Tragedia MH17

Co tak naprawdę stało się w dramatyczne popołudnie siedemnastego lipca w pobliżu Doniecka? Spoglądamy na horoskop lotu MH17 – horoskop startu Boeinga 777 z amsterdamskiego lotniska Schiphol. Od razu rzuca się nam w oczy ważna opozycja Merkury – Pluton umiejscowiona na osi Medium Coeli – Imum Coeli (MC-IC). Oś ta wyznacza cele, dążenia, wzrost, rozwój, dążenia, źródła i wynikające z nich konsekwencje, czyli przyszłość. Merkury, który jest planetą handlu, komunikacji, biznesu, informacji, wiedzy, mediów i dziennikarstwa znajduje  się na MC tegoż horoskopu. Pozwala nam to zrozumieć, dlaczego zestrzelenie MH17 przez rosyjskich separatystów wywołało tak silne reperkusje.

 http://youtu.be/LprY43mrD-g

Od chwili, gdy Rosja zaanektowała Krym, gdy podjęła się agresywnych działań na wschodzie Ukrainy, reakcja państw Zachodu właściwie była niewielka: głosy oburzenia,  symboliczne sankcje, zatroskane miny i gesty. Kluczem do zrozumienia, co tak naprawdę się stało 17.07.2014, jest obecność ciemnej, mrocznej, destrukcyjnej, transformacyjnie działającej planety Pluton na samym dole horoskopu lotu MH17. Dół to poczucie bezpieczeństwa, stabilność, korzenie, źródła, ale też to zwykli ludzie, społeczeństwo, często niewinne ofiary konfliktów, wojen i politycznych gier. Opozycja Merkurego na górze horoskopu MH17 do Plutona na dole ujawnia, że jak w tragedii greckiej pojawia się Deus ex machina, tak wszystkim graczom ukraińskiego konfliktu, wydarzyła się ta „niespodzianka”. Nagle okazało, że się, świat Zachodu się zjednoczył i wprowadził dotkliwe, poważne sankcje wobec Rosji za eskalację konfliktu na wschodzie Ukrainy.

Opozycja Merkury – Pluton ustawiona na osi MC – IC sygnalizuje, jak ważną, niemal kluczową, rolę w tej tragedii odgrywa propaganda, służby specjalne, armia płatnych komentatorów okupujących fora większości portali informacyjnych. Jak się już okazało, separatyści szybko się pochwalili, że zestrzelili ukraiński samolot transportowy informując o tym rosyjskiego pułkownika ze służb GRU, która to rozmowa została nagrana. Merkury na MC tegoż horoskopu uzasadnia, dlaczego w związku z tym wydarzeniem rozpęta się wielka burza medialna i publicystyczna. Moskwa jako rekontrę uruchomiła wszystkie swoje wpływy w inwigilowanych przez nią zachodnich mediach.

Lot MH17

Obecność Plutona na dole tegoż horoskopu, w okolicach Imum Coeli, pokazuje, do jakiego cynizmu i bezwzględności są gotowe posunąć się rosyjskie służby specjalne. Putinowi nie drgnęła powieka, gdy kazał we wrześniu 1999 roku wysadzać bloki z mieszkańcami Bujnakska, Moskwy i Wołgodońska, by mieć pretekst do zaatakowania Czeczenii, o czym donosił zamordowany przez tajne służby Putina Aleksander Litwinienko. I choć Kreml bezpośrednio nie stoi za zestrzeleniem MH17, to jednak zbrojąc bandy separatystów, wysyłając swoich oficerów, wydając polecenia i rozkazy, tak naprawdę odpowiada za tę straszliwą tragedię.

Pluton, który jest odpowiedzialny za najbardziej okrutne, cyniczne i straszne doświadczenia okupuje dół tegoż horoskopu – poczucie bezpieczeństwa, rodzinę, spokój i zwykłych ludzi. Oczywiście Rosjanie nie chcieli zestrzeliwać samolotu pasażerskiego, ale ukraiński samolot wojskowy, to jednak konsekwencja tego wydarzenia będzie mieć bardzo poważne konsekwencje. Kwadratura Słońca do Marsa sprawi, że nim ta wojna się skończy, nastąpi najbardziej krwawy, bezwzględny i okrutny akt tejże wojny. Najprawdopodobniej Moskwa pozwoli Ukraińcom by wykończyli separatystów izolując ich na granicy, by mieć czyste ręce i alibi. Na jakiś czas odpuści sobie Ukrainę, ale nie na długo. Ich ogromna agentura, potężne wpływy w Europie, kontrola nad mediami, europejskim biznesem energetycznym, oraz tacy pożyteczni idioci, jak Orban i Korwin-Mikke, będą im jeszcze potrzebni i Moskwa ich na pewno wykorzysta.

