii po wyjeździe rosyjskich wojsk znów rozgorzeje wojna. Neptun w opozycji do Słońca horoskopu tego państwa wzmocni etniczne, religijne i polityczne konflikty.

Wzmacniać się zacznie rola Indii na Dalekim Wschodzie. Jowisz na ascendencie i Księżycu horoskopu Republiki Indyjskiej zapowiada zmianę sojuszów Indii, które porzucą tradycyjnie dobre relacje z Rosją na rzecz porozumienia z szeroko rozumianym Zachodem (UE, Stany Zjednoczone, Japonia). Trudny, ale bardzo dobry rok czeka Japonię. Uran na MC, Jowisz na Merkurym, Marsie, Wenus i Słońcu sprawią, że Kraj Kwitnącej Wiśni nabierze znaczenia w narastającej rywalizacji amerykańsko-chińskiej. Jeszcze ważniejsze procesy dziać się będą na Półwyspie Koreańskim. W horoskopie Korei Południowej dyrekcyjne Słońce wkracza na ascendent, co zapowiada dalszy imponujący wzrost południowokoreańskiego tygrysa. Jowisz na MC horoskopu Tajwanu na jakiś czas chroni wyspę przed najazdem ze strony Pekinu. Wojna jest jednak tylko kwestią czasu.

Kalendarium roku 2023

Styczeń
Półkrzyż znaków kardynalnych na pełni Księżyca nasili konflikty międzynarodowe i działania zbrojne, między innymi w Ukrainie. Pierwsze tygodnie roku przyniosą falę niepokojów związanych z gospodarką i kryzysem ekonomicznym. Powrócą obawy związane z kwestią bezpieczeństwa energetycznego, zimnymi mieszkaniami Europejczyków, wyłączeniami prądu, ceną paliw i żywności. Początek roku będzie ciężki dla papieża Franciszka. Próby wywołania zamieszek i niepokojów przez hybrydowe działania Rosji mogą mieć miejsce w krajach nadbałtyckich. W Rosji nasilać się zacznie kryzys, a w jej otoczeniu zacznie dochodzić do politycznych przetasowań. Dotyczy do Gruzji i Białorusi, gdzie przestraszone represjami społeczeństwo zacznie się buntować przeciw reżymowi. Prezydent Łukaszenka zacznie się poważnie obawiać utraty władzy. Ciężki kryzys zawita po nowym roku w niemieckich domach i przedsiębiorstwach. Stany Zjednoczone czekają duże wyzwania międzynarodowe. Nowy prezydent Brazylii Lula da Silva zmierzy się z potężnym kryzysem politycznym i społecznym. Na Kubie rozpoczną się masowe protesty, które będą krwawo i brutalnie tłumione. Rządząca w Polsce prawicowa koalicja stanie przed widmem rozpadu.

Luty
Półkrzyż znaków stałych w pierwszym tygodniu miesiąca jest zapowiedzią komunikacyjnych i przyrodniczych katastrof. Niewesołe nastroje będą również panować na rynkach finansowych. Dwóch czołowych przywódców europejskich – prezydent Macron i kanclerz Scholz staną wobec poważnych wyzwań i zagrożeń. Premier Orban zacznie się poważnie obawiać o utratę władzy w związku z kryzysem na Węgrzech. Prezydenta Joe Bidena czeka jedna z najtrudniejszych decyzji w trakcie jego dwuletnich rządów. Do poważnych wstrząsów dojdzie w Iranie i Wenezueli. Duże polityczne zmiany czekają Meksyk i Izrael, gdzie znów może dojść do politycznego przesilenia. Znacznie pogorszy się sytuacja w Rosji oraz pozycja prezydenta Putina. Ukraina przejdzie do militarnej i politycznej ofensywy podczas pierwszej rocznicy rosyjskiej napaści. W Polsce nastąpi znaczące pogorszenie nastrojów i wyraźny spadek notowań rządzącej partii. Na warszawskiej giełdzie i rynkach finansowych zapanują minorowe nastroje.

