Znaki

Słowo „zodiak” pochodzi z języka greckiego i oznacza „zwierzyniec”. Jest to pas będący kołowym wycinkiem ekliptyki, czyli sfery niebieskiej, po którym poruszają się planety (także Słońce i Księżyc traktowane przez astrologię jako planety). Jedna dwunasta tego koła zwie się „znakiem zodiaku”. Liczba dwunastu znaków zodiaku bierze się z dwunastu miesięcy synodycznych Księżyca.

Baran

BARAN, CZYLI O RADOŚCI DZIECKA

 Wejście Słońca w znak Barana, jest astrologicznym nowym rokiem i w wielu kulturach i tradycjach dzień ten był obchodzony jako wielkie święto. A narodziny do nowego życia, co symbolizuje Baran, są obecne w kulturze chrześcijańskiej jako Wielkanoc.

Baran rozpoczyna wiele nowych sfer w zodiaku. Jest pierwszym znakiem zodiaku, pierwszym przedstawicielem trygonu ognia obok Lwa i Strzelca. Jest także pierwszym znakiem kwadratu kardynalnego tworzonego obok Barana także przez Raka, Wagę i Koziorożca.

Jeśli pragnęlibyśmy zrozumieć naturę tego znaku, to popatrzmy na dziecko. Jego spontaniczność reakcji, dynamizm i żywiołowość, ruchliwość i zmienność, to podstawowe cechy Barana. Ludzie spod tego znaku szybko się nudzą i porzucają ważny do niedawna obiekt zainteresowania, tak jak dzieci, upragnione i wymarzone zabawki. Psychologia zwraca uwagę, że małe dzieci przechodzą w swoim rozwoju fazę egoizmu, czy raczej egocentryzmu. Są skoncentrowane przede wszystkim na sobie i jeszcze nie zauważają, że ich reakcje emocjonalne potrafią doprowadzić dorosłych do skrajnej pasji. Zaiste, dzieci nie przejmują się nikim i niczym. Są w pełni zadowolone z siebie i nie kontrolują swoich zachowań. Jeśli chcą płakać- płaczą, jeśli chcą się śmiać- śmieją się. Z reguły nie tłumią swoich emocji. Oczywiście do momentu gdy twardy świat dorosłych nie zacznie wchodzić w ich delikatne wnętrza.

Barany pozostają dziećmi do końca życia, nie poddadzą się pedagogicznym i edukacyjnym rygorom dyscypliny narzuconej im przez świat zewnętrzny. Może nas irytować zachowanie zodiakalnych Baranów. Może nam się nie podobać ich brak ogłady i grzeczności, ich arogancja, zarozumiałość, pewność siebie i nie oglądanie się na innych. Ale takie właśnie są dzieci i nikt im nie ma za złe, że zachowują się tak jak nie przystoi dorosłym. Nie oczekujmy od Baranów, by nas wysłuchały i zrozumiały. Doprawdy nie ma gorszych słuchaczy, niż Barany. Prawdopodobnie też nie bardzo nadają się do profesji w których wymagane jest skupienie się na drugiej osobie i jej problemach jak np.: psycholodzy, pedagodzy, duchowni. Baran nie będzie słuchał, raczej to jego musimy słuchać, dlatego lepiej gdy jest na stanowiskach kierowniczych i menedżerskich, gdzie może wykazać się własną energią, siłą przewodzenia i entuzjazmem, którego nigdy mu nie brakuje.

Ludzie urodzeni w tym znaku muszą mieć duży margines wolności i niezależności, a jeśli im tego zabraknie to go sobie wywalczą. Nie próbujmy zatem przekonywać Barana na siłę do czegokolwiek, gdyż jest to czynność z góry skazana na porażkę. Baran sam lubi podejmować decyzje, więc ułatwmy mu to. Nie zapominajmy, że archetypem Barana jest wojownik, dlatego też wszelkie konflikty lubi rozwiązywać siłowo. Wprawdzie inteligencja Barana nie jest jego najlepszą stroną, to jednakże nikt tak szybko nie podejmuje decyzji jak urodzeni w tej fazie zodiaku. Ma to szczególne znaczenie w takich profesjach jak ratownicy, policjanci, strażacy, żołnierze, kierowcy. I właśnie te profesje są najbardziej lubiane przez Baranów.

Generalnie ludzie ci powinni szukać sobie takiego zajęcia w którym będą odpowiednio dociążeni, zwł. fizycznie i to fizycznej pracy nie powinni się bać urodzeni w tej fazie zodiaku.

Baran nie jest łatwym partnerem w związkach uczuciowych. Bywa agresywny i niedostępny, ale jest niezłym, kochankiem, może pozbawionym nieco wyrafinowania i finezji, to jednakże dzielnym, odważnym i bohaterskim. Najlepsze związki utworzy on z przedstawicielami pokrewnych żywiołów: powietrznego i ognistego. Z innymi Baranami związki partnerskie tego znaku są nieco ryzykowne, wprawdzie nie będzie brakować partnerom entuzjazmu i energii, ale istnieje skłonność do bardzo ostrych i wybuchowych konfliktów, tyle że szybko mijających jak wiosenna burza. Nieźle może im się układać z Lwami i Strzelcami, lecz za dużo w tych mariażach będzie emocji, a za mało refleksji i myślenia, które świetnie zrekompensować mogą znaki powietrzne: Waga. Bliźnięta i Wodnik, dlatego też związki z tymi znakami mogą być bardzo udane. Bardzo trudne relacje uczuciowe Barana konstruuje się w oparciu o znaki jakości kardynalnych- Raków i Koziorożców. Może z gorszym wynikiem dla nich samych niż Barana, który i tak się niczym nie przejmuje zwł. problemami. Również bardzo trudne, gdyż nie dające wspólnego punktu widzenia są związki z Rybami, Bykami, Pannami i Skorpionami.

Pamiętajmy, że Barana zmienić się nie da, dlatego należy go albo zaakceptować, albo powiedzieć sobie przykrą prawdę o możliwości sukcesu związku z kimś kto za wszelką cenę chce być sobą.

Byk

BYK, CZYLI O POTĘDZE ZMYSŁÓW

 Jeśli chcielibyście poznać ludzi, którzy lubią i co więcej, potrafią cieszyć się życiem, smakować go i korzystać z niego to zapraszam do zaznajomienia się z Bykiem.

Wiosna jest już w pełni, zmieniła się jej aura z gwałtownego rozwoju natury w bardziej spokojną fazę kwitnienia i pylenia – w fazę Byka. Natura uzyskała spokój i równowagę rozwoju. Minął czas gwałtownych zmian w pogodzie i samopoczuciu. Taka jest właśnie natura Byka. To pierwszy znak trygonu ziemi, oraz pierwszy znak kwadratu stałego.

Bykowi patronuje Wenus, bogini piękna, natury i miłości. Zaiste jest to znak uwielbiający wszelkie przejawy erotyzmu i miłości. Znak ten przynależy do żywiołu ziemi, dlatego nie należy się spodziewać po urodzonych w tej fazie zodiaku gwałtownych i szalonych uczuć nie rzadkich u Barana. Pamiętajmy, że Byk jest znakiem stałym, a więc niezbyt podatnym na zmiany i skorym do przyzwyczajenia. Erotyzm Byka jest bardzo zmysłowy, ale bynajmniej nie gwałtowny. Byk w ezoteryce jest przyporządkowany przyrodzie i światu natury, dlatego jego erotyzm jest jakby powolny i zrównoważony. Funkcjonuje w pełnej harmonii ze światem żywym, z całą naturą. Ten ekologizm Byka zachęca go by wszystko wokół niego było możliwie naturalne i zrównoważone. Kocha zatem naturalne zdrowe życie, zdrową żywność i naturalny seks.

W miłości i seksie jest spontaniczny, ale niezbyt wyrafinowany. Jest w Byku pewna naturalna prostota i potrzeba przyjemności. Chodzi on trzeźwo po ziemi. Nawet jeśli jest zakochany, to nie traci gruntu pod nogami, nie traci kontaktu z rzeczywistością. Będzie kochankiem pełnym namiętności i zmysłowości, ale może mu brakować finezji, delikatności i subtelności. Będzie bardzo prawdziwy w tym co robi. Dlatego należy mieć świadomość, że ktoś taki da nam świetne podparcie i bezpieczeństwo, ale szalonego romansu w stylu „Dziewięć i pół tygodnia” z nim nie przeżyjemy. Oczywiście, nie każdy potrzebuje odlotów i duchowych ekscytacji w związku z miłością Dla ludzi żyjących w świecie fantazji i marzeń, świecie impresji i doznań mistycznych, jak Raki, Skorpiony i Ryby, związek z Bykiem może być bardzo stabilizujący i wyciszający ich zwichrowaną psychikę. Również dla Byka jest fascynującym doświadczeniem przeżycie odlotu, o który w jego życiu jest nader trudno z kimś kto tego doświadcza prawie na co dzień

Byki powinny się wystrzegać naturalnej u nich skłonności do przyzwyczajania się i schematyzmu. Prof. Lew-Starowicz mówił, że nuda jest gwoździem do trumny miłości i uczuć. Znaki te powinny ciągle pytać się, czy w ich życie erotyczne nie zdążyła zakraść się sztampa i senność. Miłość lubi doświadczać napięć i odrobina szaleństwa jej nie zaszkodzi.

Trzeba jednakże przyznać Bykom słuszność, gdy chodzi o trwałość ich pożycia. Przyzwyczajenie i stałość zwykle dobrze rokuje trwałości i odporności na zmienne koleje losu związków z Bykiem. Dlatego Byk może nie jest modelowym kochankiem na przeżycie upojnego krótkiego romansu, lecz raczej do budowania trwałego związku opartego na zdrowych i solidnych zasadach.

