Dziewięć otworów prowadzi do samsary,
Jeden jednak ku Mahamudrze.
Zamknij dziewięć bram i otwórz tę jedną,
Nie wątp, iż prowadzi ona do wyzwolenia
.

Naropa – buddyjski tantryk i filozof – XI w.

2016_Happy_New_Year_wallpapers

Rok 2016 i numerologia

numerologia01Zsumowana data 2016 daje dziewiątkę. Jest to najbardziej niezwykła, uświęcona przez starożytnych, doceniona przez kabalistycznych Żydów liczba. Używana jest w magii do czynienia zaklęć i rytuałów. Każda liczba dodana do dziewiątki w skutek redukcji znów ją odtwarza. Pomnożona dziewiątka zawsze daje po zredukowaniu sumy także dziewiątkę. To właśnie w wieku 99 lat Abrahamowi objawił się Bóg. W islamie też ma swoją ważną rolę. Wyobraża bowiem 99 imion Boga, a muzułmański różaniec sebhaa posiada 99 koralików. Dziewięć miesięcy trwa ciąża kobiety, dziewięć dni trwały tajemnicze misteria eleuzyjskie, Hydra lernejska miała dziewięć głów. Wg teogonii Hezjoda bogini pamięci Mnemozyne po dziewięciu dniach miłości z Zeusem poczęła Dziewięć Muz, które potem towarzyszyły Apollinowi w jego orszaku. Hezjod utrzymywał, że aby dostać się do nieba, trzeba wędrować dziewięć dni i dziewięć nocy. Dziewięć dni (tygodni, miesięcy, lat) trwa nowenna – ważna część liturgii katolickiej. Dziewięć jest chórów anielskich u Pseudo Dionizego, a grzesznicy wchodzą do piekła przez dziewięć bram: trzy spiżowe, trzy kamienne i trzy żelazne. W Boskiej Komedii Dantego dziewięć poziomów ma hierarchia piekielna, zaś w poemacie Miltona Raj Utracony, piekło ma dziewięć bram. I to właśnie było inspiracją do stworzenia filmu Dziewiąte Wrota  w reżyserii Romana Polańskiego z główną rolą Johny Deepa. Dziewięć żywotów ma wg okultystów kot, a napisanie dziewiątej symfonii niosło z sobą zagrożenie śmiercią dla jej kompozytora (Beethoven, Schubert, Dvorak). W tradycji morskiej dziewiąta fala miała najbardziej niszczycielską moc i największą siłę. W Japonii liczba dziewięć jest uważana za niosącą szczęście symbolizując długie życie.

Dziewiątka kończy numerologiczny cykl, stąd przyjęło się, że w latach sygnowanych tą liczbą nie należy planować niczego strategicznego, nie uruchamia się dużych, długofalowych i dalekosiężnych przedsięwzięć i inwestycji. Dziewięć w większości systemów numerologicznych jest liczbą związaną z żywiołem ognia. Dziewiątym znakiem zodiaku jest znak Strzelca. Symbol tego znaku – strzała pod katem 45 stopni (znów redukcja do dziewiątki) – pozwala jej osiągnąć najdalszy cel od jej wystrzelenia, stąd dalekie odległości, podróże, zagranica przypisane Strzelcowi. Dziewiątą kartą tarota jest Eremita- Mędrzec, który przedstawiany był często jako św. Antonii z laską, dzwonkiem, lampą lub klepsydrą – atrybutem występującego często w sztuce renesansowej Diogenesa.

Liczba ta niezasłużenie uważana jest w popularnym nurcie numerologii za niepomyślną. Dziewiątka nie jest negatywna. Po prostu oznacza pewne domknięcie, zakończenie, rozwiązanie, rozproszenie. Często przynosi przełomy, zmiany, zawirowania, nowości, niespodzianki, uwolnienie, oswobodzenie, ale też upadki i wstrząsy. Symbolika dziewiątki przybliża nas ku wyższym światom, ku niebu, ku Bogu. Kluczowe kategorie dziewiątki to: prawda, moralność, prawo, nauka i wyższa wiedza, idee społeczne i publiczne, polityka i dyplomacja, religia, demokracja i prawa człowieka, etyka, filozofia i ideologie, przekraczanie granic i horyzontów, humanizm, humanitaryzm, tolerancja, pokój, wolność, to co ludzi łączy, nie zaś dzieli: sport, zabawa, rozrywka, handel międzynarodowy i wspólne interesy. Stymuluje kreatywność, wolność, swobodę, ruch, przepływ, edukację i komunikację.

Liczba ta jest potężnym wsparciem dla wiedzy, nowoczesnych technologii, nauk społecznych, dla kultury, sztuki, dla demokratycznych, wolnościowych postaw, które mają na celu tworzenie lepszego, bardziej sprawiedliwego świata, opartego na szacunku do życia, natury i przyrody. Słowem kluczem dla dziewiątki jest globalizm, przekraczanie granic państwowych, ideologicznych, mentalnych. To szukanie w człowieku jego najlepszych cech i przymiotów, najbardziej wartościowych przekonań i myśli.

Ale przede wszystkim dziewięć to liczba zmiany. I to właśnie w dziewiątkowym roku 2007 zaczął się największy kryzys na świecie od blisko stu lat, gdy zaczęła pękać bańka spekulacyjna amerykańskich pożyczek hipotecznych subprime, oraz napompowany balon funduszy hedgingowych. W Polsce w roku 2007 upadła koalicja PiS-Samoobrona-LPR, a w przedterminowych wyborach zwycięstwo osiągnęła Platforma Obywatelska pod wodzą Donalda Tuska. Chaotyczne oblicze objawił rok 1998 poprzez falę kryzysów finansowych i giełdowych w wielu krajach: w Indonezji, Korei Płd., Japonii, a zwłaszcza w Rosji, która boleśnie odczuła największy od 1976 roku spadek cen ropy naftowej (podobnie dzieje się teraz). W Polsce rok 1998 miał właśnie podwójne oblicze. Z jednej strony zapaliło się dla nas zielone światło w kwestii przyjęcia Polski do Unii Europejskiej i zaczęły się rozmowy akcesyjne ze Wspólnotą, odbyły się wybory samorządowe jako zwieńczenie jednej z najlepiej ocenianych reform rządu Jerzego Buzka. Z drugiej zaś strony to właśnie w 1998 roku zamordowano generała Marka Papałę, co stało się przyczyną jednego z największych zagadkowych dramatów polskiej demokracji po 1990 roku. W roku dziewiątkowym 1989 rozpoczął się wielki spektakl światowych zmian ustrojowych. W tym to roku wojska radzieckie ostatecznie opuszczają Afganistan, dochodzi do słynnej jesieni ludów, zburzenia muru berlińskiego i ostatecznego pogrzebania radzieckiego władania w tej części świata. W 1989 roku umiera również twórca rewolucji islamskiej Ajatollah Chomeini. Rok ten miał tragiczną odsłonę w Chinach. Po kilkunastu tygodniach studenckich protestów doszło do masakry na placu Niebiańskiego Pokoju w Pekinie. Inny rok dziewiątki – 1980, to powstanie Solidarności i porozumienia gdańskie, rezygnacja Edwarda Gierka z funkcji I sekretarza PZPR, a na świecie początek krwawej i destrukcyjnej wojny iracko-irańskiej.

Dziewiątkę roku 2016 tworzą niezmieniająca się sygnująca millenium dwójka, ognista jedynka i ziemska szóstka. Zwłaszcza ostania liczba – sześć – będzie „gasić” wybuchowość poprzedzającej ją jedynki, oraz liczbę całości – ognistej dziewiątki. To lekko konfliktowy układ, nieco przypominający ten z 2007. Może mieć to zatem duże konsekwencje w polityce, gospodarce i klimacie.

Gospodarka, ekonomia, finanse

Lata dziewiątkowe gospodarczo mają przekorną naturę. Mogą przynieść szok i zaskoczenie sygnalizując pęknięcie spekulacyjnej bańki i początek kryzysu, jak to miało miejsce w dziewiątkowym roku 2007. Bywają także ogromnie dynamiczne i wręcz spekulację wzmacniają, jak w okresie boomu dot-comów z 1998. Rozdmuchana bańka internetowa zakończyła się jednak widowiskowym pęknięciem w roku 2001. Rok 2016 prawdopodobnie przyniesie spore zawirowania ekonomiczne na świecie. Kończy się bowiem stosunkowo długa – sześcioletnia fala wzrostowa koniunktury w amerykańskiej gospodarce. Widzimy to już w spadającym wskaźniku PMI (optymizm konsumencki) amerykańskiej gospodarki. Podobnie spada przemysłowy PMI gospodarki chińskiej, który momentami leciał poniżej 50 punktów, co jest pierwszym zwiastunem nadciągającej bessy. W makroekonomii wyróżnia się krótkie i dłuższe cykle koniunkturalne. A zatem nawet ostatnia kilkuletnia hossa nie powinna uśpić naszej czujności, gdyż tak naprawdę globalna gospodarka weszła w dziewiątkowym roku 2007 w kilkudziesięcioletnią falę spadków. Stąd rok 2016 zakończy tę swoistą wzrostową „korektę” globalnej bessy. Prawdopodobnie nie będzie jednak jakiegoś spektakularnego szoku, jak w czasie poprzedniej depresji po upadku banku Lehman Brothers. Nadciągająca bessa mniej dotknie USA, bardziej Europę, a najmocniej Chiny i Daleki Wschód. Jednak spadki mocniej zauważymy dopiero w latach 2017 i 2018. Nie ma mowy o szybkim wzroście cen gazu i ropy, co będzie mieć fatalne konsekwencje dla Rosji, ale kłopoty przyniesie również takim krajom, jak Norwegia, Wenezuela, kraje Zatoki Perskiej. Szykuje się wielki krach na rynku energii odnawialnej. Rynek ten rósł w ostatnich latach w ogromnym tempie mocno wspierany przez dwa czynniki. Pierwszym jest strach i histeria wokół efektu cieplarnianego. Drugim jest polityka krajów Zachodu sowicie wspierająca odnawialne źródła energii. I to prawdopodobnie właśnie OZE będą odpowiedzialne za zbliżający się krach..