Marzec
Kolejny półkrzyż – tym razem znaków zmiennych – zapowiada trzęsienie ziemi na szczytach władzy w ważnych dla świata państwach, medialne sensacje i skandale. Pierwsza dekada miesiąca będzie bardzo niespokojna niosąc – w zgodzie z naturą tego półkrzyża – duże zmiany. Wstrząsy czekają rosyjski system władzy, nie ominą również Białorusi oraz Turcji. Poważne kłopoty czekają przywódców Austrii, Niemiec i Włoch. Chiny zaczną mocno prężyć muskuły w sprawie Tajwanu. Ważna decyzja czeka watykański dwór i samego papieża. I choć Rosja będzie słabnąć, to bardzo trudny czas dla Ukrainy. Pakt Północnoatlantycki stanie wobec konieczności interwencji lub zaangażowania się na swojej wschodniej flance. Po zimowej bessie zaczną się rozkręcać amerykańskie rynki finansowe i nowojorska giełda. Mocno zacznie się rozgrzewać kampania wyborcza przed krajowymi wyborami parlamentarnymi. Liderzy opozycji zaczną prowadzić rozmowy na temat wyborczego porozumienia. W krajowej gospodarce i przemyśle dominować będzie pesymizm.

 Kwiecień
W politycznych gabinetach będzie wykuwać się plan pokojowy dla Ukrainy, choć działania wojenne będą intensywne. Ważną rolę odegra ONZ. Prezydent Zełeński ogłosi duży sukces. Ciężki czas czeka prezydenta Białorusi Łukaszenkę, co może oznaczać nawet jego upadek. W Rosji szaleć będzie kryzys i rozpalać się zaczną zarzewia buntu. Niespokojnie zrobi się na Litwie w związku z hybrydowymi działaniami Rosji. Do politycznej ofensywy przejdzie postawiony przed trudną perspektywą prezydent Francji Macron. Kryzys czeka Serbię, Kubę, Argentynę i Pakistan. To trudny moment dla prezydenta Bidena, ale amerykańska gospodarka będzie wskakiwać na niezłe obroty. Mocno zacznie się sypać rządzący Polską polityczny układ. Kłopoty czekają Jarosława Kaczyńskiego, Jacka Kurskiego, premiera Morawieckiego. To także jeden z trudniejszych momentów dla Lecha Wałęsy, Adriana Zandberga i Rafała Trzaskowskiego. Coraz mocniej zacznie świecić polityczna gwiazda Michała Kołodziejczaka. W ciężkich negocjacjach z UE w sprawie KPO dojdzie do dużego postępu. Na rynkach finansowych i warszawskiej giełdzie pojawi się sporo optymizmu.

Maj
Aż pięć planet zaangażowanych w półkrzyż znaków stałych jest zapowiedzią potężnych wstrząsów w drugiej połowie miesiąca. Na świecie zrobi się niebezpiecznie, a konflikty mocno się zaognią. Zaostrzy się sytuacja w Ukrainie, wokół Tajwanu, na Półwyspie Koreańskim, w Bałkanach i na Bliskim Wschodzie. Polityczny zwrot czeka Arabię Saudyjską. Gorąco będzie w krajach nadbałtyckich, wstrząsy czekają Białoruś i samego Łukaszenkę. Przed prezydentem Turcji prawdopodobnie najtrudniejszy moment w całej jego politycznej karierze. W unijnych gabinetach pojawią się śmiałe projekty reformy UE. Koronacja Króla Karola na zaćmieniu Księżyca przykuje uwagę całego świata. Nie wszystko pójdzie zgodnie z planem. Na dalekim Wschodzie dojdzie do ostrej rywalizacji między Pakistanem a Indiami. Polskę czeka jeden z najważniejszych momentów w skali wielu lat i wielkie polityczne przesilenie. Donald Tusk przejdzie do mocnej ofensywy. Poprawiać się zaczną nasze relacje z Brukselą. Złoty będący przez kilka miesięcy pod silną presją zacznie odrabiać straty.

Czerwiec
Ogromne zawirowania czekają państwa Półwyspu Bałkańskiego oraz Węgry gdzie dojdzie do politycznego przełomu. Znów groźnie zrobi się na Litwie. To także przełomowy moment wojny w Ukrainie, co będzie mieć związek z politycznym przesileniem w Rosji. Ważną misję weźmie na siebie przewodnicząca UE Ursula von der Leyen. To jeden z najtrudniejszych momentów dla Kuby od momentu zdobycia władzy przez Fidela Castro. Polski Kościół stanie przed perspektywą podjęcia bardzo ważnych decyzji. To jeden z najlepszych momentów dla Donalda Tuska