Byka można łatwo zachwycić odwołując się do starego przysłowia: „przez żołądek do serca”, gdyż są to obżartuchy uwielbiające dobrze zjeść i wypić. Byki lubią kuchnię, gotowanie, jedzenie. Cały ten spektakl kuchenny jest w ich życiu nie do przecenienia.

Konflikty jakie mogą mieć miejsce w ich przypadku są związane z niechęcią do zmian jaka leży w ich naturze. W związkach z Lwami i Wodnikami ten problem może być bardzo istotny. Oba te znaki są także z jakości stałych, a więc równie niechętnych na kompromisy i ustępstwa, co może być przyczyną ostrych wojen pomiędzy nimi a Bykiem. Intelektualiści potrzebujący ciągłej stymulacji ze strony partnera mogą być nieco zawiedzeni tym, że Byk jest tak przyziemny i konkretny. Ale ci, którzy potrzebują oparcia i stałego gruntu będą się przy Byku czuli bardzo dobrze. Byk ze swym konkretnym podejściem do życia i łatwością robienia pieniędzy jest dobrym partnerem dla tych, którzy są trochę nie z tego świata i na hasło pieniądze i praca dostają zawału. Ale i Byk powinien pamiętać, że nie jest właścicielem swojego kochanka, i że miłość to nie tylko kontrakt handlowy, czy dobra inwestycja. Mogą go w przeciwnym przypadku czekać przykre niespodzianki, bo jeśli on się nie zmieni, to zmienić się może jego partner. Albo partner zmieni go… na kogoś innego.

Bliźnięta

BLIŹNIĘTA, CZYLI O SZTUCE DYSKUSJI

 Okres od 21.05 do 21.06 przyporządkowany jest astrologicznej fazie Bliźniąt. Ten znak zodiaku należy do żywiołu powietrza, oraz jakości zmiennych. Planeta rządząca fazą Bliźniąt to Merkury.

Pierwsi greccy filozofowie przyrody wyodrębnili cztery żywioły natury, zwane później arystotelesowskimi, a że astrologia wtedy była cenioną nauką, odkrycie poczwórnej istoty bytu dało jej źródło nowych obserwacji i uporządkowało świat wg czterech kategorii: ognia, powietrza, ziemi i wody.

Powietrze daje ludziom urodzonym w fazie Bliźniąt niezwykłą ruchliwość i bystrość umysłu. Merkury rządzący Bliźniętami to grecki Hermes, posłaniec bogów, emisariusz, opiekun kupców i złodziei. Hermes, dzięki swemu sprytowi i inteligencji dyplomatycznie rozwiązywał konflikty i nieporozumienia między bogami. Udzielając informacji, potrafił ją gromadzić i chronić. W starożytności był opiekunem wiedzy i mądrości, stąd ezoteryczna wiedza tajemna zwie się do tej pory hermetyzmem.

Podobnie jest z Bliźniętami, które kochają rozmawiać, zdobywać wiedzę i informacje. Żywioł powietrza stwarza Bliźniętom niezwykłą łatwość w nawiązywaniu kontaktów i umiejętność szybkiego kojarzenia faktów. Dlatego przychodzi im z dużą łatwością uczyć się języków, poruszać się w świecie handlu, pieniądza, reklamy, informacji i mediów. Środowiskiem niosącym skojarzenia do znaku Bliźniąt jest internet, telefony komórkowe, prasa, radio i telewizja. Najlepsze profesje jakie odpowiadają naturze Bliźniąt to: dziennikarz, agent reklamowy, handlowiec, tłumacz, makler giełdowy, nauczyciel, ale na poziomie nauczania początkowego, gdyż najwyższy poziom wiedzy osiąga się w opozycyjnym dla Bliźniąt- Strzelcu.

Zdarza się, że wygrywają gorsze strony Bliźniąt: plotkarstwo, nadmierne gadulstwo, wścibskość, niestabilność intelektualna i emocjonalna. Nienajlepszą cechą tego znaku jest niechęć do głębszych analiz i powierzchowność w zdobywaniu wiedzy. Bliźnięta łatwo się uczą, ale niesystematycznie, nie starając się wyciągać poważniejszych wniosków ze zdobytej wiedzy. Często pracują i żyją w atmosferze wiecznego bałaganu i chaosu. Szybko się zapalają do jakiejś pracy i łatwo z niej rezygnują, gdy napotkają przeciwności. Niestałość Bliźniąt powoduje także ich nieszczególnie pomyślny charakter związków uczuciowych. Małżeństwa Bliźniąt łatwo się rozpadają z powodu zdrad i braku stabilności emocjonalnej.

Astrologia medyczna przyporządkowuje Bliźniętom te procesy, fizjologiczne, które wiążą się z transportem informacji i powietrzem. Dlatego chorują one najczęściej na przypadłości dróg oddechowych: oskrzeli, gardła, płuc, krtani itd. Dochodzą do tego kłopoty ze sferą psychiki, gdyż Merkury rządzi także systemem nerwowym, stąd problemy Bliźniąt z nerwicami, depresjami, a nawet z psychozami i schizofrenią, gdyż rozdwojenie to najcelniejsze opisanie ich osobowości- podwójna natura tego znaku. Żyjąc na poziomie żywiołu powietrza powinny pamiętać, że łatwo im przychodzi wyczerpywać swoją psychikę nadmierną aktywnością intelektualną. Powinny Bliźnięta nauczyć się odprężania i technik relaksacyjnych. Doskonałą metodą, nie tylko dla Bliźniąt jest medytacja i umiejętność powstrzymania typowej dla nich gonitwy myśli. Powinny także pamiętać, że nie wszystko da się i można zrozumieć swoim intelektem. Nie wszystko można racjonalizować, gdyż są sfery poznania i wiedzy wymykające się intelektowi.

W miłości i uczuciach nie są zbyt stałe i dlatego partnerstwo Bliźniąt musi mieć charakter bardzo luźny i swobodny, zresztą one same lubią żyć „na kocią łapę”. Partner Bliźniąt musi zdawać sobie sprawę, że należy takiego wybrańca uczuć traktować z wyrozumiałością, gdyż potrzebuje on tolerancji, wolności i przestrzeni. Bliźnięta są nie tyle nietrwałe uczuciowo, co raczej szybko nudzące się rutyną i sztampą. Potrzebują mnóstwa nowych wrażeń, gdyż to jest dla nich stymulacją i napędem. Należy też zrozumieć i to, że naturalnym żywiołem dla nich jest ludzkie środowisko, tłum, rozgardiasz i targowisko różności. W miłości potrzebują przede wszystko wysłuchania i wygadania się, a to dla nich najlepsza psychoterapia.

Bliźnięta preferują związki z przedstawicielami pokrewnych żywiołów: powietrznych i ognistych. Związki z Wagami i Wodnikami są niezłe, choć zbyt przeintelektualizowane, zbyt chłodne i pozbawione żarliwości, a ta jest możliwa w połączeniu z Lwami i Baranami. Związki ze Strzelcami są bardzo dynamiczne i ciekawe, choć nie bez cienia rywalizacji i szaleństwa. Trudne, choć możliwe są relacje z Rybami i Pannami. Są to wprawdzie niepokrewne żywioły, lecz wspólne jakości (zmienne). Najtrudniejsze, gdyż wymagające ogromnego wzajemnego zrozumienia, które tu bardzo trudno uzyskać, to związki z Bykami, Rakami, Koziorożcami i Skorpionami. Relacje Bliźniąt z przedstawicielami swoich znaków mogą być ciekawe, lecz połączenie dwóch bałaganiarzy i nerwicowców może być tragikomiczne dla obojga.

Rak

RAK- W POSZUKIWANIU STRACONEGO CZASU

 Okres od 21.06 do 22.07 przyporządkowany jest astrologicznej fazie Raka. Znak ten należy do żywiołu wodnego i jakości kardynalnych. Planeta rządząca Rakiem to Księżyc. Słońce wchodząc w znak Raka rozpoczyna w przyrodzie astronomiczne lato. Jest to okres, gdy Słońce znajduje się w najwyższym punkcie nieba, i gdy dzień trwa najdłużej, a noce są najkrótsze.

Faza Raka to najgłębiej położona sfera zodiaku. Rak całe życie poszukuje bezpieczeństwa na poziomie bytowym, a zwłaszcza emocjonalnym. To, że Raki są tak rodzinne wynika z tego, iż ludzie ci pragną mieć bezpieczną przystań życiową i intymne gniazdko. Rak ma swoją skorupę do której się chroni, gdy jest zagrożony, wtedy nikt nie ma do niego dostępu. Jest schowany przed wrogiem i przed zbytnią ciekawością wścibskich intruzów. Woda- żywioł Raka- zmusza go do penetrowania swego wnętrza i jego ochrony. Rak jest ciągle zagrzebany w przeszłości i wspomnieniach z przeszłych chwil życia. Jest mu bardzo trudno iść do przodu, gdyż jest ciągle zakładnikiem przeszłości. Uprawia swoistą „archeologię uczuć”, otoczony wspomnieniami, starymi zdjęciami, mnóstwem niepotrzebnych przedmiotów, które wywołują stare uczucia. Rak jest bardzo wrażliwy na krytykę, dlatego należy być wobec niego niezwykle taktownym. Potrzebuje poczucia bezpieczeństwa, by móc normalnie żyć. Bardzo trudno jest im występować na forum publicznym, za to ich dom to niezwykle ciepłe miejsce, zawsze gwarantujące bezpieczeństwo i intymność. Tam czują się najlepiej, z dala od gwaru i zamieszania.