Polska

Najważniejszym astrologicznym wydarzeniem ostatnich lat, a właściwie całego dwudziestosześcio letniego okresu przemian ustrojowych, jest wędrówka tranzytującego Plutona przez Imum Coeli horoskopu III Rzeczpospolitej z 31.12.1989. Tranzyty Plutona mają niezwykle głęboką, transformującą, „niszczącą”, „destrukcyjną” moc. Pluton wędruje przez dół tegoż horoskopu, czyli niejako uderza w podstawy, fundament, korzenie, stabilność ustroju III RP. Przekłada się to na zasadnicze zmiany na polskiej scenie politycznej, kulturę, procesy społeczne, gospodarkę, nastroje. Pluton to mroczna, radykalna w działaniu, destrukcyjna w efektach planeta, więc – w zgodzie z jej ideą działania – otworzy wrota piekieł. Czeka nas zatem prawdopodobnie najtrudniejszy od blisko trzydziestu lat moment, który dla wielu ludzi może być początkiem autokratycznych rządów, niewiele mających wspólnego ze znaną w Europie liberalną demokracją, czymś, co obowiązuje w takich krajach, jak Węgry, Turcja, Rosja i Białoruś. Tranzyt ten w pewien symboliczny sposób sprawi, że III RP dokona żywota. Nie może nas zatem dziwić to, że definitywnie przemija znany nam świat, na emeryturę udają się starzy wyjadacze (Bronisław Komorowski, Leszek Miller, Janusz Palikot, Janusz Piechociński, Janusz Korwin Mikke), a inni znikają z publicznej domeny, np. Donald Tusk. Czy zatem nadciąga era prawicy, Prawa i Sprawiedliwości, Jarosława Kaczyńskiego? PiS ma sytuację, jakiej nie miała nawet Platforma – czyli pełnię władzy: Sejm, Senat, Prezydenta i spore wpływy w samorządzie, które jeszcze chce wzmocnić dążąc do przedterminowych wyborów samorządowych, gdyż głównie tam się dzieli unijne fundusze. Jeśli PiS opanuje media, służby specjalne, system sprawiedliwości, urzędy centralne, NBP, RPP, Trybunał Konstytucyjny, zarządy państwowych spółek (a na pewno to uczyni), może rządzić przez wiele kadencji. No właśnie… Pamiętajmy, że tranzyt Plutona przez IC III RP dotyka wszystkich. Nie tylko SLD, PSL, Platformę. Ma taki sam wpływ – a nawet większy – także na Prawo i Sprawiedliwość i Jarosława Kaczyńskiego, który w latach 2005-2007 doświadczył najtrudniejszego tranzytu, jaki chyba znamy w astrologii – opozycji Plutona do Słońca. PiS jeszcze nie zdaje sobie sprawy z tego, że kopiąc grób III RP, wpadnie do niego jako jego integralna część.

 Polityka

 Lata sygnowane dziewiątką lubią przynosić spektakularne niespodzianki i zmiany. Czeka nas wiele widowiskowych zwrotów na polu globalnej polityki. Najbardziej oczywistym powodem jest zmiana gospodarza w Białym Domu. Nowy prezydent USA fundamentalnie zmieni dotychczasową strategię Stanów Zjednoczonych. Potężne zmiany, jakie czekają USA, są konsekwencją jednego z ważniejszych astrologicznych wydarzeń w dziejach tego supermocarstwa – głęboko transformującej opozycji tranzytującego Plutona do Słońca Niepodległości (pisałem o tym więcej w prognozie na rok 2015). Lata dziewiątkowe sprzyjają demokracji, więc po brunatnej fali nacjonalizmu, szowinizmu, skrajnych, ultraprawicowych trendów, które przyniósł nam ósemkowy rok 2015, w roku 2016 ujrzymy zdecydowanie więcej tendencji wolnościowych. Wibracja dziewiątki bardziej sprzyja partiom postępowym i liberalnym.

Nauka, technologie, kultura, religia

Dziewiątka stymulując procesy umysłowe, kreatywność, nowoczesność i postęp sprawia, że czeka nas eksplozja nowych wynalazków, odkryć, rewolucji naukowych i śmiałych teorii. Z wielką mocą wybuchnie szaleństwo przygotowań do podróży na Marsa. Stanie się to jednym z głównych tematów, które będą ekscytować media, kulturę, ale też świat nauki, inżynierów astronautyki i kosmologów. Fascynujące odkrycia czekają nas na polu fizyki. Wielki Zderzacz Hadronów CERN pozwoli nam poznać świat z pierwszych chwil narodzin Wszechświata. Po kilku latach wzrostu radykalizmu religijnego, powrotu fundamentalizmu i ultrakonserwatywnych ideologii nadchodzą czasy reform, zmian, nowych, ożywczych trendów. Mędrcy, nauczyciele, duchowi przywódcy i liderzy nadadzą nowy trend odwołując się do miłości i pokoju, co znajdzie spory rezonans na łonie wielu religii.

Natura, przyroda, klimat

 

Fakt ocieplenia klimatu z ostatnich lat nie podlega dyskusji. Jednak radykalne, ideologicznie zaangażowane tezy IPCC (oenzetowski Międzynarodowy Panel ds. Zmian Klimatu) o antropogenicznym (wywołanym przez człowieka) wpływie ocieplenia klimatu sprawiają, że temat ten już dawno przestał być obiektem swobodnej naukowej dyskusji, lecz stał się fundamentalistycznym dogmatem nowej religii. Zaciekła walka aktywistów IPCC z CO2 sprowadziła temat klimatu do krucjaty przeciwko przemysłowi i w ogóle nowoczesnej cywilizacji. Rok 2016 będzie jednak wyraźnie chłodniejszy, co będzie się dało zauważyć w wielu miejscach na północnej hemisferze. Zima będzie chłodniejsza, niż w poprzednich latach – najbardziej w północnej i centralnej części Europy. Wiosna  będzie mocno niespokojna – zwłaszcza na południu Europy. Lato – gorące, ale bardziej deszczowe. Jesień zaś stosunkowo spokojna. Będzie jednak więcej gwałtownych zjawisk przyrodniczych: powodzi, huraganów, trzęsień ziemi – również w Europie.

Nadzieje

W roku dziewiątkowym nie udają się cyniczne, zakulisowe porozumienia, gry i manipulacje, z czym często jest kojarzona polityka. Rok 2016 przyniesie tęsknotę za demokracją, jednak bez krwawych przewrotów, jak w czasie Arabskiej Wiosny. To bardzo trudny rok dla dyktatorów i despotów, gdyż ich plany będą się sypać, niczym domki z kart. Jest także szansa na jakiś przełom w trwających wojnach ideologicznych i religijnych między chrześcijańskim Zachodem a fundamentalistycznym islamem.

Zagrożenia

Głównym źródłem niepokojów w roku 2016 będzie poczucie chaosu i niepewności. Wibracja ta przynieść może bałagan, zamieszanie, anarchię, rewolucyjne, wywrotowe tendencje społeczne i kulturowe wstrząsy. Wojny domowe i ekonomiczne kryzysy mocno podniosą poziom globalnego lęku. Grożą nam zaciekłe wojny i konflikty religijne, ekspansywność i wojowniczość, która ma swoje podstawy w szerzeniu jedynie słusznych prawd i poglądów, bezwzględna walka z innowiercami, heretykami, odszczepieńcami i odmieńcami, niekontrolowane eksperymenty społeczne i inżynieria polityczna, próba uszczęśliwiania na siłę ludzi i poprawianie natury, co zawsze się źle kończy.

Rok 2016 i astrologia

Z punktu widzenia astrologii znajdujemy się w bardzo trudnych latach. Tranzyt rewolucyjnego, stymulującego wstrząsy, postęp i społeczne zmiany Urana przez znak Barana przyniósł wysoki poziom agresji i radykalizmu. Uran opuści Barana w roku 2018. Dużo ważniejsza jest wędrówka Neptuna przez znak swojego władztwa – przez Ryby – niosąc ideologiczny ferment, zwątpienie, lęki, psychozy religijne, fundamentalizm, tendencje autodestrukcyjne i apokaliptyczne wizje, ale też nadzieję, tęsknotę za pokojem, miłością, odwołanie się do religii i duchowości. Neptun zaczął ten cykl w roku 2011. Jeszcze ważniejszy jest tranzyt Plutona przez znak Koziorożca, który zaczął się w pamiętnym roku 2008 (wybuch światowego kryzysu). Planeta ta swoim „niszczącym”, transformującym działaniem – niczym indyjski Śiwa – zamienia w gruzy i w popiół stary, znany nam świat. Domeną Koziorożca są systemy sprawowania kontroli społecznej, wojsko, policja, służby specjalne, instytucje centralne, banki, giełdy, waluty, porozumienia i traktaty, wielkie religie wraz z ich aparatem władzy. Stąd dominujące poczucie, że sypie się stary porządek, że wszystko przemija, stąd pesymizm polityków, intelektualistów, artystów, przerażenie fundamentalistycznych chrześcijan czekających na Armagedon, stąd spiskowe wizje internetowych trolli tworzących coraz bardziej dziwaczne i irracjonalne teorie. Śiwa-Pluton jest także twórcą. Śmierć starych form i struktur jest zarazem początkiem nowego życia. Na naszych oczach  bowiem trwa proces przeobrażeń, a większość apokaliptycznych przepowiedni się nie sprawdzi. Nie dojdzie do podboju Europy przez muzułmańskich fanatyków, nie grozi nam katastrofa wywołana efektem cieplarnianym, nie będzie globalnej wojny nuklearnej, nie upadnie światowy system ekonomiczny. Wędrówka Neptuna przez Ryby, oraz Plutona przez Koziorożca, zakończy się dopiero w roku 2025.

Rok 2016 będzie pod pewnymi względami mniej ekstremalny, niż lata poprzednie. Skończyła się bowiem wieloletnia, drastyczna w działaniu, piekielna kwadratura Urana z Plutonem, która miała miejsce w latach 2012-2015. Na niebie się więc nieco uspokoi. Jedynym mocniejszym układem, jaki będzie mieć miejsce, to kwadratura Saturna w Strzelcu do Neptuna w Rybach. Pierwsza jej odsłona miała miejsce w listopadzie 2015, druga będzie mieć miejsce czerwcu, trzecia zaś we wrześniu 2016. Ostry aspekt planet w znakach zmiennych, ideologicznych, społecznych sygnalizuje ostry spór wartości, przekonań, idei, poglądów. Saturn w Strzelcu wspiera konserwatyzm i tradycjonalistyczne nurty – w religii i polityce. Neptun zaś w Rybach – poszukiwanie uniwersalnego, duchowego, globalnego przesłania. Konflikt ten przełoży się w Kościele Katolickim na ostrą konfrontację między modernistami reprezentowanymi przez papieża Franciszka, a reakcjonistami z watykańskiej kurii. Ideologiczne wojny toczyć się będą między muzułmanami (sunnici z szyitami). Podobnych linii sporu będzie na świecie wiele.