Lipiec
Niezwykła kombinacja dwukrotnie pojawiającej się bardzo rzadkiej figury – trapezu – na pełni i nowiu Księżyca, wraz z półkrzyżem znaków kardynalnych, zapowiada jeden z ważniejszych momentów tego roku. Pojawi się szansa na rozwiązanie ukraińskiego dramatu oraz wielką międzynarodową pomoc dla Kijowa. Coraz mocniej zacznie się mówić o końcu wojny w Ukrainie. Na rynkach finansowych powieje optymizmem. W poważnym kryzysie znajdzie się kolejny pożerany przez Brexit premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak. Uwaga całego świata będzie skierowana na Białoruś i dziejące się tam rzeczy. W Rosji dojdzie do próby zmiany politycznej. Francja pod przewodnictwem prezydenta Macrona podejmie próbę narzucenia politycznego przywództwa w Europie. W trudnej sytuacji znajdą się Indie, Argentyna i Kuba. Mimo wakacji w kraju polityczna atmosfera będzie równie gorąca, jak pogoda. Znów złoty znajdzie się pod presją.

Sierpień
Półkrzyż znaków stałych wraz z figurą latawca zapowiada kolejny bardzo ważny moment roku. Latawiec niesie pomyślne wieści dla narażonych na kryzys gospodarek i systemów walutowych. Mimo wakacji solidnych kształtów zacznie nabierać wielki program odbudowy Ukrainy po straszliwych wojennych zniszczeniach, ale działania wojenne znów mogą się nasilić. Kościół Katolicki stanie wobec kolejnych wyzwań, buntu wiernych, a nawet otwartego sprzeciwu wobec polityki Watykanu. Prezydenta Francji czekają bardzo ważne, niemalże epokowe, decyzje i wybory. Przełom czeka również kanclerza Niemiec. Pojawią się próby odbudowy grupy wyszehradzkiej. Sytuacja przedwyborcza w kraju będzie zmierzać w niebezpiecznym kierunku. Pojawią się poważne obawy związane z prowokacjami, a nawet ogłoszeniem stanu wyjątkowego. Krajowa gospodarka zacznie się odbijać po dotkliwym kryzysie.

Wrzesień
Kolejna odsłona figury latawca nieść będzie nadzieję na odbudowę powojennych zniszczeń w Ukrainie, odwrót populizmu, osłabienie radykalnych nurtów politycznych i społecznych. Polityczna zawierucha i wstrząsy będą mieć miejsce w Białorusi. Na Kubie dojdzie do wielkiego politycznego przełomu. Twardnieć będzie retoryka Chin wobec Tajwanu i może dojść do militarnych incydentów. I choć sytuacja będzie wyglądać groźnie, nie dojdzie do otwartego konfliktu. Ważną rolę w uspokajaniu sytuacji przed wyborami zechce odegrać prezydent Andrzej Duda, co może mieć związek z osłabieniem pozycji prezesa Jarosława Kaczyńskiego i zawirowaniami na łonie Prawa i Sprawiedliwości. Polska mocno zaangażuje się w działania paktu NATO. Złoty znajdzie się pod wielką presją, co może mieć związek z polityczną niepewnością.

Październik
Miesiąc ten może być jednym z najbardziej krytycznych i groźnych momentów roku. Wstrząsowa siła dwóch półkrzyży oraz tzw. huśtawki połączona z dwoma zaćmieniami wywoła całą falę dramatycznych zdarzeń, jakimi będzie ponowne zaognienie się wojny w Ukrainie, gwałtowne zaostrzenie sytuacji na Dalekim Wschodzie, zwłaszcza na granicy Korei Północnej i Południowej. Seria kataklizmów i katastrof przyniesie wielkie straty i liczne ofiary. Polityczne wstrząsy czekają Austrię, Grecję, Wielką Brytanię i Włochy. Ukraina znajdzie się pod presją pójścia na pokojowe kompromisy związane z akceptacją poniesionych wojennych strat terytorialnych. Gruzja zacznie się upominać o prawa do Abchazji i Południowej Osetii. Pakt Północnoatlantycki zostanie osłabiony niechętną wsparciu wojskowych ambicji Ukrainy postawą niektórych członków sojuszu. Prezydenta Białorusi czeka kolejny ciężki wstrząs i kryzys. I choć po przegranej Prawa i Sprawiedliwości w wyborach dojdzie do dużej awantury i obstrukcji, to jednak partia Kaczyńskiego zostanie zmuszona do pogodzenia się z porażką. Na rynku walutowym i giełdzie po silnych spadkach nadejdzie euforia.