Księżyc rządzący Rakiem daje mu niezwykłą zmienność nastrojów. Tak jak zmieniają się ciągle fazy Księżyca, tak astrologiczny Rak miewa nagłe chwile depresji i smutku, by za moment być miły i przyjazny.

Najlepszą sferą zawodową dla Raka są dziedziny związane z opieką i troską o innych. Dobrze się realizują w ubezpieczeniach, w medycynie, opiece społecznej. Często spotyka się je jako opiekunów dzieci upośledzonych. Radzą sobie jako kuratorzy sądowi, pielęgniarki i przedszkolanki (kobiety). Sferą świetnie uosabiającą ich psychologię jest praca związana z badaniem przeszłości: historycy, archeolodzy, antropologowie, heraldycy, etnolodzy.

W astrologii medycznej Rakom przyporządkowana jest sfera przyswajania i karmienia. Organy wrażliwe to przede wszystkim: żołądek (dlatego często cierpią na wrzody żołądka i dwunastnicy), piersi i gruczoły mlekowe, a także częściowo dolne partie płuc. Raki mają skłonności do chorób o podłożu stresowym i psychosomatycznym. Często dokuczają im nerwice (wegetatywne).Problem mają także z chorobami tzw. afektywnymi, zwł. z depresjami. Należy pamiętać, że Raki mają bardzo intensywne życie wewnętrzne, są niezmiernie uczuciowe i wrażliwe, dlatego w kontaktach z otoczeniem potrzebują atmosfery bezpieczeństwa, troski i delikatności. Środowisko zawodowe Raka to miejsce w którym panować będzie rodzinna i ciepła atmosfera. Dlatego z Rakami pracuje się dość dobrze, pod warunkiem, że nie mają akurat złego nastroju i chandry. Ale warto wiedzieć, że tak naprawdę najważniejszym dla nich środowiskiem będzie najbliższa rodzina i własny dom. Tutaj spełniają się najlepiej. Rak często woli poświęcić własną karierę dla dobra najbliższych. W efekcie możemy mieć do czynienia z przysłowiową kurą domową, lub pantoflarzem.

Otoczeniu nie łatwo jest zrozumieć do końca ich naturę. Często uciekają i rezygnują z walki, lub stosują uniki. Bywa, że są bardzo wrażliwi na wpływ Księżyca, zwł. pełnię i nów. Właśnie spośród Raków najwięcej jest lunatyków.

Raki są niezwykle romantyczne. Łatwo jest je podbić zapewniając im poczucie bezpieczeństwa i odpowiedni nastrój. Kochają bardzo głęboko, lecz chimerycznie i niekonsekwentnie. Ich związki najlepiej udają się z przedstawicielami pokrewnych żywiołów: z Rybami i Skorpionami, także z innymi Rakami może być nieźle, ale związki ze znakami wodnymi mogą przynieść pewien zastój i marazm. Najlepsze relacje Raka są ze znakami ziemskimi: z Panną i Bykiem. Opozycyjny Koziorożec przypomina fazę Raka, gdyż także chroni swoje wnętrze i jest zamknięty. Dlatego takie związki mogą być bardzo ciekawe i udane, lecz układ taki wymaga dobrej komunikacji emocjonalnej między partnerami. Relacje z kwadraturowymi Baranami i Wagami są dość trudne, a czasem bardzo przykre dla Raka. Jeszcze trudniejsze są związki ze Strzelcami i Wodnikami. Nieudane mogą być również relacje z Lwami i Bliźniętami. Ale zależy to już od wzajemnego partnerstwa i czułości, której może brakować ze znakami powietrznymi i ognistymi. Związki jednakże są z reguły bardzo trwałe, gdyż Raki umieją dbać o rodzinę i najbliższych. Najważniejszą radą dla nich to zachęta, by nie uciekały w przeszłość grzebiąc w historii i śmietniku swojego życia, lecz by próbowały pozwolić, by czas płynął równo dla świata, jak i dla nich. Pozwólcie odchodzić przeszłości, pozwólcie odchodzić innym.

Lew

LEW, CZYLI O TYM JAK BYĆ SOBĄ

 Okres od 22.07 do 23.08 jest przyporządkowany astrologicznej fazie Lwa. To czas największych upałów, najwyższego natężenia słonecznego światła, to także okres, gdy natura przygotowuje się do zebrania plonów, gdyż to w tej właśnie fazie mamy do czynienia z procesem dojrzewania.

Lew jest drugim po Baranie znakiem trygonu ognia, oraz zaliczany jest do jakości stałych. Planetą rządzącą jest Słońce, dzień odpowiadający tej fazie to niedziela, metal- złoto.

Słońce, które włada Lwem, jest centralnym obiektem Układu Słonecznego, wokół niego wszystko się kręci, i tak samo jest z Lwami wokół których kręci się wszystko, gdyż są najważniejsi i uwielbiają być w centrum uwagi. Ludzie urodzeni w tej fazie wykazują ogromny entuzjazm i pragną działać, choć nie należą do najpracowitszych przedstawicieli zodiaku, więcej, często ujawniają skłonności do lenistwa. Lwy są urodzonymi przywódcami, dlatego w grupie często stają na czele. Łatwo przychodzi im integrowanie środowiska, gdyż ludzie dość chętnie poddają się jednostkom silniejszym i bardziej przebojowym. Archetypowo Lew jest królem zwierząt, dlatego ludzie urodzeni w tej fazie zodiaku pragną zajmować eksponowane stanowiska, chcą być szefami i przywódcami. Lew jako władca posiada cechę wczuwania się w nastroje i oczekiwania swoich poddanych. Gdy jest światłym władcą wtedy będzie troskliwy i pełen szczodrobliwości. To właśnie o takich królach rodzą się później legendy. Jak to potrafią z oddaniem i poświęceniem panować i mądrze rządzić. Lew jednakże może przybrać zupełnie inne oblicze: chimeryczne, kapryśne, pełne zazdrości, zdarza się, że bywają okrutni, mściwi, posiadają także skłonności do despotyzmu i tyranii.

Dość charakterystyczną cechą Lwa jest jego swoista niedojrzałość. To ludzie, którzy nie bardzo chcą dorastać. Często wykazują w życiu bezradność wobec skomplikowanych, wymagających odpowiedzialności i rozwagi problemów. Wolą się bawić i cieszyć życiem, niż martwić i ciężko pracować. Gdy stają wobec trudnego problemu mogą irytować się jak dziecko, któremu zabrano zabawki. Ta cecha pozwala Lwu być wolnym i cieszyć się życiem, szkoda tylko, że czasem na czyjś koszt. Lew to takie wielkie, stare dziecko, które wprawdzie wyrosło już z dziecinnych spodenek, ale nie bardzo chce wejść w ubiór dojrzałego człowieka. Wszakże to, co nie bardzo pasuje do naszej surowej kultury pracy i powściągliwości uczuć, jest zarazem źródłem szczęścia dla jednostek szukających spełnienia i radości życia. Przecież wybaczamy wszelkie ekscesy i zachowanie niezbyt moralne artystom, aktorom, ludziom sztuki, pisarzom, muzykom- bo to właśnie sfery działania Lwa: sztuka, aktorstwo, muzyka, literatura. Oni mają jakby taryfę ulgową, im jest więcej wolno- jak dzieciom właśnie.

Inną bardzo charakterystyczną cechą Lwa jest jego ogromna bezpośredniość w relacjach z innymi ludźmi, spontaniczność i otwartość, co często przechodzi w swoistą teatralność i dramaturgię wyrazu, więc nic dziwnego, że w tym to właśnie znaku spotyka się najwięcej aktorów. Ta spontaniczność i energia, którą emanują, oraz wewnętrzne ciepło powoduje, że Lwy są wspaniałymi kochankami, głęboko przeżywającymi miłość i erotykę, choć są w uczuciach nieco egoistyczne i próżne.

Związki uczuciowe udają się Lwom z innymi przedstawicielami znaków ognistych(Baran i Strzelec). Z innymi Lwami bywa różnie, gdyż istnieje tu tendencja do ogromnej wzajemnej rywalizacji, a może zabraknąć tego, czego każde z nich bardzo potrzebuje- adoracji i oddania. Bardzo dobrze udają się związki Lwa ze znakami powietrznymi- Bliźniętami i Wagą, bardzo ciekawe mogą być relacje z Wodnikami. Bardzo trudne, gdyż konfliktowe i napięciowe są związki ze Skorpionami i Bykami, podobnie jak Lew, znaki te są z jakości stałych, a więc niezbyt podatnych na kompromisy i ustępstwa. Związki te mogą zamienić się we wzajemne piekło. Niezbyt udane bywają relacje z Koziorożcami i Rybami, podobnie z Rakami i Pannami, gdzie istnieje trudność we wzajemnej komunikacji. Spontaniczność Lwa napotyka na lęk Raka i powściągliwość Panny.

Lwy powinny uważać na serce, to ich wrażliwy organ. Mają skłonności do chorób serca, zawałów, chorób układu krążenia, nadciśnienia, choroby wieńcowej i wylewów. Otoczenie powinno nauczyć się żyć z nieco trudnym we współżyciu Lwem, akceptując jego humory i przesadne reakcje-to ich naturalny styl pozwalający odreagowywać napięcia. Ale Lwy powinny także pamiętać, że nie są najważniejsze na tym świecie, że są ludzie, którzy cierpią dużo bardziej, lecz po cichu i w samotności.

Panna

PANNA, CZYLI O WYŻSZOŚCI PRACY

 Sierpień jest w naturze czasem zbioru plonów i intensywnej pracy. Symbolem często pojawiającym się w tradycji i kulturze europejskiej, odnoszącym się do tych dni, jest kobieta z sierpem i snopem zboża- dziewica, czekająca na oblubieńca.