Jednak w roku 2016 będzie mieć miejsce mnóstwo ciekawych, pasjonujących figur planetarnych. Sporo będzie tzw. trójkątów dynamicznych. To figury, które wprawdzie mają harmonijny kształt (trójkąt), ale działanie stosunkowo ostre i mocne, gdyż poza przyjaznym trygonem tworzą je dwa nieharmonijne aspekty: kwadratura i kwinkunks. W pierwszym kwartale roku obok siebie utworzą się dwa takie trójkąty. Pierwszy zawierać będzie Plutona w Koziorożcu, Urana w Baranie, oraz Jowisza w Pannie. Jowisz i Uran będą częścią drugiego trójkąta dynamicznego wzmocnionego Saturnem w Strzelcu, co przypominać będzie wizerunek góry o dwóch szczytach, albo głowę nietoperza. W lutym dodatkowo pojawią się dwa tzw. palce Boże, a w marcu półkrzyż na nowiu Księżyca. W kwietniu i w maju półkrzyż utworzą Jowisz a Pannie, Neptun w Rybach i Mars w Strzelcu. W czerwcu ten półkrzyż wzmocni nów Księżyca, co stworzy figurę ostrego, mocnego i kryzysowego wielkiego krzyża. Wcześniej w maju będzie mieć miejsce jedna z najszczęśliwszych figur znanych astrologii – tzw. latawiec. W wakacje też nuda nam nie grozi. W lipcu – półkrzyż, trójkąt dynamiczny i palec Boży. W sierpniu kolejny trójkąt dynamiczny na nowiu. We wrześniu utworzą się aż dwa półkrzyże – na nowiu i na pełni. W październiku podobny do trójkąta dynamicznego – tzw. trójkąt losu, oraz kolejny półkrzyż na pełni. Rok zakończy mocna grudniowa figura półkrzyża Urana, Plutona i Jowisza.

W roku 2016 będą mieć miejsce cztery zaćmienia: 09 marca – całkowite, a 01 września obrączkowe zaćmienia Słońca. 23 marca i 16 września zaś półcieniowe zaćmienia Księżyca.

Europa

Natłok ekstremalnie trudnych aspektów, jakie miały miejsce w ostatnich pięciu latach w ważnych dla Europy horoskopach, przyniósł serię kryzysów, które potężnie uderzają w unijną jedność. Wstrząsy zaliczyły horoskopy: Unii Europejskiej (Traktat z Maastricht), waluty euro, RFN, Anglii, Zjednoczonego Królestwa (Wlk. Brytanii), V Republiki francuskiej, Szwecji, Danii. A w wielu innych horoskopach doszły do tego inne dramatyczne układy. W horoskopie Traktatu Lizbońskiego Saturn przewędruje przez Słońce, Neptun zaś przez descendent, co będzie kolejnym testem unijnej jedności. Po światowym kryzysie ekonomicznym, potężnym kryzysie finansowym państw grupy PIIGS,  bankructwie Grecji, nadciągnął kolejny – związany z uchodźcami. Problem ten ma już długą odsłonę. Uchodźcy napływają do Europy już od czterech lat. Jednak w pewnym momencie (latem 2015) nagle ruszyli wielką falą. Głównym „winowajcą” jest kanclerz Niemiec Angela Merkel. Miała ona doskonałą passę, która trwała już blisko dziesięć lat, co zaowocowało trzema kadencjami na stanowisko kanclerza Niemiec. Merkel przeprowadziła Niemcy przez wielki światowy kryzys suchą stopą skutecznie stymulując niemiecką gospodarkę, więc Niemcy niemal nie odczuły konsekwencji światowej bessy, a teraz nawet mają nadwyżkę budżetową. Kanclerz Niemiec stawiała również skutecznie tamę pojednawczym tonom w koalicji, której wielu jej członków chciało ugłaskać Rosję, sprzeciwiało się sankcjom skierowanym przeciw Putinowi za jego agresję na Ukrainie. Merkel efektywnie walczyła o interesy Niemiec, co oczywiście nie przysporzyło jej sympatii w Europie, ale dzięki temu zyskała wielką popularność w Niemczech. Ale Merkel popełniła fatalny błąd. Wysłała zaproszenie do uchodźców, by przybyli do Europy i do Niemiec w ogromnej ilości. I choć miała dobre zamiary, zaliczyła potężną wpadkę. W horoskopie RFN Uran ponownie tworzy koniunkcję z Księżycem, zaś w horoskopie kanclerz Angeli Merkel Uran wędruje przez jej IC. Konflikty będą zatem wstrząsać niemieckim rządem. Premier Bawarii z siostrzanej partii CSU stawia ostre weto działaniom Berlina. Dochodzi do tego skandal z Volkswagenem, obawy związane ze spadkiem wzrostu Chin, więc niemiecka gospodarka też wkrótce zmierzy się z dużymi problemami. Zagrożenia sytuacji ekonomicznej Europy ujawnia tranzyt Saturna przez Marsa horoskopu EWG (UE jest jej kontynuacją).

Uran w koniunkcji z ascendentem, a także dyrekcyjny Uran na Słońcu, horoskopu V Republiki sprawia, że Francję czekają jakieś poważne wstrząsy, protesty lub terrorystyczne zamachy – zwłaszcza w pierwszej połowie roku.  To ciężki dla Francji czas, co odbije się zarówno na sytuacji społecznej, jak i w aspekcie ekonomicznym. Pluton na Księżycu horoskopu prezydenta Francoisa Hollande sprawia, że kiepsko wyglądają jego perspektywy na reelekcję w roku 2017. Rosną zaś szansę radykalnej prawicy, a zatem szanse Marine Le Pen na dobry wynik w tychże wyborach.

Uran na ascendencie tradycyjnego horoskopu Anglii sprawia, że czerwcowe referendum dotyczące dalszej obecności Wielkiej Brytanii w UE wywoła potężne napięcie polityczne. Brytyjczycy będą ostro licytować swoje racje zmuszając Komisję Europejską do znaczących ustępstw. Jowisz na ascendencie horoskopu Zjednoczonego Królestwa oznacza, że prawdopodobnie jednak Brytyjczycy zostaną w Unii. Problem jednak nie zostanie rozwiązany i w kolejnych latach znów pojawią się napięcia w relacjach Londynu z Brukselą. To bardzo dobry rok dla premiera Davida Camerona. Jowisz na ascendencie, Wenus i Słońcu sprawia, że ogromnie wzmocni swoją pozycję i znaczenie, po i tak udanych dla konserwatystów wyborach do parlamentu z 2015 roku.

Saturn w opozycji do Słońca horoskopu Włoch sprawia, że kraj ten czeka kolejna fala poważnych problemów ekonomicznych. Dotkną one Italię jeszcze mocniej w roku 2017. Kwadratura progresywnego Słońca do Plutona w horoskopie Hiszpanii oznacza duże napięcia między Madrytem a rządem Katalonii, który wspiera separatystyczne dążenia Barcelony. Doskonała dyrekcja Jowisza przez Słońce, oraz progresja Słońca przez Jowisza, w tradycyjnym horoskopie Szwajcarii z 1291 sprawiają, że Szwajcaria upora się z kryzysem aprecjacji franka, co wpędziło ten kraj w nieliche kłopoty.

Ciężkie chwile czekają Skandynawów. Saturn w opozycji do Słońca, oraz w koniunkcji z IC, horoskopu Danii to fatalne wieści dla Kopenhagi. Kraj ten będzie zmagać się z islamskim radykalizmem i uchodźcami. Podobnie ciężkie układy widać w horoskopie Szwecji, która przyjmuje bardzo dużo uchodźców. Saturn na Marsie i Słońcu, oraz dyrekcyjna opozycja Marsa do Saturna, sprawiają, że kraj ten nie udźwignie ciężarów opieki nad imigrantami. Identycznie to widać w Finlandii. Saturn na Słońcu i descendencie mocno nadwerężą ekonomiczną stabilność Helsinek. Jeszcze boleśniej kłopoty odczuje Norwegia. Saturn w opozycji do Słońca, oraz kwadratura progresywnego Słońca do Urana, to znak, że naftowe eldorado się kończy. Norwegia boleśnie odczuje spadek cen węglowodorów. Ten ostre i twarde aspekty sprawiają, że skandynawski system państwa opiekuńczego doświadczy najcięższej próby od kilku dziesięcioleci, a być może nawet demontażu przez kolejne rządy w skali kilkunastu lat. Zamieszki, problemy z uchodźcami, fanatyczny islam – to wszystko okaże się ponad miarę dla flegmatycznych i zdystansowanych Skandynawów.

Dyrekcyjny Mars na IC horoskopu Grecji, Saturn na ascendencie wyzwolenia Grecji spod okupacji tureckiej, a także Pluton na MC horoskopu niepodległości z 1822, to złe wieści dla Greków. Drakońskie reformy zarządzone przez MFW, EBOR i Komisję Europejską wywołają kolejną falę zamieszek, wstrząsy, protesty i strajki. Dojdzie do tego dramat z uchodźcami, by Grecja znów musiała błagać o pomoc. Niewesoło wygląda sytuacja na Węgrzech. Dyrekcyjny Pluton na Słońcu powstania z 1956 sprawia, że Węgry czekają poważne kłopoty – polityczne, ekonomiczne i społeczne. Temat syryjskich uchodźców, oraz spory z Brukselą, sprawią, że Węgry będą na cenzurowanym Komisji Europejskiej. Jednak pozycja premiera Orbana jest mocna. Progresywne Słońce wkraczając w znak Lwa sprawia, że to właśnie Orban, a nie prezydent Duda, poczuje ambicję bycia reprezentantem wschodniej flanki UE. Dramatycznie wygląda sytuacja na Bałkanach. Uran w kwadraturze do Słońca Serbii sprawia, że może na nowo tam dojść do konfliktów z Albańczykami z Kosowa. Nowy członek Unii – Chorwacja – rok 2016 uzna za udany. Jowisz na MC sprawia, że ekonomicznie wystrzeli w górę. Jednak konflikty z sąsiadami i Brukselą w kwestii uchodźców mogą przynieść w tym kraju duże napięcia. Identycznie na Słowenii, gdzie progresywny Księżyc na Plutonie sprawia, że zimą kraj ten czeka jakiś duży wstrząs.