Listopad
Powtórkę z październikowego kryzysu zapowiadają w listopadzie dwa półkrzyże na nowiu i pełni Księżyca. I znów dojdzie do potężnych zawirowań, wstrząsów i katastrof o politycznym, militarnym, komunikacyjnym i przyrodniczym charakterze. Kolejna odsłona figury trapezu uchroni świat przed groźną eskalacją. Przed kolejnymi dramatycznymi wyborami i koniecznością zmierzenia się z kryzysem stanie kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Znów rozpocznie się polityczny taniec wokół Ukrainy,  pokojowych rokowań oraz planów odbudowy. Polityczna presja osłabi skuteczność paktu NATO. Po kilku miesiącach politycznego kryzysu rosnąć będzie poparcie prezydenta USA Bidena. Polityczne zmiany w Iranie dają nadzieję na poprawę sytuacji w regionie. Uruchomione środki z unijnego planu odbudowy wzmocnią notowania złotego.

Grudzień
Sporym optymizmem powieje w ostatnich tygodniach roku. Trójkąt losu oraz czwarta odsłona figury trapezu pozwolą patrzeć w przyszłość z nadzieją. W polityce jednak nie będzie spokojnie. Po rządowym kryzysie Serbia zacznie się zbliżać do Unii Europejskiej. Zawirowania czekają Austrię, Francję i prezydenta Macrona, Węgry i Włochy. Kolejne wstrząsy i polityczny zwrot czeka Węgry. Po serii wstrząsów na wschodzie Europy, zwrot czeka zależne od Rosji państwa, jak Białoruś, Mołdawia, Kazachstan i Gruzja. W Polsce polityczna sytuacja nadal będzie bardzo niespokojna i napięta. Ważne decyzje czekają przywództwo Prawa i Sprawiedliwości. Nasilać się będzie rywalizacja między Donaldem Tuskiem i Rafałem Trzaskowskim. Grudzień przyniesie serię pomyślnych wiadomości z gospodarki i rynków finansowych.

Polska

Kluczowym wydarzeniem roku będzie tranzyt Jowisza przez Słońce i Medium Coeli horoskopu chrztu Polski (w jednej z kilku jego wersji). Tranzyt Jowisza trwa 12 lat, więc planeta ta cyklicznie pojawia się na Słońcu i MC horoskopu chrztu. Poprzednim razem miało to miejsce w roku 2011. Wtedy to Jarosław Kaczyński zaliczył druzgocącą porażkę w wyborach, w których PO pod wodzą Donalda Tuska wygrała wybory i wzięła drugą kadencję. Wcześniejszy tranzyt Jowisza przez ten rejon horoskopu Polski miał miejsce w 1999 roku, w którym Polska stała się członkiem Paktu Północnoatlantyckiego zyskując pierwszy raz w swoich dziejach stabilny i bezpieczny parasol chroniący ją przed agresją. Jeszcze wcześniej Jowisz tranzytuje Słońce i MC chrztu w roku 1988, w którym zaczął się walić w gruzy PRL wraz z całym systemem komunistycznym w Europie Wschodniej, doszło do liberalizacji gospodarki (ustawa Wilczka), a solidarnościowa opozycja poczuła, że wiatr historii zaczyna jej wiać w plecy. A jeszcze wcześniej – w 1976 roku – doszło do słynnych wydarzeń radomskich, gdy wściekły na komunistyczną władzę za drastyczne podwyżki cen żywności lud podpalił komitet PZPR w Radomiu. Do poważnych zamieszek doszło również w Ursusie i w Płocku. Wtedy powstała pierwsza zorganizowana formacja opozycyjna – Komitet Obrony Robotników.