Panna jest drugim po Byku znakiem trygonu ziemskiego, dlatego tradycja astrologiczna wiąże ten znak z kategoriami przypisanymi ziemi: pracą, obowiązkiem, dyscypliną, sumiennością, służbą, opieką. Panna należy także, obok Strzelca, Ryb i Bliźniąt, do jakości zmiennych, znaków skłonnych do kompromisów, ugod, elastycznych, łatwo przystosowujących się do nowych warunków, wyciągających wnioski z lekcji życia, czyli mających umiejętność uczenia się.

Panna to jeden z najmniej docenianych przedstawicieli zodiaku. Często pozostaje w cieniu, choć to właśnie ona wykonuje najtrudniejszą i najmniej efektowną pracę. Zwykle jest tak, że prawdziwe owoce jej pracy zbiera ktoś inny, bardziej przebojowy i ekspansywny. Panna jest niedoceniana, dlatego głównie, że sama siebie nie docenia. Ludzie urodzeni w tym znaku wykazują duży krytycyzm wobec innych, ale zwłaszcza wobec siebie. Panna ciągle narzekając i marudząc chciałaby, aby wszystko wokół niej funkcjonowało w sposób perfekcyjny i niezawodny. Jej potrzeba udoskonalania wszystkiego z czym ma do czynienia, jest ukrytą formą niezadowolenia z siebie samej. Panna niesie w swoim życiu najwięcej kompleksów i zahamowań spośród innych znaków zodiaku. Jej życie nie jest łatwe, będąc skromną i niewyróżniającą się, trudno jej się przebić w świecie ciągłej konkurencji i wyzwań. Otoczenie zwykle nie przepada za nimi, gdyż ciągle są krytyczne i z reguły mało błyskotliwe. Niestety, ludzie nie lubią Panien, gdyż nie lubi się tych, którzy zawsze mają rację i się nie mylą.

Panna ceni sobie porządek, unikając chaosu i zamieszania. Czasem chciałaby wszystko i wszystkich poustawiać w odpowiednich półkach i przedziałach. Pannie patronuje Merkury, planeta znana z tego, że dla obserwatora z Ziemi jest niezwykle ruchliwa, czasem znika by się za chwilę pokazać znów. Dlatego Panny często widzimy krzątające się, zalatane i zabiegane, ciągle mające coś do roboty. Panna najlepiej spełnia się w środowisku pracy, to urodzeni pracusie, niezwykle sumienni i zdyscyplinowani. Każdy pracodawca winien wiedzieć, że ma do czynienia ze wzorowym pracownikiem, jakim jest Panna. Znak ten preferuje zawody wymagające sumienności i dyscypliny. Panny to urodzeni urzędnicy, biurokraci, sekretarki, księgowe, to wszelkiego rodzaju służba: dozorcy, policjanci, wartownicy, celnicy, pielęgniarki, salowe i sprzątaczki. Już ten rejestr zawodów wykazuje, że Panny pracują w profesjach niezbyt cenionych i szanowanych, ale bez nich ten świat zawaliłby się. Nie lubimy gdy trzeba poddać się rygorom dyscypliny i wyrzeczeń, nie chcemy zrozumieć, że prawdziwie efektywna praca jest związana z systematycznością i porządkiem. Każdy najlepszy nawet szef, czy dyrektor zginąłby, gdyby nie jego sekretarka. Niestety czasem Panny stają się bezdusznymi robotami, lub zimnymi biurokratami, łatwo wspierającymi system represji i dyktatury.

Panny powinny nauczyć się doceniania własnej wartości. Ich skromność i służebność zasługuje na szacunek i uznanie. Nie powinny bać się prosić o podwyżkę, czy awans. Każdy pracodawca wie, że ma do czynienia ze świetnym pracownikiem, lecz nieśmiałym i lękliwym, dlatego chętnie korzysta z dyspozycyjności podwładnego, nie dbając o jego pozycję, jeśli sam pracownik o nią nie zadba.

Panny winny pamiętać, że nie wszystko da się uporządkować i nie zawsze jest to korzystne. Pragnąc, by wszystko wokół nich było perfekcyjne, zapominają czasem, że człowiek z natury swej jest niedoskonały i popełnia błędy. Dlatego nadmierny rygoryzm i dyscyplina, zwł. wobec bliskich, przynosić może rozczarowania i zimno uczuciowe. Często związki erotyczne Panien są chłodne, a zdarza się, że brakuje w nich odrobiny szaleństwa i namiętności. Ale nieprawdą byłoby sądzić, że Panny są pozbawione temperamentu erotycznego. Jest on ukryty pod ścianą zbudowaną z kompleksów, poczucia niższości i gorszości. Zgorzkniałość Panny wynika z pesymistycznych doświadczeń życiowych. Z tego, że życie jest pasmem poświęceń i wyrzeczeń (przynajmniej w ich mniemaniu). Synonim „stara panna”, to obraz samotnej, zgorzkniałej, zdziwaczałej starej kobiety, która przeżywszy w życiu rozczarowania i niespełnienia, zamyka się w świecie pustki i depresji. Ale jej niepowodzenie ma swoje źródło w braku afirmacji siebie i swojej wartości. Bo, jak śpiewa Stanisława Celińska, „ludzie nie sprzątają po sobie”, a ktoś to musi zrobić.

W astrologii medycznej Pannie przyporządkowane są organy związane z rozkładaniem i przyswajaniem treści pokarmowej. Rozumiemy zatem, że skłonności do analizy i drobiazgowość Panny, mają swoją analogię w procesach fizjologicznych organizmu. Proces analizy i rozdrabniania pokarmu na poszczególne białka i mikroelementy odbywa się w jelitach, dlatego są one przyporządkowane Pannie. Znak ten zatem ujawnia skłonności do chorób układu trawiennego: żołądka, dwunastnicy, jelit, wątroby i woreczka żółciowego. Psychosomatycznie Panna cierpi na wrzody układu trawiennego i ma problemy z wątrobą- źródłem żółci, gdyż sama jest często pełna goryczy i „żółci”.

Związki uczuciowe dobrze się układają Pannom z przedstawicielami znaków ziemskich: Bykami i Koziorożcami, ale nie liczmy na to, że będą to barwne układy i mogą być narażone na nudę i zastój. Z innymi Pannami może być różnie, gdyż dwie narzekające osobowości mogą się zamęczyć na śmierć. Świetne związki Panna może stworzyć z Rakami i Skorpionami. Łączą się tu ludzie głęboko skrywający własne wnętrza, posiadający ukryte pasje i namiętności. Bardzo udane mogą być związki Panny z Rybami. Trzeźwość umysłu Panny i jej racjonalizm spotyka się z ze światem fantazji i chwiejnych emocji Ryb. Raczej trudne i napięciowe są związki Panien ze Strzelcami i Bliźniętami. Dużo trudniejsze ze względu na trudności we wzajemnej komunikacji są relacje z Lwami, Wagami, Wodnikami i Baranami.

Waga

WAGA, CZYLI O SZTUCE HARMONII

Okres od 22 września do 22 października przyporządkowany jest fazie Wagi, a dzień wejścia Słońca w ten znak jest także momentem jesiennego zrównania dnia z nocą, oraz początkiem astronomicznej jesieni. To najpiękniejszy pod kątem doznań estetycznych okres w roku, i dlatego Wagi związane są z pięknem i sztuką.

Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się dlaczego Wadze tak trudno podjąć decyzję, to niech przybliży rozwiązanie tego pytania sama jej natura- znajduje się dokładnie w połowie zodiaku, rozpoczynanego przez Barana. Symbol astrologiczny znaku Wagi to właśnie przyrząd laboratoryjny, mierzący z dużą dokładnością. Jeśli Waga zwleka z podjęciem decyzji, to dlatego, że ma świadomość, iż każdy wybór narusza równowagę, a każda decyzja może być obarczona konsekwencjami, wprowadzającymi duże zmiany, a że Waga jest wygodna i lubi, gdy jest miło i przyjemnie, dlatego dla bezpieczeństwa zwleka z podjęciem decyzji, lub w ogóle nic nie robi.

Mityczną opiekunką znaku Wagi jest Afrodyta, bogini piękna i miłości, zrodzona z morskiej piany. Dlatego tradycja astrologiczna każe Wadze zajmować się rzeczami pięknymi, atrakcyjnymi i zmysłowymi. Teraz może być bardziej jasne, skąd bierze się niechęć Wag do pracy, czy wręcz lenistwo, jak niektórzy chcą oceniać jej potrzebę przyjemności. Już tak ten świat jest skonstruowany, że są tacy, którzy pracują i tacy, którzy chcą się bawić i cieszyć życiem, niewątpliwie Waga należy do tych ostatnich. Dlatego zupełnie bez sensu jest zmuszanie jej do ciężkiej i żmudnej pracy, wymagającej dyscypliny i porządku, niestety Waga przejawia wielki opór wobec konieczności stosowania surowych i ostrych zasad, dlatego nic dziwnego, że Afrodycie nie układało się małżeństwo z ponurym i ciężko pracującym Hefajstosem, kowalem i rzemieślnikiem.

Naturalnym środowiskiem Wagi jest atmosfera sztuki, piękna, zabawy i radości. Waga jest znakiem powietrznym (razem z Bliźniętami i Wodnikiem), dlatego bardzo ceni sobie w życiu kontakty związane z charakterem tego żywiołu. Są to przede wszystkim relacje intelektualne: rozmowy, inteligentne ploteczki, interesujące dyskusje, mądre dysputy filozoficzne i rozważania. Nie zapomnijmy, że Waga jest bardzo inteligentna, choć unika przemądrzania się. Jej bystry umysł najlepiej ujawnia się w czasie salonowych rozmów, poprzez błyskotliwy dowcip i zabawne dialogi.