Litwę czeka niezmiernie trudny rok. Saturn na Słońcu i MC w horoskopie niepodległości z 1917, oraz Neptun na descendencie w horoskopie z 1990, to znak, że Litwa czeka ciężki bój o stabilność. Rok 2017 będzie dla Litwy najcięższy od uzyskania niepodległości. Dużo lepiej sytuacja wygląda na Łotwie. Jowisz na ascendencie niepodległości z 1918 i 1990 sprawia, że mimo potężnego problemu, jaki ma ten kraj z mniejszością rosyjską, Ryga ocali polityczną i społeczną równowagę, którą chcą zakłócić rosyjskie służby specjalne. Dyrekcyjny Jowisz na MC horoskopu Estonii z 1918, oraz Saturn na MC horoskopu z 1991, to znak, że kraje nadbałtyckie dostaną się pod silną kuratelę NATO. Dużo lepszy, niż poprzednio, czeka rok Czechy i Słowację. Jowisz na ascendencie Aksamitnej Rewolucji to znak, że nasi południowi sąsiedzi będą źle znosić hegemonię Berlina i Brukseli domagając się uwagi. Dodatkowo progresywny Mars na MC horoskopu Słowacji sprawia, że kraj ten mocno wystrzeli w górę w rankingach ekonomicznych.

Niezmiernie trudne aspekty widać w horoskopie Watykanu. Saturn w opozycji do Słońca i Księżyca sprawia, że Stolicą Piotrową wstrząsać będą skandale na niezwykłą skalę. Progresywne Słońce papieża Franciszka I na Saturnie to znak, że papież na poważnie zabiera się za porządki. Jowisz na jego ascendencie relokowanym na Rzym sprawia, że ten bój może być dla niego zwycięski, ale rok 2016 będzie dla niego ekstremalnie ciężki. Bergoglio zderzy się bowiem z olbrzymim oporem tzw. mafii watykańskiej, która zaciekle będzie stawiać czoło jego reformatorskim działaniom.

Wschód

Znów nasza uwaga skieruje się w stronę Rosji i Ukrainy. W horoskopie Federacji Rosyjskiej Pluton będzie wędrować przez Księżyc. W horoskopie Rewolucji Październikowej Saturn w tranzycie znajdzie się na Imum Coeli. W horoskopie zaś ZSRR dyrekcyjny Saturn wkroczy na ascendent. W horoskopie Wspólnoty Niepodległych Państw cała seria ciężkich układów: Saturn na Słońcu i na IC. Saturn na IC znajdzie się również w horoskopie Unii Euroazjatyckiej. Dodatkowo w horoskopie Białorusi dyrekcyjny Saturn przejdzie przez Księżyc. Spadające ceny ropy, narastający kryzys w Rosji, osłabienie rosyjskiej gospodarki, awantura z interwencją w Syrii, zamach na rosyjski samolot pasażerski w Egipcie, oraz bolesne straty z nią związane, sprawiają, że wydawałaby się – niezachwiana – pozycja prezydenta Putina doświadczy w kolejnych miesiącach serii dotkliwych ciosów. Może się zatem zdarzyć, że za 2-3 lata Putin zostanie pozbawiony swojego stanowiska. Sztucznie napompowanej propagandzie rosyjskiej potęgi militarnej mocno przeciwstawi się siła NATO. W horoskopie Paktu Jowisz wędrując przez Słońce sprawia, że NATO wraca do swoich najlepszych tradycji – jeszcze z czasów zimnej wojny i rywalizacji ze Związkiem Radzieckim. Nie bez trudności Kazachstan będzie budować swoją niezależność od Rosji. Saturn na Słońcu tego kraju sprawia, że autokratyczne rządy Nursułtana Nazarbajewa będą poddane mocnej próbie. Dyrekcyjny Uran na ascendencie horoskopu Ukrainy, oraz progresja Słońca przez Marsa, to znak, że mimo potężnych wstrząsów politycznych, rządowego przełomu, oraz ostrej rywalizacji między władzą a radykalną opozycją, kraj ten będzie powoli stawać na nogi po dramacie wojny z prorosyjskimi separatystami. Jowisz na Słońcu prezydenta Poroszenki daje mu dużą siłę i mocną pozycję. Nie można tego powiedzieć o premierze Jaceniuku. Dyrekcyjny Mars w kwadraturze do Słońca, oraz kwadratura Urana do Marsa, zapowiadają upadek jego rządu. Opozycja Plutona do Księżyca horoskopu Majdanu to sygnał dużych i poważnych wstrząsów, być może zamieszek lub ostrego konfliktu wewnętrznego. Pomysł, by premierem Ukrainy został Michaił Saakaszwili wydawać się może egzotyczny, ale były prezydent Gruzji marzy o powrocie do władzy w swojej ojczyźnie. Szykuje się tam rewolucja. Uran na Słońcu horoskopu Gruzji z 1991 roku jest zapowiedzią potężnych wstrząsów w tym kraju, w czym oczywiście duży udział będą mieć służby specjalne – zarówno Rosji, jak i USA. Wygra opcja prozachodnia.

Świat

Prezydent USA Barack Obama rok 2016 – ostatni w jego karierze prezydenckiej – zaliczy do pomyślnych. Jego – dotychczas niezbyt udana prezydentura – ma jednak szansę przejść do historii. Jowisz na Marsie pomaga mu sfinalizować trzy niezwykle ważne projekty polityczne: odnowienie relacji politycznych z Kubą po blisko 60 latach, porozumienie pokojowe z Iranem, oraz – kontrowersyjne politycznie, ale niezwykle korzystne dla gospodarek USA i UE, porozumienie o wolnym handlu TTIP. Jednak tematem głównym będą wybory prezydenckie. Ekscentryczny republikański kandydat Donald Trump nie jest bez szans. Progresywne Słońce wychodząc z XII domu daje mu niebywałą skuteczność medialną i błyskotliwość. Jednak pod koniec roku progresja Księżyca przez Saturna mocno go osłabia. Sukces Hillary Clinton jest mało prawdopodobny. Jej progresywne i dyrekcyjne Słońce jest w kwadraturze do Neptuna, co daje tendencje do popełniania błędów i emocjonalnego rozchwiania. Inny ważny kandydat Republikanów Marco Rubio też ma kilka trudnych układów w horoskopie. Być może zatem pojawi się jeszcze ktoś inny, kto na razie w tych wyborach nie odgrywa ważnej roli.

Ciekawą sytuację widzimy w horoskopie Rewolucji Kubańskiej, gdzie Saturn wkracza na ascendent. Kubański reżym zatem nie ma co świętować z powodu porozumienia z USA. W Waszyngtonie prawdopodobnie wykalkulowano, że lepiej zluzować sankcje wobec Kuby, gdyż reżym jest już na wykończeniu i wcale te zmiany go nie umocnią. Przeciwnie. Saturn dobije kubański komunizm i nie będzie tam chińskiego scenariusza, ale raczej znany nam – wschodnioeuropejski z 1989 roku. Dramatycznie zapowiada się rok 2016 dla Meksyku. Dyrekcyjna wędrówka Plutona przez IC horoskopu niepodległości zapowiada być może najcięższy czas w walce z przestępczością narkotykową. Ilość ofiar i rozmiar wojny z kartelami przekroczy wszystko to, co do tej pory się tam działo. Trudny, ale korzystny czas przez Brazylią. Wprawdzie kraj ten – na skutek kwadratury Saturna do Słońca – będzie się zmagać z konsekwencjami kryzysu. Jednak Jowisz na Słońcu przyniesie poprawę koniunktury, a letnie igrzyska olimpijskie przyniosą duży sukces organizatorom, którzy pokonają problemy z opóźnieniami w inwestycjach.

W horoskopie Rewolucji Islamskiej (Iran) Jowisz wkracza na ascendent. Zawarte porozumienie Zachodu z Iranem będzie mieć zatem potężne skutki ekonomiczne i polityczne w tym rejonie świata. Irańska ropa dobiję Rosję, ale zarazem otwarcie Iranu na świat stworzy olbrzymi rynek inwestycji, który wpłynie na polityczne przemiany również na łonie teokratycznego reżymu ajatollahów. Saturn na IC horoskopu Libii sprawia, że kraj ten będzie wstrząsany wewnętrznym konfliktem. Pomyślne zmiany czekają zaś Irak. Dyrekcyjny Mars na MC najnowszego horoskopu Iraku z 2004 sugeruje sukcesy w walce z fanatykami muzułmańskimi z Państwa Islamskiego. Pluton na descendencie horoskopu Syrii jest zapowiedzią dużej lądowej interwencji w tym umęczonym wojną kraju, co zarazem może oznaczać kres rządów Baszara Asada.

W Azji dwa wielkie i ważne kraje w tym samym czasie mogą liczyć na pomyślne konfiguracje. Zarówno w horoskopie Indii, jak i Korei Południowej, tranzyt Jowisza przez Słońca ich niepodległości ogromnie wzmacnia pozycję, siłę i znaczenie obu tych ważnych gospodarek. W horoskopie wodza Korei Północnej Pluton wkracza na jego Słońce. Oznacza to nadchodzący kres jego rządów, ale wcześniej Kim Dzong Un popaść może w paranoję, która często u dyktatorów przynosi krwawe żniwa, by w efekcie zakończyć ich panowanie. Kwadratura Plutona do Marsa horoskopu Japonii to sygnał, że Kraj Kwitnącej Wiśni będzie toczył ciężki bój z deflacją i stagnacją ekonomiczną. Nie są również wykluczone jakieś duże katastrofy naturalne. To także zapowiedź ostrego napinania muskułów w relacjach z Chinami. Dyrekcyjny Jowisz na Słońcu Australii zapowiada fantastyczną koniunkturę w tym państwie-kontynencie.