W roku 2023 zaczyna się również umacniać kwadratura Plutona do Słońca i MC horoskopu chrztu Polski, bardzo ostry, agresywny, groźny dla demokracji aspekt. I choć jej kumulacja nastąpi w latach 2024-2025, to jednak w kraju się zagotuje. Społecznopolityczny kryzys, który nadciąga na skutek kwadratury Plutona, będzie trwać mniej więcej trzy lata. W roku 2023 dojdzie również do ciekawego wydarzenia astrologicznego w horoskopie III Rzeczpospolitej, gdzie progresywne Słońce przejdzie przez „urodzeniowego” Księżyca, co jest takim dość szczególnym rodzajem progresywnego nowiu, który zdarza się co mniej więcej 27-28 lat. Ten jednakże – ma miejsce raz na 360 lat…

To ważne, przełomowe, symboliczne zdarzenie i być może oznacza nowy początek, bo to właśnie chyba zapowiada ten szczególny, odwrócony nów. Tym nowym początkiem będzie nowa Rzeczpospolita o jakimś kolejnym numerze lub z głęboko i gruntownie przebudowanym ustrojem.

Polityka krajowa

Wszystko wskazuje na to, że Jarosław Kaczyński przegra wybory w roku 2023. Jednak nie odda władzy w sposób, jaki znamy z klasycznych demokracji. W roku 2023 Neptun znajdzie się w kwadraturze do jego Słońca, a dyrekcyjny Neptun w opozycji. Będziemy zatem obserwować typowe dla starzejących się autokratów popadanie w szaleństwo, ekstremizm, paranoję, lęki i fobie. Dodatkowo w horoskopie kongresu założycielskiego Prawa i Sprawiedliwości Saturn znajdzie się w opozycji z Księżycem, zaś dyrekcyjny Saturn w opozycji z Marsem, co zapowiada głęboki kryzys rządzącej formacji po utracie władzy.

Czeka nas zatem gorący konflikt polityczny przypominający ostatnie chwile Donalda Trumpa na urzędzie prezydenckim oraz atak zwolenników Trumpa na Kapitol, co doprowadziło do dramatycznego rozdarcia amerykańskiego społeczeństwa. Być może jednak nie dojdzie do politycznej i społecznej wojny. Tranzyt Jowisza przez Słońce i Medium Coeli horoskopu chrztu Polski może przynieść jakąś pomyślą wiadomość oraz szansę na przełamanie impasu i kryzysu. Prawdopodobnie dojdzie do porozumienia i stworzenia jednej lub dwóch list wyborczych opozycji, co wzmocni wynik wyborczy opozycji.

Wiosenny tranzyt Jowisza przez Słońce i MC horoskopu chrztu będzie mieć rozstrzygające znaczenie dla politycznej sytuacji w kraju zapowiadając zdecydowane przesilenie i przełom. Wydarzenia z maja i czerwca wpłyną nie tylko na wynik wyborów parlamentarnych, ale także na przyszłość politycznego i demokratycznego systemu na długie lata.

Jednak stojąc wobec perspektywy poważnego kryzysu, jaki nadciąga, Polska bardzo potrzebuje unijnych środków. Rządzący chcą iść na kompromis z Brukselą, odkręcając częściowo zmiany w sądownictwie. Wielkim hamulcowym tego procesu jest koalicjant Prawa i Sprawiedliwości Solidarna Polska i rządzący nią Zbigniew Ziobro. Wprawdzie nie znamy jego godziny urodzenia, więc horoskop Ziobry jest tylko ogólny, ale do urodzeniowego Słońca i Marsa Ziobry opozycję tworzy Saturn i zakończy ją w styczniu 2023, więc jego obecność w rządzie do wyborów stoi pod znakiem zapytania.

Sygnał, że obecna koalicja nie dojedzie do przyszłorocznych wyborów w spokoju i komforcie, zapowiada tranzyt Urana przez Księżyc horoskopu Sejmu IX kadencji, który zaczął się w 2022 roku i potrwa do maja 2023. Wybuchowa i wstrząsowa natura Urana szykuje jakąś dużą niespodziankę lub kryzys, polityczne przesilenie, upadek koalicji lub rządu, co de facto może prowadzić do wcześniejszych wyborów, które jednak najwcześniej odbyłyby się wiosną 2023.

Wysokie poparcie w notowaniach, jakie ma Prawo i Sprawiedliwość, szybko może stopnieć. Jowisz na MC i Słońcu chrztu wywoła dużą dynamikę zmian notowań w konserwatywnym, tradycjonalistycznym, nielubiącym zmian polskim społeczeństwie. Należy przypomnieć, że na kilka miesięcy przed wyborami prezydenckimi w roku 2015 Bronisław Komorowski cieszył się poparciem sięgającym 50-60%, gdy zaś na Andrzeja Dudę stawiało zaledwie 20-25% ankietowanych osób. Wybory prezydenckie jednak Komorowski sromotnie przegrał.