Waga potrzebuje lśnić i błyszczeć, dlatego uwielbia robić wrażenie strojem, biżuterią, fryzurą itd. Do metod, które sprawiają, że ludzie zwracają na nią uwagę należy notoryczne spóźnianie się na przyjęcia i spotkania towarzyskie, a właśnie atmosfera salonu, balu, rautu, przyjęcia, bądź oficjalnej ceremonii, to naturalny żywioł Wagi, tam czuje się ona jak ryba w wodzie.

Kiedy Waga ma złe dni, wtedy może ujawnić się jej mniej jasna natura. Potrafi być bierna i marnować czas. Lenistwo i apatia to jej częsta reakcja na stres. Lubi także przesadzać z jedzeniem, zwłaszcza słodyczy, do których czasem przejawia skłonności równoznaczne z regularnym uzależnieniem, wymagającym psychologicznej pomocy. Znając Wagi jako osoby o wrażliwości estetycznej moglibyśmy być zdziwieni, że potrafią być cyniczne i okrutne, gdy ich równowaga zostanie naruszona. Waga wprawdzie nie będzie siała zła na lewo i prawo, ale z niezwykłą konsekwencją dążyć będzie do sytuacji, gdy obie jej szalki znowu będą w równowadze. Wtedy znowu staje się miła i ciepła dla wszystkich. Wagi są świetnymi rodzicami, gdyż w naturalny sposób wiedzą na czym polega partnerstwo, i takie właśnie są relacje z ich dziećmi. Ale Waga może być niedostępna dla dziecka, gdy te potrzebuje prawdziwie głębokich uczuć. Wagi będą świetnymi partnerami i przyjaciółmi dla swoich dzieci, ale mogą być chłodne i odległe w sytuacji, gdy konieczne będą poświęcenia i rezygnacja z przyjemności. Waga nie nadaje się do poświęceń i wyrzeczeń. Tutaj kończy się jej rola. Partnerstwo to nie jest przytułek miłosierdzia, to równoprawny związek dwojga ludzi oparty na umowie i zasadach wzajemności. Dlatego ideą Wagi jest partnerstwo, związki, kontrakty i umowy, a najdonioślejszym kontraktem, jaki człowiek może zawrzeć jest małżeństwo.

Związki uczuciowe Waga najkorzystniej zawrze z przedstawicielami żywiołu jej bliskiego: z Bliźniętami, Wodnikami i innymi Wagami, ale związki te poprzez dużą siłę powietrza mają skłonność do życia w ciągłej abstrakcji i braku konkretów, to bardzo rozdyskutowane i rozgadane związki, gdzie nie ma kto załatwić najprostszych rzeczy związanych z codziennym życiem. Dlatego powietrze Wagi doskonale może podsycać entuzjazm i energię znaków ognistych: Strzelca i Lwa. Związek z Baranem będzie archetypową, mitologiczną relacją Aresa (Marsa) z Afrodytą (Wenus), a było to stadło bardzo udane. Układy z Panną i Skorpionem niosą duże trudności we wzajemnej komunikacji, podobnie jest z Rybami i Bykiem. Z natury konfliktowe, choć nie pozbawione sensu są związki z Koziorożcami i Rakami. Wagę może zrażać chłód i dystans tego pierwszego, natomiast kontakt z Rakiem niesie trudności w zrozumieniu chimerycznej i ukrytej natury tego znaku.

Astrologia medyczna przyporządkowuje Wagom pas miednicy, nerki, zewnętrzne narządy płciowe, pośladki. Dlatego nerki dbające o równowagę kwasowo- zasadową, są analogią do poszukiwań równowagi emocjonalnej Wagi. Równowagi w kontaktach „ja-ty” i równowagi w związkach uczuciowych.

Strzelec

STRZELEC, CZYLI PODRÓŻ NAJDALSZA

 W astrologii funkcjonuje obraz Strzelca w postaci Centaura, czyli półczłowieka, półkonia. Postać ta kieruje łuk z zapaloną pochodnią pod kątem 45 stopni, pozwalając osiągnąć pociskowi maksymalny zasięg. Strzelec nie jest myśliwym, jest krzewicielem nowych idei. Zapalona pochodnia nie służy do wzniecania pożogi, lecz jest przesłaniem wolności, prawdy, wiary i nadziei.

Mitologiczny archetyp Strzelca- Centaur Chiron był opiekunem i nauczycielem Heraklesa. Do tej pory więc utarło się, że ludzie urodzeni w tym znaku mają wiele wspólnego z uczeniem. Są często przewodnikami, nauczycielami z aspiracjami wyższymi, akademickimi, bądź duchowymi i religijnymi. Przynajmniej lubią pouczać bliźnich, co jest dobre, a co złe. Strzelec jest ostatnim znakiem trygonu ognia obok Barana i Lwa. Jednakże ogień Strzelca płonie spokojnym niebieskim, strzelistym płomieniem. Nie jak agresywne i wybuchowe płomienie Barana i oślepiające złociste światło Lwa. Strzelec osiąga najwyższy poziom rozwoju w swoim żywiole. Przynależy też do jakości zmiennych obok Bliźniąt, Panny i Ryb, co pozwala mu być niezwykle elastycznym na nowe prądy, idee, wiedzę, czyli potrafi uczyć się.

Opiekunem Strzelca jest planeta Jowisz, największa w naszym układzie słonecznym. Jej wielkość przyciąga wszelkie śmiecie kosmiczne: meteoryty i komety, ochraniając zarazem Ziemię przed kosmicznymi kataklizmami. Podobnie jest w astrologii, gdzie Jowisz uważany jest za dobroczyńcę, opiekuna, przynoszącego szczęście, benefika (z łac.- dobrego). Tak jak Jowisz rośnie wchłaniając materię kosmiczną, tak ludzie o silnym wpływie tej planety pragną powiększać swoją przestrzeń życiową, poszerzając swoje horyzonty życiowe. Jowisz powoduje, że to czym się opiekuje rośnie, podlega ekspansji i rozwojowi. Dawniej sądzono, że jeśli coś wzrasta, jest duże, obszerne i tłuste, to znaczy, że niesie z sobą dobroć i powodzenie. Dzisiaj nie powiedzielibyśmy tego o ludziach ze skłonnością do nadwagi, nadmiernie obżerających się i przesadzających z piciem, a to właśnie zdarzyć się lubi Strzelcom. Ta ekspansja jowiszowa zachęca ich podopiecznych do poszukiwań nowych poglądów, wiedzy, mądrości i filozofii poza rodzinnymi stronami, stąd ciągły ich pęd do podróżowania, niechęć do zakotwiczenia się poprzez stałą pracę, dom rodzinny, ustabilizowane życie. Mimo to jednak Strzelce są dobrymi rodzicami, nawet za dobrymi, pozwalając swoim dzieciom nieomal na wszystko.

Ludzie urodzeni w tym znaku posiadają skłonność do ciągłego filozofowania, spekulowania, rozważania problemów duchowych, religijnych, etycznych i moralnych. To urodzeni prawodawcy, myśliciele, uczeni, prorocy i pionierzy. Lubią stać na czele nowych idei i prądów, angażując się w nowy nurt wiedzy z zapałem i oddaniem. Niestety zapał ten łatwo może się przerodzić w zaciekłość, fanatyzm i fundamentalizm. Wszakże gorąca wiara w słuszną sprawę kieruje ludzi obwieszonych bombami do czynów dalekich od klasycznego humanitaryzmu Strzelca.

Wiedząc o skłonnościach Strzelca do przemądrzania się nie dziwimy się, że preferują zawody i profesje związane z wiedzą i nauczaniem. Są prawnikami, nauczycielami, duchownymi, etykami, filozofami, podróżnikami, handlowcami przemierzającymi świat. Mogą mieć do czynienia ze służbą zdrowia, z polityką, religią, nauką, literaturą, masmediami. Strzelce powinny poszukiwać takiej profesji, która da im dużo przestrzeni i wolności, nie ograniczając ich monotonią i sztampą. Powinny nie bać się szkoły i nauki, gdyż uczenie się i gromadzenie wiedzy jest im potrzebne do życia jak chleb i woda, choć oczywiście nie łatwo jest im odnaleźć się w sztywnych i skostniałych realiach współczesnej edukacji.

Strzelec musi nauczyć się stosowania umiaru i powściągliwości, gdyż przejawia często chorobliwą skłonność do przesady i nadmiarowości, zachowując się jak słoń w składzie porcelany. Źle rozwijający się przedstawiciel tego znaku będzie wyrażał skłonność do awanturnictwa, pieniactwa, kłótliwości, obżarstwa i opilstwa. Może także chcieć na siłę zbawiać tych, którzy tego nie potrzebują i nie mają ochoty być zbawiani. Jeśli powściągnie swoje zapędy do wygłupów i ciągłego imprezowania, może stać się mistrzem i nauczycielem. Może stać się powiernikiem i przewodnikiem duchowym, lub choćby mądralą potrafiącym poradzić każdemu, kto znajduje się w kłopotach i potrzebuje pomocy. Strzelec wyrażając najpełniej swoją naturę łączy ludzi na całym świecie niosąc postęp, wiedzę, wolność i pokój.

Strzelec korzystne związki uczuciowe zawrze z przedstawicielami własnego żywiołu: z Baranem i Lwem. Ale nadmiar ognia pojawiający się w takim układzie niesie niebezpieczeństwo pojawienia się agresji, chęci rywalizowania i przewodzenia. Niesie także zbyt duże tempo powodujące szybkie wypalenie się takiego układu.