W Chinach polityczna propaganda w połączeniu z typową dla baniek spekulacyjnych chciwością wytworzyła balon, który zaczyna pękać na naszych oczach. Z upadłego, biednego kraju zrodziła się prawdziwa potęga, kandydat na nowe globalne imperium, co stało się w zaledwie 26 lat po tragedii Placu Tiananmen. Władze w Pekinie postawiły na zamordyzm, pełną kontrolę nad społeczeństwem, ale wcieliły myśl Deng Xiaopinga, który wzywał Chińczyków do aktywności hasłem: bogaćcie się. Wielkie inwestycje, autostrady, linie kolejowe, olbrzymie nowe osiedla-miasta, fabryki, rozbudowa machiny wojennej – te wszystkie działania były realizacją ambitnych planów, coraz mniej komunistycznych, coraz zaś bardziej nacjonalistycznych władz Chin. I wszystko szło idealnie, aż do roku 2015, gdy zaczęła pękać giełdowa bańka spekulacyjna. A zatem Chiny czekają poważne kłopoty – nie tylko ekonomiczne, ale również społeczne i polityczne. Proces ten jednak – jak przystało na kolosa – odbywać się będzie powoli, całymi latami. Kulminacyjnym momentem będzie dyrekcyjna wędrówka transformacyjnie działającego Plutona przez ascendent ChRL w latach 2018-2019. Jednak opozycja Saturna do Słońca Tajwanu sugeruje, że Pekin ostro będzie zmierzał w kierunku jeśli nie przyłączenia, to przynajmniej wasalizacji Tajpei.

Styczeń

Pierwszy miesiąc roku zaskoczy nas niezwykłą serią wydarzeń i wstrząsów w jakimś kluczowym dla światowego bezpieczeństwa kraju. Rewolucja, zamach stanu, gwałtowne zamieszki otworzą nową puszkę Pandory. Jednak będzie też sporo nadziei na pomyślne zmiany. Mocno zaostrzy się rywalizacja między USA i Chinami. Kryzysowym momentem będzie czas między 08 a 12 stycznia.

Luty

Sytuacja zaczyna się poważnie komplikować. Dwa trójkąty dynamiczne, oraz dwa palce Boże, niosą serię gwałtownych i ostrych kryzysów, które wstrząsną światowymi rynkami, notowaniami ropy, walut. Potężne problemy czekają Rosję i inne kraje rządzone przez autokratów. Momentami kryzysowymi jest czas miedzy 06 a 12 lutego, oraz między 20 a 25 lutego.

Marzec

Kolejny wstrząsowy i niespokojny miesiąc. Do dwóch trójkątów dynamicznych dojdzie ostry półkrzyż i zaćmienie Słońca na nowiu Księżyca z 09 marca, oraz Księżyca na pełni z 23 marca. Kolejne zakłócenia na rynkach światowych, katastrofa przyrodnicza, duża ilość ofiar zamachów terrorystycznych roznieci w mediach histerię do niebotycznych rozmiarów.

Kwiecień

W wielu miejscach na świecie czekają nas poważne wstrząsy. Nów Księżyca w koniunkcji z Uranem z 07 kwietnia wplątany w dwa trójkąty dynamiczne sprawi, że pierwszą dekadę kwietnia zapamiętamy na długo. To jeden z najtrudniejszych, najbardziej emocjonujących i niespokojnych momentów roku. Półkrzyż Neptuna, Marsa i Jowisza przyniesie kontynuację dramatycznych huśtawek na globalnych rynkach, oraz nowe problemy w bliskim sąsiedztwie Rosji – przede wszystkim na Ukrainie.

Maj

I choć nadal półkrzyż Neptuna, Marsa i Jowisza huśtać będzie światową gospodarką, to jednak w maju czeka nas jeden z najlepszych i najbardziej szczęśliwych układów astrologicznych – latawiec. Szczególnie pierwsza dekada miesiąca natchnie nas optymizmem i nadzieją na to, że świat może być lepszy. Zakończy się jakaś długa wojna, podpisana zostanie umowa pokojowa, świat uwolni się od krwawego dyktatora. Trudnym momentem będzie okres między 19 a 23 maja.

Czerwiec

Dramaturgia na nowo osiągnie apogeum. Wielki krzyż na nowiu z 05 czerwca przyniesie duży niepokój związany z przyszłością światowej gospodarki. Potężne problemy z uchodźcami, ofiarami wojny w Syrii i Iraku, kolejne zawirowania wokół Grecji, Półwyspu Koreańskiego, oraz Chin, zaciekła walka z terroryzmem islamskim – to wszystko będzie wielką próbą przywództwa dla liderów największych mocarstw.

Lipiec

Nie ma mowy o spokojnych wakacjach. Lipiec będzie kolejnym miesiącem kumulacji skrajnych emocji. Palec Boży, trójkąt dynamiczny, oraz półkrzyż na nowiu, sprawiają, że pierwsza dekada miesiąca przyniesie nasilenie się działań wojennych na Bliskim Wschodzie, wybuch nowego konfliktu zbrojnego, serię zamachów terrorystycznych i politycznych wstrząsów.

Sierpień

Druga połowa wakacji na północnej półkuli będzie nieco spokojniejsza. Jednak pierwsza dekada miesiąca przyniesie jakąś dramatyczną katastrofę przyrodniczą.

Wrzesień

Dwa ostre i ciężkie półkrzyże z zaćmieniami w tle – pierwszy z początku miesiąca, drugi z jego połowy – to kolejne niezwykle dramatyczne momenty roku. Walka z islamskim terroryzmem wejdzie w nową fazę. Odpowiedź muzułmańskich fanatyków będzie równie twarda i okrutna. Będzie to także wyjątkowo tragiczny w pogodzie i klimacie czas katastrof z dużą liczbą ofiar.

Październik

Początek miesiąca przyniesie sensacyjne wieści polityczne, oraz zasygnalizuje kolejne wielkie zmiany na globalnej mapie. Połowa miesiąca z półkrzyżem na pełni będzie jednak znów naznaczona dużą ilością ofiar zamachu, działań wojennych, katastrofy komunikacyjnej. Mimo to pojawia się szansa na większą dawkę optymizmu i nadziei – nawet do końca roku.

Listopad

Poza pełnią Księżyca z połowy miesiąca, czeka nas stosunkowo spokojny, mniej dramatyczny czas. Pojawi się też próba odbudowy globalnego ekonomicznego ładu. Nowe śmiałe projekty i przedsięwzięcia dadzą szansę na zbudowanie lepszego, bardziej szczęśliwego świata.

Grudzień

Półkrzyż Urana, Plutona i Jowisza przypomni o wszystkich starych, nierozwiązanych problemach, z którymi zmagają się światowi liderzy. I choć mocno się uspokoi na frontach wojen, to jednak ludzkość czeka na śmiałe decyzje i inicjatywy. Trudnym i niespokojnym momentem miesiąca jest czas pełni między 12 a 15 grudnia.

Polityka krajowa

Tranzyt Plutona przez IC horoskopu III RP zmieni w Polsce niemal wszystko. Zaczną odchodzić partie i postaci, które kojarzą się z przemianami ustrojowymi. Lewica poszła w rozsypkę, chwieje się PSL, Platforma Obywatelska jest w szoku po wyborczym nokaucie. Pojawiły się nowe partie jak Nowoczesna, Ruch Kukiza, Partia Razem. Pluton ma ciemną, mroczną, ponurą naturę. Będzie mieć to wyraźne przełożenie na pogorszenie się nastrojów społecznych, wzrost poziomu napięcia, poczucie narastającej konfrontacji i politycznego sporu. „Wojna na górze” rozpalać będzie jednak przede wszystkim elity, inteligencję, klasę średnią, ludzi kultury i mediów. Dla statystycznego Kowalskiego nie będzie mieć to większego znaczenia. W badaniach prof. Czapińskiego Polacy deklarują, że władza ma niewielki wpływ na ich życie. I choć lewica pierwszy raz od odzyskania niepodległości w roku 1918 nie weszła do Sejmu, to jednak nie oznacza, że została definitywnie pogrzebana. Lewicowe postulaty ekonomiczne przejęły zarówno PiS, jak i częściowo PO, stąd trudno się przelicytować tradycyjnej lewicy na hasła socjalne. Brak partii lewicowych w Sejmie to jednak nie jest dobra wiadomość dla konserwatystów. Niereprezentowane w parlamencie nurty i ruchy mają tendencję do radykalizacji, do skrajności i rewolucyjnych zapędów. A zatem gdy wydawać się będzie, że polska prawica i stojący za nią autorytet Kościoła Katolickiego osiągnęły swój największy sukces, że posiadają niekwestionowaną władzę i pozycję, za plecami prawicy będzie się rodzić nowa, radykalna siła. Tranzyt Plutona przez IC III RP wyzwoli duży ferment społeczny, który sprawi, że poza oficjalnym nurtem zaczną się tworzyć mocno zbuntowane, wściekłe, nonkonformistyczne, niemal rewolucyjne ugrupowania i nuty. Ich naturalną przestrzenią będą media społecznościowe i ulica. Pierwszą ofiarą tej kontestacji był prezydent Bronisław Komorowski, oraz popierająca go Platforma Obywatelska, którzy uśpieni w przekonaniu swoich racji nie zauważyli nadciągającej rewolucji. Jednak Ruch Kukiza był tylko pojedynczą emanacją tych zradykalizowanych nastrojów i nie odegra ważniejszej roli politycznej. Nowa kontestacja nie będzie mieć wyraźnie ideologicznego oblicza. Połączy ekonomiczny populizm, antyklerykalizm, buntowniczość i sprzeciw wobec elit. W rezultacie będzie ona miała również zasadniczy wpływ na losy rządzącego Prawa i Sprawiedliwości, które uniesione na fali społecznej złości i niezadowolenia, samo dostanie się w pod ostrzał bezlitośnie hejtujących internautów. Te początkowo amorficzne ruchy za kilka lat mogą stać się zaczynem dużo bardziej gorącego i radykalnego buntu, niż tego, który miał miejsce w roku 2015, który obalił władzę Platformy Obywatelskiej.