Niezły rok czeka prezydenta Andrzeja Dudę. Jowisz na Imum Coeli, Merkurym i Słońcu w horoskopie urodzeniowym, wrześniowy progresywny nów oraz Jowisz na Marsie w horoskopie prezydentury sprawią, że porażka wyborcza Prawa i Sprawiedliwości paradoksalnie go wzmocni kierując uwagę na jego osobę, jako kogoś, kto ma ważny, decydujący głos w kwestiach państwowych i ustrojowych.

I choć wydawało się, że po porażce Polskiego Ładu i ostrym kryzysie ekonomicznym karta premiera Morawieckiego jest zgrana, to jednak ma on szansę utrzymać swój urząd do samych wyborów. Jowisz na Księżycu w horoskopie urodzeniowym oraz na Marsie i Imum Coeli w horoskopie rządu stabilizują jego pozycję.

Ryzykowny dla Donalda Tuska powrót do krajowej polityki wydawał się początkowo błędem. Słabe notowania poparcia, wysoki negatywny elektorat i kiepskie układy w horoskopie nie dawały mu wielkiego przyspieszenia. Jednak rok 2023 jest dla niego wyjątkowo pomyślny, choć zarazem ekstremalnie ciężki i waleczny. Wojownicze nastroje wyzwala dyrekcja Marsa przez Plutona w jego urodzeniowym horoskopie z pierwszej połowy roku, więc Tusk stanie się obiektem niewyobrażalnego hejtu i agresji. Paradoksalnie będzie go to wzmacniać. W maju zacznie dostawać się pod pomyślne wpływy Jowisza, który zacznie tranzyt przez jego Słońce, Wenus oraz Imum Coeli, co potrwa aż do stycznia 2024. Tusk jest zatem pewniakiem w wyborczym wyścigu, choć przejdzie przez piekło, jakiego sobie wcześniej nawet nie wyobrażał. Przejęcie władzy przez opozycję będzie jednak zaledwie początkiem ciężkich zmagań, jakie ją czekają. W kolejnych latach w horoskopie Tuska będą mieć bowiem bardzo ciężkie i kryzysowe układy, które nie gwarantują mu spokojnych rządów. Nieuchronnie czeka go bowiem trudna współpraca a potem też pojedynek z Rafałem Trzaskowskim.

Ciężkie aspekty w horoskopie Tuska w kolejnych latach mogą mieć związek z niełatwą współpracą w ramach koalicji. Szymona Hołownię czeka twarda weryfikacja wyborcza, która w 2024 roku przynieść mu może dotkliwy kryzys. Nie najlepiej wygląda sytuacja w Polskim Stronnictwie Ludowym. W horoskopie PSL wiosną Saturn znajdzie się w opozycji do Marsa, co nie wróży dobrych wyników w wyborach. Kiepsko zapowiada się sytuacja dla Adriana Zandberga, któremu polityczną skuteczność odbierać będzie opozycja Saturna do Marsa. Zdecydowanie lepsza sytuacja szykuje się w horoskopie Włodzimierza Czarzastego, który po twardej opozycji Urana do Słońca niemalże doprowadził w 2022 roku do rozbicia swojej formacji politycznej. Jednak rok 2023 będzie dla niego znakomity. Jowisz na Merkurym, Wenus i Słońcu przyniosą bardzo dobry wynik wyborczy lewicy pod jego przywództwem.

Rosnąć będzie znaczenie nowej partii – Agrounii – pod przewodnictwem Michała Kołodziejczaka. Jowisz ma Marsie i Medium Coeli sprawi, że zacznie przejmować ludowy elektorat PiS i PSL. Polityk ten odegra w przyszłości ważną rolę i niemal na pewno otrze się o szczyty polskiej polityki.

Polski Kościół wraz z wspierającymi go organizacjami czekają ciężkie czasy. Opozycja Urana do Księżyca oraz Neptuna do Wenus fundamentalistycznej organizacji katolickiej Ordo Iuris zapowiada ciężki kryzys tej formacji. Tadeusz Rydzyk przeszedł w 2022 roku wstrząsową koniunkcję Urana ze Słońcem. Jednak po nadciagających politycznych zmianach i utracie rządowej protekcji dobrze sobie poradzi, a Jowisz na Słońcu, Merkurym i Wenus będą go wzmacniać. Znacznie trudniej sobie poradzi jego telewizja Trwam. W jej horoskopie Saturn wędrować będzie przez Imum Coeli, Uran zaś przez descendent.