Bardzo korzystne mogą być relacje z przedstawicielami pokrewnego żywiołu powietrza: z Wagą i Wodnikiem. Związek z opozycyjnymi Bliźniętami może być bardzo dobry, ale posiada skłonności do totalnego bałaganu, chaosu, niestabilności uczuciowej i emocjonalnej. Trudniejsze, choć możliwe są związki z kwadraturowymi Pannami i Rybami, gdyż wraz ze Strzelcem tworząc rząd jakości zmiennych, podatnych na kompromisy, zmiany i naukę. Najtrudniejsze są związki z Bykami, Skorpionami, Koziorożcami i Rakami, z którymi to znakami występują trudności we wzajemnej komunikacji.

W astrologii medycznej przyporządkowuje się Strzelcowi sferę ud, dlatego cierpią na kontuzje i złamania nóg. Czasem też dokuczać im może wątroba. Jednakże wrodzona radość życia i humor powoduje, że Strzelce mają z reguły znakomite zdrowie.

Skorpion

SKORPION, CZYLI NAMIĘTNOŚĆ I ŻĄDZE

 Gdy Słońce w swym obiegu rocznym 23 października wkracza w znak zodiaku Skorpiona, wchodzi zarazem w najbardziej mroczny, smutny i melancholijny okres roku. Dla natury to czas śmierci, odpoczynku, snu, rozkładu i butwienia.

Jest coś z tego jesiennego nastroju w ludziach urodzonych w znaku Skorpiona, ich smutek, tajemniczość i izolacja, pragnienie osiągnięcia wewnętrznego spokoju, nieźle odpowiada czasowi schyłkowemu w przyrodzie.

Skorpion jest drugim obok Raka i Ryb przedstawicielem żywiołu wody w astrologicznej systematyce. Woda wiąże się z emocjami, uczuciami, wrażliwością, intuicją, zdolnościami jasnowidzenia, pasjami, cierpieniem, melancholią i samotnością. Skorpion przejawia jednak najwyższą aktywność i siłę spośród innych znaków wodnych. W dawnej astrologii fazą tą opiekował się Mars, rządzący znakiem Barana. To jednakże co różni waleczność i siłę obu znaków, to inne podejście do walki. Baran lubi atakować w otwartym polu i lubi widzieć swojego przeciwnika. Skorpion prowadzi zupełnie innego rodzaju wojnę. Stara się osaczyć przeciwnika, podstępnie go podchodzi, męczy psychicznie, czasem i znęcając się nad nim. Kiedy wróg jest już dostatecznie wykończony, atakuje bez ostrzeżenia, bez litości, czasem anonimowo. Jego sztuka walki to partyzantka. Lecz gdy jest zagrożony i osaczony, potrafi dokonać samozniszczenia. Tak jak prawdziwy skorpion, wbijając sobie żądło w kark popełnia samobójstwo.

Skorpion doświadcza tylko uczuć skrajnych. Albo kogoś kocha do szaleństwa, albo nienawidzi. Nie zna stanów pośrednich. Potrafi być bardzo gorący, albo lodowaty. Obojętny-nigdy. Skorpiona pochłaniają namiętności i żądze. Głęboko kocha i równie namiętnie pragnie być kochanym. Choć w miłości i uczuciach przechodzi wszelkie możliwe stany: od skrajnej nienawiści, do szaleńczego zniewolenia. Jedną z największych pasji Skorpiona jest seks. Dlatego uważany jest za najlepszego kochanka zodiaku. Przejawia jednakże skłonności do przeróżnych perwersji, a czasem i sadyzmu.

Skorpiona pasjonują rzeczy ostateczne: śmierć i życie po życiu, fascynuje się parapsychologią, a zwłaszcza metodami wpływania na podświadomość i może niezbyt etycznymi praktykami manipulowania ludźmi w celu wywierania na nich presji równoznacznej z hipnotyzowaniem. Skorpion uwielbia penetrować zakazane tematy i dziedziny życia. Poszukując w życiu mocnych wrażeń często ociera się o półświatek, narkotyki. Zdarzają mu się zamiłowania do tworzenia nieformalnych, quasi przestępczych środowisk o charakterze gangsterskim, lub mafijnym.

Ale Skorpion przejawia także cechy konstruktywne: jest niezwykle odporny na przeciążenia fizyczne i psychiczne. Posiada zdolności samoregeneracji z najcięższych nawet chorób. Jak mitologiczny Feniks odradza się z popiołów, czyli z kryzysów i beznadziei. Jego psychika to bardzo niestabilny obszar. Skorpion na zewnątrz zdaje się być spokojny i opanowany, natomiast w środku przechodzić może straszliwe burze. Posiada skłonność do maksymalizowania swoich przeżyć psychicznych. Dlatego niejednokrotnie dąży do najgłębszych emocji i uczuć. Często tworzy w swoim umyśle istne piekło, by poczuć, że żyje. W skrajnych przypadkach niestabilna psychika Skorpiona może go zaprowadzić do szpitala psychiatrycznego, gdyż przejawia skłonności do psychoz i paranoi.

Skorpion powinien uczyć się sztuki przebaczania i odpuszczania win, gdyż to właśnie jemu jest najtrudniej zapomnieć o urazach, które może pamiętać dziesiątki lat. A to właśnie te głęboko skryte rany są przyczyną jego skłonności do nowotworów, jako efektu bardzo długo chowanej urazy emocjonalnej, której jego podświadomość nie chce się pozbyć. Powinien dążyć do szukania wewnętrznego spokoju w psychoterapii i medytacji, jodze i tai-chi. Powinien także nauczyć się wyrażać swoje uczucia i nie ukrywać ich tak szczelnie, co niewątpliwie jest głównym problemem jego życia.

Związki uczuciowe Skorpion powinien realizować z przedstawicielami żywiołu pokrewnego i swoim własnym. Związki z Rybami i Rakami mogą być udane, ale sporo w nich będzie niedopowiedzeń, tajemnic, alienacji, a czasem zbytniego uzależnienia. Z innymi Skorpionami związki są dość ryzykowne ze względu na niebezpieczeństwo wzajemnej podejrzliwości, chęci rywalizowania a czasem morderczej walki. Bardzo trudne, choć możliwe są relacje z Lwem i Wodnikiem .Ten pierwszy będzie chciał wyrażać spontanicznie swoje uczucia, czego Skorpion nie lubi. Wodnik zaś będzie ostro sprzeciwiał się skłonnościom Skorpiona do manipulowania i podporządkowywania. Brak wzajemnego zrozumienia towarzyszyć może Skorpionowi w relacjach z Baranem i Bliźniętami, podobnie też z Wagą i Strzelcem. Bardzo udane są związki z Pannami i Koziorożcami, które świetnie dogadują się ze Skorpionem w temacie: dyscyplina, reguły, zasady, dyskrecja. Opozycyjny Byk jest jakby młodszą „wersją” Skorpiona, gdyż także lubi ukrywać i chomikować wszelkie dobra. Jest równie zachowawczy i dyskretny, ale czasem może dochodzić między nimi do ciężkich starć, gdyż oba znaki należą do jakości stałych, a więc nie skłonnych do kompromisów i ugód.

Koziorożec

KOZIOROŻEC, CZYLI O AMBICJACH I WŁADZY

 21 grudnia Słońce znajdzie się w fazie przesilenia. To najkrótszy dzień w roku, zaczyna astronomiczną zimę. Zmarznięta, skuta lodem natura jest najlepszą wizytówką Koziorożca, ostatniego znaku trygonu ziemi.

Urodzeni w tej fazie są pod władaniem Saturna, planety mającej złą sławę ze względu na nadmiar wyzwań, zadań i problemów jakie stoją przed jej posiadaczem. Saturn otoczony jest pierścieniami, które są symbolem ograniczeń, restrykcji, dyscypliny, wyrzeczeń i surowości. Zaiste Koziorożce do wesołków nie należą. To ludzie stworzeni do ciężkiej pracy. Patronuje im mitologiczny Hefajstos, kowal i konstruktor, wiecznie ubrudzony, zapracowany, ponury, nieprzystępny, zdradzany przez swą żonę Afrodytę. Los Koziorożca nie jest zatem najweselszy i najlżejszy, ale i ludzie urodzeni w tej fazie nie są zainteresowani życiem bez obowiązków, pracy, kariery i dyscypliny. Koziorożec symbolizuje w astrologicznej ezoteryce najtrwalszy stan skupienia materii. Zmarzniętą ziemię, skałę, kamień. Coś co jest najtrwalsze w naturze i najbardziej odporne na zmiany- jak Koziorożce właśnie. Doprawdy, znak ten do reformatorów i rewolucjonistów nie należy. Jego ideą jest konserwować, zabezpieczać, utrwalać. Kwintesencją tego znaku jest zegar. Symbolizuje doskonale pracujący mechanizm, precyzję i dokładność wykonania. Wszakże spod tego znaku znajdziemy najwięcej zegarmistrzów, mechaników, kowali, ślusarzy. Zegar odmierza czas, w nieuchronny sposób przypominając o zbliżającej się starości, przemijaniu, śmierci. Koziorożec o tym pamięta, dlatego w jego życiu od wczesnej młodości jest zauważalny poważny stosunek do życia. Jako młode jeszcze osoby sprawiają wrażenie przedwcześnie dojrzałych, doświadczonych losem i obciążonych nadmiernie ciężarami i odpowiedzialnością. Czas jest kategorią najlepiej oddającą wiele aspektów ich życia. Wiele rzeczy przychodzi im późno. Sukcesy nie spotykają ich wcześnie. Muszą się zawsze na swoje osiągnięcia długo napracować. Ale ponury Saturn choć nie pieści swoich podopiecznych, to sowicie ich wynagrodzi w bardziej dojrzałej fazie życia. Choć sukcesy w życiu Koziorożca przychodzą późno, to są one dużo trwalsze i bardziej stabilne. Niewątpliwie starość może być dla nich najbardziej łaskawym okresem życia.