Poważnych wstrząsów nie uniknie także Kościół Katolicki, który nie krył swoich politycznych sympatii popierając prawicę. I choć wiele razy się mówiło o tym, że czeka nas laicyzacja – proces doskonale znany w całej Europie, to właściwie siła polskiego Kościoła i tradycyjna religijność Polaków zdawały się być nieprzemijalne. Wszyscy ulegali potężnym wpływom politycznym Kościoła – łącznie z lewicowym SLD i liberalną Platformą. Na walce z Kościołem wyłożył się Janusz Palikot i inne radykalne nurty lewicowe. Kościół zaś trwa, jest silny, stabilny, wręcz monolityczny. W ostatnich latach z Kościoła odeszło wielu wolnomyślicielskich, ale też po prostu otwartych, myślących, inteligentnych, poszukujących intelektualistów (Stanisław Obirek, Tadeusz Bartoś, Tomasz Węcławski). Kontestujący obecną sytuację kapłani i zakonnicy są bezwzględnie uciszani (ks. Lemański). Władzę zaś ma najbardziej konserwatywny nurt w całym europejskim katolicyzmie. Wydaje się, że ta potęga jest nie do ruszenia. Jednak procesy społeczne są nieubłagalne. Polacy są w większości konserwatystami, ale wg badań mają wyjątkowo negatywną opinię na temat politycznego zaangażowania hierarchów. Wyraźne i jednoznaczne poparcie przez Kościół prawicy sprawi, że jego siła i wpływy będą słabnąć. Z drugiej strony pojawi się pewien nowy, ożywczy duch reformatorski w polskim Kościele, który mocno ujrzymy w czasie krakowskich Dni Młodzieży. Emocje i energia tego wydarzenia wymknie się spod kontroli konserwatywnych hierarchów.

Przeżywająca powyborczy szok Platforma Obywatelska jest w trudnym momencie i grożą jej wewnętrzne wstrząsy. Neptun na Wenus, oraz dyrekcyjna wędrówka Marsa przez descendent, sprawiają, że PO będzie się bardziej zajmowała sobą, niż krytykowaniem aktualnej władzy. Dopiero pod koniec roku Platforma się pozbiera, gdy progresywny Księżyc przejdzie przez Wenus w horoskopie PO. Ewa Kopacz stoczy ciężki bój o przywództwo w partii. Czeka ją bowiem bardzo ciężki rok. Saturn na Słońcu, oraz kwadratura Neptuna do Słońca, będą dla niej twardym testem roli lidera, a walka z konkurencją będzie źródłem dużego stresu, więc raczej nie utrzyma przywództwa partii. Platformie po piętach depta bowiem silny rywal. Nowoczesna PL Ryszarda Petru odwołując się do liberalnych korzeni, z których wyrasta Platforma Obywatelska, zacznie przejmować tradycyjny elektorat Platformy. Jednak dyrekcyjny Saturn wędrujący przez IC horoskopu kongresu założycielskiego Nowoczesnej niesie zagrożenie dojściem do ściany, jakim będzie wizerunek elitarnej partii przedsiębiorców, co zablokuje jej możliwość ekspansji na nowe środowiska i pozyskanie nowego elektoratu.

Ugrupowanie Kukiza czeka los partii Janusza Palikota, czyli szybki rozpad, wewnętrzne konflikty i rozproszenie. Fatalnie zapowiada się dla niego rok 2016. Czeka go seria ciężkich, trudnych i kryzysowych układów. Opozycja Saturna do Merkurego i Wenus, Neptuna do Marsa, oraz progresywna opozycja Słońca do Saturna, sprawiają, że jego ugrupowanie, oraz sejmowy klub, szybko się rozlecą. Największym wrogiem Kukiza będzie on sam. Ekscentryczne zachowania, emocjonalne wybuchy, irracjonalne relacje szybko zniechęcą jego wyborców i zwolenników.

Twarde i ostre aspekty w horoskopie Konstytucji III RP z 1997 roku – opozycja Urana do Słońca, oraz tranzyt Urana przez Medium Coeli – świadczą o tym, że Prawo i Sprawiedliwość nie zrezygnowało z ambicji przeprowadzenia daleko idących zmian ustrojowych. Niewątpliwie szykuje się duża awantura na tym polu, o czym świadczy obsada rządu, w której są najbardziej ostre i kontrowersyjne postaci: Zbigniew Ziobro, Antoni Macierewicz, Mariusz Kamiński. Niebezpodstawne są zatem obawy, że nowa władza chce podporządkować sobie system sprawiedliwości (prokuratura), że chce zmienić rolę prezydenta, że chce dokonać zmian w administracji (samorządy). Problem ten wprawdzie nie będzie specjalnie obchodzić zwykłych ludzi, jednak wyzwoli potężne napięcia w środowiskach, których te zmiany mogą dotknąć: samorządowców, urzędników, aparatu skarbowego, pracowników systemu sprawiedliwości, sędziów i prokuratorów, nauczycieli i pracowników naukowych. Uraniczne aspekty są wybuchowe i wstrząsowe, wiec mogą zaowocować znaczącymi zmianami, co jest również widoczne w horoskopie III RP (Pluton na IC). Jednak trygon dyrekcyjnego Urana do Słońca sprawi, że nowe, rewolucyjne pomysły mogą utknąć w połowie drogi.

Polityka zagraniczna

Wbrew obawom Brukseli nowy rząd Prawa i Sprawiedliwości nie odwróci się plecami od Wspólnoty. Przedwyborcza retoryka o nowej asertywności wobec Komisji Europejskiej, o sprzeciwie wobec niemieckiej dominacji, zamieni się na zwykły pragmatyzm i normalną współpracę, o czym świadczy Jowisz na Księżycu horoskopu polskiej integracji z UE. Uran na Merkurym sprawia, że Polska będzie mieć ambicje do reprezentowania środkowo-wschodniej Europy na brukselskim forum. Nasze relacje z Brukselą w kolejnych latach jednak nie będą się układać najlepiej. Saturn na ascendencie integracji w roku 2017 jest zapowiedzią jakiegoś ostrego sporu, konfliktu lub nieporozumień z Komisją Europejską. Ostro, a nawet kryzysowo, wygląda sytuacja w horoskopie Polskiej akcesji do Paktu Północnoatlantyckiego. Pluton na Księżycu, oraz Uran w kwadraturze do ascendentu, wejścia Polski do NATO sprawiają, że nie ma mowy o uspokojeniu sytuacji na wschodniej flance Paktu, a zatem napięcie związane z rosyjską wojną hybrydową na Ukrainie nie osłabnie. I choć Polska będzie chciała odgrywać ważną rolę we wschodniej polityce NATO, może napotkać silny opór ze strony tych członków Paktu, którzy będą stawiać na łagodzenie sporu z Rosją. Lipcowy szczyt NATO w Warszawie jest dla Polski wielką szansą na podtrzymanie decyzji, które zapadły na szczycie w Newport w roku 2014 polegających na przesuwaniu uwagi Paktu na jej wschodnie granice, oraz wzmocnieniu zdolności obronnych sojuszu. Wątpliwe jest jednak to, czy uda naszej dyplomacji nakłonić członków Paktu do przesuwania taktycznych zgrupowań do naszego kraju. Prawdopodobnie wygra potrzeba niedrażnienia Rosji. Trudno też będzie o przełom w naszych relacjach z sąsiadami. Nasze ambicje do przewodzenia Grupie Wyszehradzkiej, wizje projektu Międzymorza, chęć odegrania ważnej roli w polityce UE wobec Ukrainy, różnice w interesach, jakie mają wschodni Europejczycy w relacjach z Rosją, spowodują, że niełatwo będzie o wspólny głos. Jednak w relacjach z Rosją nastąpi pewna niewielka poprawa. Prawdopodobnie Rosja zniesie część sankcji, które nałożyła na nas w retorsji za te, które ustanowiła UE za rosyjską agresję na Ukrainie. Jednak o ociepleniu relacji Rosja – Polska na razie nie ma mowy.

Politycy

Błyskotliwe, wielkie zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości w wyborach prezydenckich i parlamentarnych jest w dużej mierze osobistym sukcesem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, którego charyzma miała mobilizujący wpływ na prawicowy elektorat. Tak silna pozycja Kaczyńskiego i prawicy w zasadzie daje mu szansę na stabilne rządy nie na jedną, ale na kilka kadencji. Nie jest to jednak takie oczywiste. Prezesa Kaczyńskiego czekają w nadchodzących latach niezwykle mocne, ostre i twarde układy. Pierwszym jest tranzyt Plutona przez Medium Coeli jego horoskopu, który wprawdzie ma swą kulminację w roku 2016, ale jego działanie niewątpliwie dało się zauważyć już w roku 2015. Pluton poza tym, że niesie głębokie, nieodwracalne przemiany, niesie też potężną moc. Jarosław Kaczyński już kiedyś odczuł niezwykle trudne, wręcz tragiczne konsekwencje działania tej planety. W latach 2005-2007 Pluton dokonywał opozycyjnego tranzytu do jego urodzeniowego Słońca. Identyczny aspekt miał miejsce u jego brata – prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ale też u szefa Samoobrony, wicepremiera Andrzeja Leppera. Wszyscy ci politycy w horoskopie mają Słońce w znaku Bliźniąt. Kilka lat później (tranzyty Plutona działają z dużym opóźnieniem) spowodowało to upadek koalicji PiS-LPR-Samoobrona. Zaś w przypadku Lecha Kaczyńskiego i Andrzeja Leppera miało to także swój tragiczny finał. Jarosława Kaczyńskiego opozycja ta mocno zradykalizowała, ale też utwardziła w walce i w determinacji do celu, jakim był długi marsz z powrotem do władzy. Pluton na MC sprawi, że Kaczyński dokona tego, co nie udało mu się uczynić wcześniej – rozpocznie batalię z patologiami III RP, z tym wszystkim, co w jego przekonaniu jest w kraju złe. Pluton na górze na pewno da mu wielką moc, rewolucyjny zapał, konsekwencję i skuteczność. Typowe dla Plutona jest również sterowanie z ukrycia i pociąganie za sznurki. Taką taktykę przyjął Kaczyński w kampanii wyborczej – zarówno prezydenckiej, jak i parlamentarnej. Nie jest bezpośrednio odpowiedzialny za bieżące administrowanie, nie obejmuje rządowych stanowisk, ale ma pełnię władzy. Rok 2016 niewątpliwie będzie dla niego czasem wielkich batalii, zwycięstw i sukcesów. Niczym demiurg będzie dzielił i rządził. On będzie prawdziwym bohaterem i pierwszoplanową postacią polskiej polityki. Sytuacja zaś mocno się skomplikuje już pod koniec 2016 i zwłaszcza w roku 2017. Kaczyńskiego czekają wtedy dwa niezwykle trudne układy. W obu przypadkach będzie zaangażowany Saturn, planeta kryzysów, przemijania, pracy, wysiłku, trudu, ale też mądrości, doświadczenia i mistrzostwa. Saturn w cyklu tranzytowym znajdzie się w opozycji do jego urodzeniowego Słońca. Drugim – dużo mocniejszym i jeszcze trudniejszym układem – będzie progresywna wędrówka Słońca przez Saturna. I choć Pluton na MC zapewni Kaczyńskiemu wielkie osiągnięcia i zwycięstwa, będzie także zapowiedzią schyłku jego panowania na polskiej scenie politycznej. Pluton wędrując przez MC oznacza bowiem również zmianę statusu społecznego, wykonywanej pracy, życiowego celu. Jarosława Kaczyńskiego czeka zatem w roku 2017 głęboki kryzys, który może odbić się na jego pozycji, ale też będzie silnym obciążeniem dla jego organizmu. I choć prezes PiS nie jest jeszcze w wieku emerytalnym, a historia polityki zna dużo starszych przywódców, którzy sobie świetnie radzili w późnym wieku (Konrad Adenauer, Ronald Reagan), to jednak tak mocne aspekty mogą oznaczać nadciągający kres jego świetności – paradoksalnie na samym szczycie, w chwili największych osiągnięć. Do tego zwrotu dojdzie z powodu wewnętrznych wojen w prawicowej koalicji, ewentualnie poprzez przemęczenie dźwiganymi ciężarami władzy, np. na skutek choroby. Sytuacja, w której Kaczyński zejdzie ze sceny politycznej oznacza radykalne trzęsienie ziemi na prawicy, która przeżyje szok i zaliczy rozpad. Ale to perspektywa nie wcześniejsza niż rok 2017 lub później.