Lecha Wałęsę czeka wstrząsowy, wybuchowy, trudny rok. Tranzyt Urana przez Medium Coeli oraz dyrekcyjnego Urana przez ascendent każą mu gruntownie zmienić styl życia, odłożyć obowiązki, zająć się sobą i rodziną. Uran jednak spowoduje, że jego medialna gwiazda mocno zaświeci.

Szczęśliwe, pomyślne tranzyty Jowisza przez MC i Księżyc oraz progresja Księżyca przez MC w horoskopie Konstytucji III RP sugerują, że na skutek unijnych nacisków do Polski zacznie wracać praworządność.

Polityka zagraniczna

W horoskopie polskiej akcesji do NATO Neptun aż pięciokrotnie przewędrował przez Słońce tegoż horoskopu, ostatni raz… w lutym 2022. Rosyjskie służby specjalne długo i cierpliwie pracowały na to, by Polska oddalała się od zachodnich struktur wzmacniając antyzachodnie, antyeuropejskie nuty polityczne, zwłaszcza tzw. ruch narodowy, różnych miłośników pansłowiańszczyzny, religijnych fundamentalistów (np. organizacja Ordo Iuris), antysemitów itd.

Niestety Neptun jeszcze się mocno w tym horoskopie ujawni, gdy będzie tranzytować Medium Coeli, co będzie mieć miejsce od lipca 2022 do stycznia 2024. Będziemy jeszcze nieraz straszeni karą, jaka spadnie na Polskę za pomaganie Ukrainie. Rosyjski trolling i agentura będą bardzo sprytnie i groźnie rozsiewać wątpliwości i lęk przed atomowym odwetem Moskwy.

Po wstrząsowych i burzliwych aspektach w horoskopie polskiej akcesji do Unii Europejskiej z dwóch minionych lat, zacznie się w tym kosmogramie uspokajać. Tranzyt Jowisza przez Słońce i Merkurego horoskopu akcesji zapowiada pomyślny wynik negocjacji w sprawie Krajowego Planu Odbudowy i uzyskania 160 mld złotych na inwestycje.

Gospodarka

W horoskopie wejścia złotego w obieg z 1924 roku (reforma Grabskiego) Uran wędruje przez Imum Coeli tegoż horoskopu. W pierwszych miesiącach roku Uran się zatrzyma na IC rysując po niebie pętelkę (tzw. pozycja stacjonarna). Podobna sytuacja miała miejsce w… 1939 roku. Oczywiście nie oznacza to, że czeka nas wojna – jakaś inwazja obcych wojsk. Ale wojna rozumiana jako ostry konflikt społeczny połączony z międzynarodową awanturą (np. z UE), co prowadzić może do ekonomicznych wstrząsów – to już jest jak najbardziej możliwe. Inflacja dalej będzie rosnąć, choć już wolniej, albo zatrzyma się na dość wysokiej pozycji. Dochodzić do tego mogą silne wahania notowań złotego, rosnący deficyt finansów publicznych i dług połączone z pierwszym od wielu lat obniżeniem ratingów złotego.

Wszystko zatem wskazuje na to, że nadciąga prawdziwy huragan. Przewali się przez finanse publiczne, przemysł, handel, usługi, giełdę i rynki finansowe. Wzrośnie – rekordowo niskie na razie – bezrobocie. Kryzys ten uderzył jesienią 2022, a jego najbardziej ostra, widowiskowa fala potrwa do wiosny 2023. W połowie roku i jesienią przez Słońce horoskopu wejścia złotego w obieg przewędruje Jowisz. Podobnie dyrekcja Jowisza przez Księżyc w horoskopie denominacji złotego z 1995 roku przyniesie w połowie roku sporo optymizmu.