Saturn zachęca urodzonych w znaku Koziorożca do uporu, konsekwencji i dyscypliny, dlatego wykazują w życiu ogrom ambicji w dążeniu do sukcesu zawodowego. Koziorożce doskonale potrafią odnaleźć się w bardzo zhierarchizowanych strukturach. Nie jest niczym nadzwyczajnym dla nich konieczność cierpliwego czekania na upragniony awans. Zaiste cierpliwości Koziorożcom nie brakuje, one na prawdę potrafią czekać na swój dzień. Ale ich niechęć do zmian i nieufność wobec wszelkich reformatorów nie ułatwia im życia. Chyba to dla nich właśnie stworzono pojęcie konserwatyzm. Ich mała elastyczność, sztywność, ciągłe poddanie się ostrym rygorom naraża ich na choroby „saturnowe”. Cierpią na reumatyzm, zwapnienia i usztywnienia stawów. Nękają ich choroby wieku starczego: hemoroidy, SM, miażdżyca, starcze otępienie. Ich choroby nie mają przebiegu ostrego. Zwykle są przewlekłe i trudne do wyleczenia. Typowa dla nich niechęć wykazania pokory, poddania się, rezygnacji, naraża ich na usztywnienia i stwardnienia. To że Koziorożce cierpią na kolana wynika z ich niechęci ich ugięcia, poddania się. W kolanach somatyzuje się ich upór i sztywność.

Koziorożce nie są romantycznymi kochankami i nie liczmy na to, że przeżyjemy z nimi raj. Urodzeni w tym znaku nie mają zbyt wiele szczęścia w miłości i uczuciach, gdyż ich poważne podejście do życia zniechęca rówieśników do przeżycia ekscytującego z nimi odlotu. Zwykle jak wszystko, miłość przychodzi do nich późno, ale jest nad wyraz dojrzała i mądra. Może Koziorożce nie są szalonymi i pełnymi fantazji adoratorami i mistrzami ars amandi, ale ich odpowiedzialność za bliskich, rodzinę, dzieci, poziom życia jest nie do przecenienia.

Najlepsze związki uczuciowe Koziorożec może zawrzeć z przedstawicielami żywiołu pokrewnego: z ziemi będą to Panna i Byk. Ale związki te mają wpisaną w ich charakterystykę pewną ociężałość i zupełny brak romantyzmu. Doskonałe relacje Koziorożec tworzy z Rybami i Skorpionami. Woda tych znaków znajdzie doskonałą podporę w twardości ziemskiej Koziorożca. Nieco trudniejsza, ale bardzo ciekawa jest relacja Koziorożca z Rakiem, wprawdzie jest to opozycja i niesie z sobą konfrontacje, ale znaki te tworzą najbardziej chyba ciekawą parę w zodiaku. Bardzo trudne są relacje z Baranami i Wagami. Niezwykle trudno tu o kompromisy i wyrozumiałość dla drugiej strony, są to układy niosące bardzo dużo problemów i konfliktów. Nie najlepsze też są układy ze Strzelcami, Wodnikami, Bliźniętami i Lwami. Występują tu znaczne trudności we wzajemnej komunikacji i wyrażaniu uczuć.

Wodnik

WODNIK- WOLNOŚĆ, RÓWNOŚĆ, BRATERSTWO

 Gdzieś w środku zimy, w czasie największych mrozów i zawiei, rodzi się w nas nadzieja, że już niedługo świat będzie lepszy i ładniejszy. Że wiosna zdejmie okowy lodu z ludzkich serc. Tymi niepoprawnymi optymistami od zawsze byli urodzeni w Wodniku, znaku nadziei, wolności i przyjaźni.

O Wodniku ostatnio dużo się mówi ze względu na zbliżającą się jego erę. To właśnie nowa Era Wodnika da szansę ludzkości, by ten świat na którym żyjemy był choć odrobinę lepszy, ładniejszy. By więcej było w nim miłości, mniej wojen, bólu, cierpienia i samotności. Ludzie urodzeni w tym znaku mają naturę prometejską. Chcą uczynić coś dla dobra ludzkości. Są to ludzie chodzący, jak koty, własnymi ścieżkami i drogami. Skrajni indywidualiści, często samotnicy, buntownicy, rewolucjoniści i niepokorni ekscentrycy. Ludzie z Wodnika, to osobowości o dużej oryginalności patrzenia na świat. Dlatego wśród tych znaków znajdziemy wielu bardzo mądrych ludzi, ale i niemało szaleńców, paranoików i maniaków. Wszakże niedaleka jest droga od wariata do geniusza.

Wodnik należy obok Bliźniąt i Wagi do trygonu powietrznego, co daje mu niezwykłą lotność umysłu. To ludzie o błyskotliwym sposobie rozumowania i wielkiej inteligencji. Posiadają umiejętność bardzo szybkiego i intensywnego myślenia. Łatwo nawiązują kontakty z innymi ludźmi, ale mogą sprawiać wrażenie chłodnych i nieprzystępnych. Wodniki mają spore trudności w adaptacji do własnego środowiska. Zwykle dość znacznie różnią się od otoczenia. Już w młodym wieku mogą wykazywać cechy ludzi niezwykle mądrych, o światłym umyśle i dużej wiedzy. Ale mają z tym same kłopoty, gdyż ich odmienność często wywołuje w otoczeniu niezrozumienie i wywołuje konflikty. Wodniki nie lubią przystosowywać się do otoczenia. To świat musi się do nich przystosować. Ich rewolucyjny zapał i pragnienie zmian może wywoływać ogromny zamęt i niepokój tych, którzy lubią stare, sprawdzone ścieżki i sposoby myślenia. Otoczenie może też niechętnie przyjmować naturalny dla Wodników ekscentryzm i szokujące zachowanie. Znak ten uwielbia epatować odmiennością i dziwnym zachowaniem. Takie ekscesy pozwalają mu czuć się sobą.

Ale Wodnik może się zachowywać bardzo dziwnie, zważywszy na jego postępowe i nowoczesne myślenie. Jest to fenomen rewolucjonisty, który wprawdzie zniszczył stary porządek, wprowadził nową władzę lub sposób myślenia, ale swego dzieła nie zamierza zmieniać, uważając, że jest doskonałe. Dlatego po każdej rewolucji przychodzi czas odwetów, kontrrewolucji, walki z reakcją itd. Dlatego mówi się, że każda rewolucja zjada swoje dzieci. Co w przypadku Wodnika oznacza, że znak ten w swoim niezwykłym uporze i niechęci do słuchania innych, może nie zauważyć, że jego sposób myślenia nie odpowiada rzeczywistości i prawdzie. Przychodzi więc moment, gdy rewolucja zajmuje się przede wszystkim likwidowaniem inaczej myślących, zamiast budować nową szczęśliwą rzeczywistość.

W związkach uczuciowych Wodnik nie jest łatwym partnerem, jego ekscentryczność wymaga dużej cierpliwości partnera, bądź również szaleństwa pozwalającego nawiązać dialog z partnerem-odmieńcem. Wodnik korzystnie stworzy związek z przedstawicielami własnego żywiołu: z Bliźniętami i Wagą. Bardzo dobre mogą być także związki z przedstawicielami swojego znaku. Jeszcze lepsze okazują się być związki ze znakami ognistymi: Baranem i Strzelcem. Z opozycyjnym Lwem bywa różnie. Dwóch ekscentryków i indywidualistów nie zawsze może się dogadać. Bardzo trudne są związki z kwadraturowymi: Bykiem i Skorpionem. Należą te znaki razem z Wodnikiem do krzyża stałego, a więc najmniej podatnego na kompromisy i ustępstwa. W takich związkach mamy zatem częste wojny i burzliwy ich przebieg. Niezbyt łatwe są także związki Wodnika z Rybami, Koziorożcem, Panną i Rakiem. Mogą być to związki, gdzie partnerzy są sobie obcy, bo ciężko się jest im dogadać.

Ryby

RYBY, CZYLI POŚWIĘCENIE I MIŁOŚĆ

 Ostatni miesiąc zimy to czas, gdy natura szykuje się do obudzenia z długiego snu zimowego. Pojawiają się już pierwsze symptomy wiosny, ale zwykle przedwcześnie i chwilowo. Ryby to czas wyczekiwania na rezurekcję, to czas postu, oczyszczenia się i przygotowania na nowo nadchodzące życie.

Ten dwunasty, ostatni znak zodiaku, jest jakby końcem cyklu rozwojowego człowieka. To etap, gdzie egoistyczne, materialne i interesowne potrzeby należy pozostawić. To etap oddania światu tego co ma się najlepsze: miłość, poświęcenie, dobroć. Ryby to znak ludzi, którzy nie bardzo nadają się do normalnego świata w którym trzeba walczyć i przebijać się na drodze do sukcesu. Nie radzą sobie zatem najlepiej w rozwiązywaniu konkretnych zadań, jakie może im stawiać życie, społeczeństwo, rodzina, związki uczuciowe.

Ryby są ostatnim znakiem trygonu wodnego, do którego należą także Rak i Skorpion. Woda jest zatem ich żywiołem, a co z tym związane: wyobraźnia, świat wewnętrzny, duchowy, uczucia, miłość, impresje i nastroje. Należą także do jakości zmiennych, a więc najbardziej podatnych na reformizm i kompromisy. Znak ten należy do najbardziej pokojowych. Ludzie z tej fazy są urodzonymi pacyfistami, niechętnymi do rozwiązań siłowych. Często wolą zrezygnować i poddać się, niż wyjść na swoje. Niesie to z sobą nieuchronność spychania ich na plan dalszy. Nie są to zatem ludzie z pierwszych stron gazet. Unikają rozgłosu i eksponowania swojej osoby. Często sprawiają wrażenie niebywale skromnych, cichych i nieśmiałych.