Nie bez pewnych kłopotów Beata Szydło została kandydatką na premiera, gdyż jej kandydatura przez chwilę wisiała na włosku. W kampanii wyborczej wykonała jednak wielką pracę wzmacniana trygonem Jowisza do Merkurego. Czy czeka ją pełna czteroletnia kadencja na stanowisku prezesa rady ministrów? Będzie to dla niej niezmiernie trudne. W jej horoskopie będzie bowiem mocno aktywny Uran, który w roku 2016 w cyklu dyrekcyjnym znajdzie się w opozycji do jej Słońca, a w  roku 2017 – w tranzycie – w koniunkcji do Słońca. Obie konfiguracje są mocno wstrząsowe, wybuchowe, dynamiczne i dramaturgiczne. Prawdopodobnie zatem nie utrzyma się na stanowisku. Niewykluczone, że kolejnym premierem będzie prof. Piotr Gliński, gdyż Jarosław Kaczyński za funkcją premiera raczej nie tęskni.

Prezydenta Andrzeja Dudę czeka stosunkowo spokojny rok. Progresywne ingresy Marsa i Merkurego w Lwa, a także progresywna opozycja Słońca do Jowisza, sprawiają, że Duda będzie na fali. Saturn w trygonie do Słońca zaprzysiężenia, dyrekcyjna wędrówka Wenus przez Jowisza, a zwłaszcza jesienna wędrówka Jowisza przez ascendent prezydentury, sprawiają, że przełoży się to na stabilność jego pozycji. Ale to tylko preludium do tego, co go czeka w kolejnych latach. W roku 2018 Saturn wędrujący przez IC zaprzysiężenia mocno go osłabi, co przy pewnych deficytach horoskopu zaprzysiężenia mocno osłabia jego reelekcję.

Roku 2016 do udanych nie zaliczy Jarosław Gowin. Czekają go bowiem dwa bolesne i trudne tranzyty. Saturn na Słońcu i na Marsie sprawi, że jego pozycja zarówno  rządzie, jak i w samej koalicji, (Gowin jest członkiem klubu poselskiego Zjednoczona Prawica) nie będzie łatwa. Nie jest wykluczone, że odezwą się stare urazy i żale, które mogą doprowadzić do konfliktu Gowina z twardym jądrem Prawa i Sprawiedliwości. Niezły rok przed ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro, któremu dyrekcyjne Słońce wędrując przez Wenus zapewni dużą medialną popularność i wysokie notowania. Granie roli twardego szeryfa walczącego z korupcją przysporzy mu wielu zwolenników. Schowany na czas kampanii wyborczej wiceszef PiS Antonii Macierewicz mocno i zdecydowanie wraca do politycznej gry jako minister obrony narodowej. Trygon Saturna do Słońca, oraz Jowisz na Marsie, sprawiają, że Macierewicz na pewno nie ma zamiaru dalej przebywać w ukryciu, lecz będzie niezwykle aktywny. Prawo i Sprawiedliwość będzie mieć jednak z ministrem Macierewiczem sporo problemów.

Weteran polskiej sceny politycznej Janusz Korwin Mikke ma za sobą stosunkowo korzystny okres. Wejście jego ugrupowania do Parlamentu Europejskiego, oraz medialna popularność to konsekwencja tranzytu Jowisza przez ascendent. Jednak bolesna wędrówka Saturna przez Imum Coeli, oraz dyrekcyjna kwadratura Słońca do Neptuna, sprawiły, że porażka w wyborach do Sejmu będzie dla niego trudna do przełknięcia. Nadal aktywny Jowisz sprawi jednak, że będzie chętnie zapraszany do mediów i ciągle będzie o nim głośno. Ważna postać dla polskiej prawicy, dyrektor koncernu medialnego grupującego Radio Maryja i Telewizję Trwam – o. Tadeusz Rydzyk – mimo zwycięstwa Prawa i Sprawiedliwości, z którym jest w silnym sojuszu, roku 2016 do specjalnie udanych nie zaliczy. Wprawdzie będzie mocno aktywny w rozwijaniu swojego imperium, gdyż Uran na Merkurym sprzyja jego ponadprzeciętnej kreatywności biznesowej, to jednak trzy ciężkie aspekty w horoskopie Telewizji Trwam – dyrekcyjny Mars na IC, tranzytujący Neptun na IC, oraz opozycja Saturna do Słońca – to sygnał, że jego interesy – mimo sprzyjającej opcji politycznej – są poważnie zagrożone. Prawdopodobnie silna konkurencja w dostępie do władzy między różnymi medialnymi inicjatywami na prawicy doprowadzi do otwartej wojny między konkurującymi podmiotami (gazety, stacje telewizyjne, portale internetowe). Osłabnie medialna siła i polityczne znaczenie przewodniczącego Solidarności Piotra Dudy. Opozycja Saturna do Merkurego sprawia, że jego autorytet u członków związku po politycznym zaangażowaniu w wyborach mocno się zachwieje. Kryzys czeka go w roku 2017, gdy Saturn wejdzie w opozycję do jego Słońca. Podobnie słabo wygląda sytuacja w horoskopie Porozumień Sierpniowych, czyli nieformalnym horoskopie Solidarności. Saturn w kwadraturze do Słońca sprawia, że ciężko będzie Solidarności być częścią systemu władzy w sytuacji, gdy rząd będzie zmuszony do bolesnych decyzji związanych z zamykaniem nierentownych kopalń.

O Leszku Millerze śmiało można mówić, że jest już polityczny emerytem. Radykalna i transformująca opozycja Plutona do Słońca z lat 2014-2015 jest dla niego politycznym memento mori. Jednak mimo tego, że kończy szefowanie Sojuszowi Lewicy Demokratycznej, czekają go jakieś nowe, atrakcyjne zajęcia. Uran wędrujący przez jego ascendent może przynieść mu nową funkcję, zajęcie, ważną rolę komentatora lub analityka. W bieżącą politykę jednak już nie będzie zaangażowany. Barbara Nowacka, mimo porażki Zjednoczonej Lewicy w wyborach parlamentarnych, może liczyć na całkiem dobry rok. Jowisz w trygonie do Słońca, oraz dyrekcja Słońca przez Wenus, sprawiają, że w zgodzie z naturą swojego Słońca (zodiakalny Byk) spokojnie, ale konsekwentnie będzie pracować nad odbudowaniem jedności lewicy. Nie jest bez szans. Były prezydent Aleksander Kwaśniewski, po niepowodzeniu jego projektu Europa Plus, nie będzie aspirować do żadnej politycznej roli na lewicy. Jowisz na IC skłaniać go będzie raczej do zasiadania w różnych radach, forach i organizacjach. Będzie jednak mocno aktywny w mediach jako analityk i doradca. I choć Janusz Palikot wyleciał na aut po przegranych wyborach do Sejmu, to jednak czeka go wyjątkowo aktywny i ciekawy rok. Dyrekcyjny trygon Słońca do Marsa, Księżyc na MC, oraz Wenus na ascendencie, a także progresywny Księżyc na Jowiszu, sprawiają, że ten – wydawałoby się – już przegrany polityk, może odegrać zadziwiająco ważną rolę na lewicy.

Były prezydent Bronisław Komorowski wkracza w trudny okres życia. Opozycja Saturna do Słońca, Urana do Księżyca, oraz tranzyt Saturna przez descendent, sprawią, że Komorowski mocno odczuje osamotnienie, oraz odstawienie na boczny tor. Dopiero pod koniec roku, gdy Jowisz przejdzie mu przez Księżyc, ma szansę odzyskać formę. I choć Donald Tusk nie jest już obecny w polskiej polityce zasiadając na fotelu Przewodniczącego Rady Europejskiej (tzw. prezydent UE), to jednak wielu widzi go w roli przyszłego prezydenta. Inni zaś liczą na jego powrót z Brukseli i przejęcie roli przewodniczącego Platformy. Nic takiego się jednak nie zapowiada. Rok 2016 będzie dla Tuska dość nerwowy. Progresywna kwadratura Księżyca do Marsa i ascendentu, oraz jego ingres w Barana, sprawiają, że Tusk będzie mieć wystarczająco dużo problemów na głowie z uchodźcami syryjskimi, by się wikłać w krajowe awantury. W dłuższej skali nie widać u niego ani objęcia funkcji szefa Komisji Europejskiej, ani powrotu do Platformy, ani prezydentury w wyborach w roku 2020. Ambicje Grzegorza Schetyny do odegrania się po zaliczonych upokorzeniach z czasów rywalizacji z Donaldem Tuskiem nie są bez szans. Czeka go stosunkowo dobry rok. Dyrekcyjny trygon Marsa do Merkurego pozwoli mu wykazać się na polu, który zawsze był jego wielkim atutem – w przebudowie i reorganizacji struktur partii w regionach. Bardzo trudny, ale zarazem bardzo dobry rok czeka prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz Waltz. Pluton na Marsie, Saturn na Wenus, oraz dyrekcyjna wędrówka Urana przez descendent, sprawią, że wiceprzewodnicząca PO znów znajdzie się w piekielnym ogniu walki, konfliktów i ostrej rywalizacji. Jednak rok 2016 będzie dla niej niezwykle pomyślny. Jowisz na ascendencie, progresywny trygon Słońca do Jowisza, oraz Słońce na Marsie, sprawiają, że z tych bojów wyjdzie zwycięsko. Albo będzie walczyć o ważną pozycję w PO, albo mocno się zaangażuje w bitwę o samorządy, która szykuje się na skutek planowanych przez PiS zmian na mapie województw.