Szaleństwo rosnących cen węgla, gazu, ropy i energii na skutek wojennej pożogi nie potrwa długo. Pod koniec zimy ceny węglowodorów mocno polecą w dół. W długoterminowej skali wojna, której negatywne skutki odczuwamy również w Polsce, może mieć nawet pozytywne skutki na gospodarkę, tym bardziej, że mamy historycznie wiele przykładów takich efektów. Państwa znajdujące się na styku wojen, frontów, otoczone wrogami i konkurentami ciągle trenują się w innowacjach, aktywności, kreatywności i obronie. I choć trudno powiedzieć, że otoczenie Izraela, Korei Południowej i Taiwanu jest przyjazne i wspierające, to kraje te – pomimo realnych zagrożeń jakie czyhają za ich granicą – radzą sobie świetnie. Wojny są zwykle katalizatorem zmian technologicznych i zdecydowanie przyspieszają postęp w badaniach, innowacjach i rozwoju. Zimna wojna  przyniosła gwałtowny rozwój elektroniki, nawigacji satelitarnej, informatyki, Internetu. Będziemy musieli zatem w niezwykle szybkim czasie dokonać rewolucji energetycznej i pożegnać się z paliwami kopalnymi, co przyspieszyło decyzje o inwestycjach w energetykę jądrową. Gdy minie szok spowodowany wojną, polska gospodarka ruszy mocno z kopyta, co nastąpi na przełomie lat 2023-2024. Polska będzie mieć również duży udział w procesie odbudowy Ukrainy po wojennych zniszczeniach, co dodatkowo rozkręci krajową gospodarkę.

Giełda i rynki finansowe
W horoskopie warszawskiej giełdy Neptun tranzytować będzie Marsa, Uran zaś wędruje przez Księżyc. Jego drugie przejście miało miejsce w grudniu, trzecie zaś w marcu 2023. W horoskopie WIG20 zaś Pluton utworzy kwadraturę do Słońca.

W horoskopie kontraktów terminowych WIG20 Pluton tranzytuje Słońce tegoż horoskopu. Jeszcze ważniejsza dla polskiego rynku jest wędrówka Urana przez Księżyc horoskopu Warszawskiej Giełdy. Tranzyt ten zaczął się wiosną 2022, gdy zaczęła się silna fala spadkowa na GPW, powtórzył się w grudniu, trzecie zaś przejście będzie mieć miejsce w marcu 2023.

Analogicznie, jak w przypadku horoskopu złotego, przez Księżyc horoskopu Warszawskiej Giełdy wędruje Uran. Późną zimą i wiosną 2022 – podczas pierwszego przejścia Urana przez Księżyc – wskaźnik WIG zaczął mocno lecieć w dół. Trzecie przejście Urana przez Księżyc GPW wraz z Saturnem na MC będzie mieć miejsce zimą zapowiadając dołek na GPW. Wiosną – podobnie jak w horoskopie chrztu Polski – Jowisz przejdzie przez Słońce GPW. Identyczna sytuacja z Jowiszem na Słońcu horoskopu WIG20 będzie mieć miejsce w maju, co spowoduje powrót inwestorów nad Wisłę.

Pogoda

Pierwsza połowa roku będzie pogodowo spokojniejsza. Zima będzie chłodniejsza i bardziej surowa, niż poprzednie, ale za to potrwa stosunkowo krótko. Zimowe incydenty z pierwszej dekady stycznia i końcówki miesiąca, a także z pierwszej połowy lutego przeplatane będą umiarkowaną aurą. Wiosna przyjdzie wcześnie, w pierwszych tygodniach marca. Kwiecień będzie dość chłodny i suchy. Majowy weekend niemile zaskoczy urlopowiczów. Druga połowa miesiąca będzie mocno deszczowa i niezbyt ciepła. Umiarkowana aura czeka nas w czerwcu. Bardzo trudna pogoda szykuje się w wakacje – gorąca, burzowa, niespokojna, z licznymi anomaliami i katastrofami, powodziami i orkanami. Od połowy sierpnia aura się uspokoi i ustabilizuje. Wrzesień będzie bardzo ciepły. Jesień będzie wyjątkowo niespokojna, z częstymi anomaliami, mocno deszczowa. W drugiej połowie listopada może mieć miejsce zimowy incydent. W drugiej połowie grudnia zima mocno zaatakuje i na Boże Narodzenie oraz w nowy rok może się zrobić biało.

Rok 2024

Wkraczanie Plutona w znak Wodnika i powrót do Koziorożca sprawią, że rok 2024 przyniesie zderzenie przemijającego świata z nową, zaskakującą i niezwykłą, niczym z filmowych dystopii, rzeczywistością, która dla wielu była nie do wyobrażenia, ale o tym już za rok…

Warszawa, listopad 2022