Ich symbol zodiakalny, to dwie ryby płynące w przeciwnych kierunkach. Jest coś takiego w ich naturze, że wznoszą się do najwyższych poziomów duchowości i świętości, albo lądują w rynsztoku. Spotkamy w tym znaku wielu mistyków, świętych, proroków, artystów, muzyków, jak i alkoholików, narkomanów, prostytutek, ofiar przemocy i gwałtów.Ale od rynsztoka do świętości nie jest tak bardzo daleko, wszakże towarzyszką życia i przyjaciółką Jezusa Chrystusa była, jak byśmy to dzisiaj powiedzieli, „pani do towarzystwa”.

W znaku Ryb mamy do czynienia z zupełnym zanikiem tego, co współczesna psychologia nazywa „ego”. Ludzie ci niosą w sobie pierwiastek prometejski, nie pragnąc nic dla siebie, chętnie poświęcając siebie dla dobra innych. W znaku tym miłość przybiera najwyższe oblicze, pozbawiona chęci brania, chce tylko dawać.

Ludzie urodzeni w znaku Ryb powinni nauczyć się systematyczności, samodyscypliny i wewnętrznego porządku, co daje opozycyjny wobec nich znak Panny. Wiele mamy w życiu zodiakalnych Ryb bałaganu, chaosu, pobłażania sobie i robienia uników.Rybami rządzi Neptun, planeta zwodniczości, iluzji, odmiennych stanów świadomości. Nie zapomnijmy, że to właśnie Neptun zwodził Odyseusza przez wiele lat po morzach, nim trafił do rodzinnej Itaki i stęsknionej, czekającej Penelopy.

Neptun sprawia, że świat zmienia swoją normalną wymiarowość. Wprowadza halucynacje, wizje, przeczucia. Związany jest zatem z wszelkiego rodzaju „odlotami”, wywoływanymi sztucznie przez alkohol, narkotyki, bądź środki psychotropowe, albo też poprzez odpowiednie techniki: hipnoza, tantra, modlitwa, tańce sufickie itd. Dlatego odgrywa ogromną rolę w procesach doświadczeń religijnych i mistycznych, gdyż związany jest z transcendencją. Niestety w naszej kulturze przeżycie religijne ma niewiele wspólnego z prawdziwym obcowaniem z bóstwem. Potępia się wszelkiego rodzaju mistycyzm, powszechnie obecny w wielu pierwotnych religiach. Ale jak każde doświadczenie duchowe, transcendencja może też być niebezpieczna. Ludzie pozbawieni odpowiedniego stopnia świadomości łatwo mogą się zagubić w świecie iluzji i kłamstwa. Stąd we współczesnej kulturze problemy z narkotykami, sektami, fanatyzmem religijnym. Człowiek bardzo potrzebuje doświadczeń religijnych, kiedy ich mu brakuje, próbuje rekompensować sobie pustkę wewnętrzną poprzez sztuczną iluzję, co prowadzi z reguły do totalnej destrukcji – także nie rzadkiej u Ryb.

Urodzeni w znaku Ryb powinni inicjować związki z przedstawicielami żywiołu ziemskiego: z Pannami, Koziorożcami i Bykami. Nieco dziwne, bo mocno zakręcone mogą być relacje z innymi znakami wody, czyli z Rakami, Skorpionami i innymi Rybami. Możliwe, choć trudne są relacje ze Strzelcami i Bliźniętami. Natomiast z Baranami, Wodnikami, Wagami i Lwami, Ryby mogą w ogóle się nie dogadać. Przypominać to będzie rozmowę ślepego z głuchym.

W życiu powinny pamiętać o tym, że im też się coś od życia należy. Że zasługują na miłość i szczęście. Ale to Jezus Chrystus- urodzeniowa Ryba- powiedział: „ostatni będą pierwszymi…”

Najprawdopodobniej Grecy nadali tym dwunastu częściom zodiaku nazwy przypisując im gwiazdozbiory, kolejno Barana, Byka, Bliźniąt itd. Po dwóch tysiącach lat pozycja wiosennego zrównania dnia z nocą, będąca momentem wejścia Słońca w znak Barana, rozminęła się z gwiazdozbiorem o tej nazwie na skutek zjawiska zwanego precesją dnia równonocy, czyli bardzo powolnego cofania się tego punktu na tle gwiazdozbiorów. W chwili obecnej zero stopni Barana (wiosenna równonoc) ma miejsce w gwiazdozbiorze Ryb.

Konflikt ten spowodował powstanie dwóch szkół astrologicznych, które respektują zodiak gwiazdowy (związany z gwiazdozbiorami) i tropikalny (związany ze Słońcem).

W rzeczywistości dla astrologii, szczególnie w jej humanistycznym, psychologicznym i duchowym wydaniu nie mają znaczenia gwiazdy i gwiazdozbiory. Zodiak jest umowną przestrzenią i symboliczną drogą, która niesie w sobie mistykę i uniwersalizm koła, początku i końca, ruchu i przemian, jak w filozofii Heraklita. Uparte trzymanie się gwiazd jest zamykaniem astrologii w jej najbardziej konserwatywnym wydaniu. Przestrzeń rozumiana jako „zodiak” jest zarazem drogą „gwiazd ruchomych”- planet, jak i wewnętrzną, mistyczną i duchową kategorią przemian, jakie dokonują się w każdym człowieku i procesie. Zodiak to zatem bardziej symbol, niż rzeczywista i fizyczna struktura.

Planeta wchodząc w dany znak zodiaku zmienia swoją „barwę”. Można powiedzieć, że planeta jest „reflektorem”, a zodiak „filtrem”. Czysta barwa planety ulega modyfikacji przez filtr określonego znaku zodiaku. Stąd dopiero się bierze odpowiedź na pytanie: „jakim jesteś znakiem zodiaku”, czyli w jakiej fazie zodiaku znajdowało się twoje Słońce. Pytanie to pozostanie jednakże bez odpowiedzi, dopóki nie odpowiemy na inne pytania: w jakich znakach zodiaku, czyli dynamicznych fazach, znajdowała się reszta planet, szczególnie Księżyc.

Struktura zodiaku dzieli się w sposób skomplikowany na wiele składowych i elementów: żywioły, polaryzacje, jakości, królestwa, kwadranty. Najważniejszym podziałem zodiaku jest kategoria żywiołów. Wyróżniamy ich cztery, co wiąże je bezpośrednio ze starożytną grecką filozofią przyrody:
.

Ogień

Baran, Lew, Strzelec: temperament, ekspresja, energia, działanie, wola, zdrowie, wolność i swoboda, niezależność, spontaniczność, zdecydowanie, pewność siebie, siła przebicia, odporność psychiczna i fizyczna, entuzjazm, walka i pokonywanie przeszkód, dynamizm, ryzyko, regeneracja.

 

Ziemia

Byk, Panna, Koziorożec: konkretność i zdrowy rozsądek, racjonalizm i praktycyzm, stosunek do dóbr i wartości materialnych, obowiązki, zasady, służba, praca, kariera, podporządkowanie się rygorom i ograniczeniom, kontakt z rzeczywistością, cierpliwość, konsekwencja i stałość.

Powietrze

Bliźnięta, Waga, Wodnik: intelekt, umysł, wiedza, mądrość, informacja, logika, myślenie, dystrybucja i wymiana myśli i idei, werbalizowanie, uczenie się i przekazywanie wiedzy i doświadczeń, analiza i synteza, środowisko społeczne, kontakty ze światem zewnętrznym.

Woda

Rak, Skorpion, Ryby: emocje, odczucia, impresje, doznania wewnętrzne i duchowe, miłość, sympatia, empatia, sentymentalizm, wrażliwość, doświadczenia religijne, mistyczne i parapsychiczne, ekspresja artystyczna, sztuka, bezpieczeństwo emocjonalne i równowaga psychiczna.

Inną kategorią podziału znaków są jakości, które opisują poziom działania i przynależność do określonego procesu funkcjonowania:

Kardynalne

Baran, Rak, Waga, Koziorożec: inicjacja, rozpoczynanie, tworzenie, zapoczątkowanie, zapładnianie, narodziny i start w nową rzeczywistość, budowanie koncepcji, planów, podejmowanie decyzji, wyjście naprzeciw nowym wyzwaniom.

Stałe

Byk, Lew, Skorpion, Wodnik: trwanie, stabilizacja, konserwatyzm, kontynuacja, podtrzymywanie i utrwalanie wcześniej osiągniętych pozycji, spokojny rozwój i przewidywalność mających nastąpić zmian, unikanie ryzyka, optymalizacja i bezpieczeństwo.

Zmienne

Bliźnięta, Panna, Strzelec, Ryby: przemiany i przeobrażenia, odchodzenie, modyfikacje i reformy, elastyczność i kompromisy, nauka, wyciąganie wniosków z przeszłości, rezygnacja i szukanie nowych rozwiązań, modernizm i otwartość na zmiany.

Znaki żywiołów ognia i powietrza tworzą grupę polaryzacji pozytywnych (męskich, dodatnich). Charakteryzują się one otwartością na świat zewnętrzny, ekstrawertycznością, nastawieniem na przyszłość, nowości i zmiany, są aktywne i twórcze.

Żywioł ziemski i wodny tworzy polaryzację negatywną (żeńską, ujemną). Charakteryzuje się ona uwewnętrznieniem, introwertycznością, nastawieniem na świat psychiczny, wewnętrzny i duchowy, bardziej refleksyjna i kontemplacyjna, pasywna i poddająca się.