Lechowi Wałęsie kończy się wyjątkowo kryzysowy okres ostatnich kilku lat, co przełożyło się na rodzinne i małżeńskie problemy, ostrą wojnę z lustratorami, oraz kłopoty zdrowotne. Rok 2016 będzie dla niego dużo lepszy dzięki pomyślnemu tranzytowi Jowisza przez Księżyc i Słońce. Jednak jesienią znów musi się liczyć ze sporym kryzysem. Saturn w opozycji do Marsa może mieć niekorzystny wpływ na jego zdrowie. Znakomity rok zaś czeka prof. Leszka Balcerowicza. Jowisz na ascendencie, oraz w trygonie do Słońca, sprawi, że znów o Balcerowiczu będzie głośno, który z typową dla niego (słoneczny Koziorożec) surowością i bezlitosnym krytycyzmem będzie pastwić się nad populistycznymi pomysłami rządzącej partii, co oczywiście sprawi, że w mediach będzie stale obecny. I choć Balcerowicz nie angażuje się bezpośrednio w politykę, to jednak jego medialna działalność w niewątpliwy sposób będzie wspierać projekt jego ucznia – Ryszarda Petru, dla którego Balcerowicz był i jest nadal ekonomicznym i intelektualnym guru.

Gospodarka

W roku 2016 mamy szansę spodziewać się kontynuacji dobrej koniunktury, która zaczęła się w roku 2013 – zwłaszcza w przemyśle, ale też w rolnictwie. Jednak wzrost będzie niższy, niż w latach poprzednich, na co zasadniczy wpływ będą mieć zawirowania na rynkach światowych – przede wszystkim spadek eksportu gospodarki Niemiec, z którą jesteśmy silnie powiązani. Trend ten może się nasilić w kolejnych latach, co może być zapowiedzią nadciągającego spowolnienia w polskiej gospodarce. To co jest głównym niebezpieczeństwem dla Polski, to tzw. pułapka średniego dochodu, czyli zmora większości zaawansowanych ekonomicznie państw na świecie, jak np. Japonia, Francja, Włochy, Wielka Brytania. Kłopotów rząd nie uniknie w związku z koniecznością zamykania nierentownych kopalń. Powiązanie ich z elektrowniami odłoży na jakiś czas problem, ale wróci on w kolejnych latach ze zdwojoną siłą. Rok 2016 będzie doskonały dla eksportu. Otwarcie się na nowe rynki (Indie, Iran, Afryka Północna) będzie miało korzystny wpływ na bilans handlowy.

Tranzyt Jowisza przez finansowy II dom horoskopu Chrztu Polski z 966 roku sprawia, że stan finansów publicznych w roku 2016 będzie bardzo dobry. Prawdopodobnie rządzące Prawo i Sprawiedliwość, jeśli nie wycofa się z większości wyborczych obietnic – zwłaszcza niezmiernie szkodliwej reformy emerytalnej – to mocno je zredukuje lub rozwodni. Resorty ekonomiczne w nowym rządzie są mocne. Minister gospodarki Mateusz Morawiecki, oraz minister finansów Paweł Szałamacha, pozwalają ze spokojem myśleć o ekonomicznej stabilności państwa. PiS zatem najprawdopodobniej nie zwiększy deficytu budżetowego, więc nie przekroczymy ostrożnościowego poziomu 3%. Jednak w roku 2017 polityka ekonomiczna Prawa i Sprawiedliwości zaliczy duży wstrząs, a populistyczne rozdawnictwo zostanie negatywnie zweryfikowane przez rynkową rzeczywistość i ekonomiczne realia. Pewne zagrożenia widać w horoskopie złotego z 1924. Dyrekcyjny Saturn wędrując przez IC horoskopu reformy Grabskiego niesie niebezpieczeństwo spadku notowań złotego. Antidotum jest Jowisz na ascendencie horoskopu denominacji z 1995 roku. Więc nawet jeśli dojdzie do jakichś poważnych zawirowań na złotym, NBP użyje narzędzi interwencyjnych, które złotego ustabilizują.

Niestety tego optymizmu nie widać patrząc na horoskop warszawskiej giełdy. Podwójna (progresywna i dyrekcyjna) opozycja Słońca do Plutona z roku 2015 zadała giełdzie niezwykle ciężki cios. Wielu analityków twierdzi, że GPW przechodzi najtrudniejszy moment od jej powstania. Z giełdy odpłynął duży kapitał. Tylko od wiosny do jesieni 2015 uciekło z GPW 70 mld złotych, stąd 20% spadek notowań przy jeśli nie wzrostach, to przynajmniej trendzie bocznym światowych parkietów. Prawdziwym zagrożeniem dla GPW nie są jednak spadki, lecz wycofywanie spółek z giełdy, obniżenie płynności, spadek kapitalizacji, polityczne eksperymenty wokół rynku kapitałowego, a w efekcie marginalizacja polskiej giełdy. Rok 2016 nie zapowiada się najlepiej dla GPW. Dyrekcyjny Saturn na Marsie horoskopu WIG20, oraz Neptun w opozycji do Księżyca w horoskopie Futures WIG20, w najlepszym przypadku przyniesie trend boczny. Nasz rynek będzie słaby. Niska płynność, niewielka ilość IPO, oraz debiutów, dalszy ciąg wycofywania się kapitału z Polski – nastroje będą minorowe. Nieśmiałe odbicie zobaczymy dopiero pod koniec lata lub jesienią, gdy w horoskopie systemu notowań ciągłych Saturn wejdzie na MC. Kryzys warszawskiej giełdy mija dopiero w okolicach roku 2017, ale może się przeciągnąć nawet do 2018.

Pogoda

Rok 2016 będzie dość wilgotny. Pogoda nie będzie aż tak uciążliwa, jak miało to miejsce w roku 2015. Styczeń przyniesie stosunkowo spokojną aurę. Nie będzie zbyt zimno przy sporych opadach śniegu. Ciężko się zrobi w lutym. Pogoda nam mocno dokuczy – zwłaszcza pierwsza i trzecia dekada miesiąca. Pierwsza połowa marca przyniesie wyjątkowo uciążliwą pogodę, w której atakom zimy towarzyszyć będą fale ocieplenia. Możliwe są duże straty spowodowane przez naturę. W kwietniu też trudno mówić o przyjemnej wiośnie. Będzie sporo opadów i dość chłodno. Pogodowe zawirowania będą dokuczać przede wszystkim w pierwszej dekadzie miesiąca. Maj będzie całkiem przyjemny, ale dość mokry. Pogoda w czerwcu będzie parna i burzowa. Nie są wykluczone duże straty, nawałnice i powodzie. Trudne dni to czas między 03 a 08 i 18 a 22 czerwca. Gwałtowna, burzowa, parna, deszczowa aura czeka nas w lipcu. Nie unikniemy dużych strat. Kryzysowe chwile to okres między 02 a 06 oraz w okolicach 20 lipca. Sierpniowa pogoda ucieszy wczasowiczów. Będzie słonecznie i bardzo ciepło. Początek września przyniesie skrajną huśtawkę pogodową, oraz duże straty. Powtórka czeka nas w połowie miesiąca. Będzie jednak dość ciepło. W październiku czekają nas dni pięknej, niemal letniej aury – zwłaszcza w pierwszej dekadzie. Potem jesień nam mocno dokuczy. Listopad zapowiada się spokojnie i stosunkowo łagodnie. Grudzień przyniesie ostrą zimę i być może pierwsze od lat białe Boże Narodzenie.

Rok 2017

Początek nowego cyklu numerologicznego wyznaczy nowy etap w dziejach ludzkości. Nie wszyscy się w tej nowej rzeczywistości odnajdą, ale o tym już za rok…

Mini-słowniczek astrologiczny

– Ascendent: (wizerunek, obraz zewnętrzny); descendent: (relacje, partnerstwo, związki); Medium Coeli, skr. MC: (cele, dążenia, ambicje); Imum Coeli, skr. IC: (korzenie, bezpieczeństwo, stabilizacja) – tzw. kąty horoskopu, jego główne, kardynalne punkty.

– Aspekty: kątowe relacje między planetami. Kwadratury, kwinkunksy i opozycje – nieharmonijne, trygony – harmonijne, koniunkcje – w zależności od planet.

– Domy: sektory horoskopu odpowiedzialne za określone sfery, np. II – finanse, IV bezpieczeństwo, X – kariera.

– Ingres: wkroczenie planety w znak.

– Półkrzyż, krzyż, wielki trygon: figury planetarne składające się z kilku planet.

– Progresja, dyrekcja: techniki prognostyczne przesuwania planet po horoskopie bazujące na zasadzie „jeden dzień po urodzeniu – jeden rok (progresja)” lub stałej miary dla wszystkich obiektów (dyrekcja).

– Relokacja – astrologiczna technika przesuwania miejsca pobytu posiadacza horoskopu, za czym idzie zmiana układów osi i domów w horoskopie, a zarazem obsady planet w domach.

– Retrogradacja – pozorny ruch wsteczny planety po niebie.

– Tranzyt: bieżąca wędrówka planety po ekliptyce niebieskiej.

Warszawa, listopad 2015

.