Wydarzenie to będzie mieć jednak swoje poważne następstwa. Rewolucyjny Uran w VII domu (relacje, partnerstwo, związki) sprawi, że działanie rosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy dokonało swoistego „cudu” – sprawiło, że świat Zachodu odpowiedział Rosji jednym głosem, że – jak na europejskie warunki – doszło do zadziwiającej jedności.

Najbardziej jednak zaskakująca – i dla wielu czytelników – zgoła niezrozumiała w ogromie tragedii tego wydarzenia, jest pomyślna i szczęśliwa koniunkcja dobrotliwego Jowisza ze Słońcem w X domu (dążenia, rozwój) horoskopu lotu MH17. Ale gdy popatrzymy na agresywne, imperialne zapędy Rosji, ta „dobrotliwa” koniunkcja pozwoli zatrzymać spiralę imperialnej ekspansji, wojenną pożogę, śmierć i niewinne ofiary wojny na wschodzie Ukrainy, oraz wojen, które Rosja jeszcze nie wywołała, a które niewątpliwie już się czaiły (Naddniestrze, Mołdawia, Gruzja). Oburzenie świata, kolejne sankcje nakładane na Rosję, wściekłość rodzin – ofiar tego zamachu, wojskowa pomoc USA, otrzeźwienie dotychczasowych europejskich sojuszników Rosji sprawi, że wojna na Ukrainie niedługo się skończy.  W dziejach wiele razy się zdarzało, że „przypadek”, „los”, „zbieg okoliczności” zmieniały bieg zdarzeń i historię. Lot MH17 jest takim właśnie przypadkiem, synchronią, znakiem niebios, które chcą nam coś ważnego przekazać – a dowiadujemy się o tym właśnie patrząc na horoskop tego niezwykle ważnego wydarzenia.

Niebo w sierpniu
Słońce przebywa w Lwie, by 23.08 o godz. 06.45 wejść w Pannę. Z Raka do Lwa przejdzie Wenus. Z Lwa do Panny przewędruje Merkury. W Lwie przebywa także Jowisz. Mars kontynuuje tranzyt przez Skorpiona, gdzie przebywa również Saturn. Uran retrograduje w Baranie, Pluton zaś w Koziorożcu. Neptun przebywa w Rybach. Pełnia Księżyca będzie mieć miejsce 10.08 w Wodniku. Nów 25.08 w Pannie.

Świat w sierpniu
Niebo w sierpniu 2014Chciałoby się mieć dobre wiadomości, ale jeszcze nie jest na nie czas. W sierpniu czeka nas kolejny ciężki układ – z zapowiedzianej już dawno temu tegorocznej serii. Pocieszać nas może to, że to już ostatni w tym roku twardy, kryzysowy zestaw niebieskich konstelacji. Kolejne miesiące zapowiadają się spokojniej i nieco bardziej łagodnie.

Główną konfiguracją, która będzie mieć miejsce w sierpniu, to mocno kryzysowy półkrzyż na pełni Księżyca w okolicach 10.08. Kluczowym jego składnikiem będzie koniunkcja Marsa z Saturnem w Skorpionie, której kumulacja wypada na 25.08. Spotkanie tych dwóch planet (w koniunkcji i w opozycji) zawsze ma ostry, konfrontacyjny charakter, ale ma też podwójną dramaturgię. Koniunkcja tych planet będzie mieć miejsce w znaku Skorpiona – starym władztwie Marsa. Mars w Skorpionie nabiera agresji, siły, zdecydowania, twardości i zaciekłości.

Poprzednio Mars z Saturnem w Skorpionie spotkali się w 1984. Na świecie – był to szczyt zimnej wojny, era prezydenta USA Ronalda Reagana, który rzucił wyzwanie Związkowi Radzieckiemu nazywając go Imperium Zła. W Polsce zaś – to jeden z najbardziej ponurych epizodów realnego socjalizmu. Wprawdzie gen. Jaruzelski zniósł już stan wojenny, ale to właśnie w tym roku dokonała się jedna z największych zbrodni PRL po 1956 roku – morderstwo kapelana Solidarności ks. Jerzego Popiełuszko.

O ile prez. Obama twierdził, że sankcje wobec Rosji za jej politykę na Ukrainie, nie są nową zimną wojną, to jednak właśnie taki mocno konfrontacyjny klimat będzie nam w sierpniu towarzyszyć. Napinanie muskułów, gra na nerwach, agresywne akcje służb specjalnych, finansowy szantaż – cała ta gama skorpionowych narzędzi i środków zostanie w sierpniu użyta w szerokim zakresie.

Momentem zwrotnym będzie pełnia Księżyca z 10.08, która ustawi się w kwadraturze do koniunkcji Mars-Saturn. Jeśli jest naprawdę jakiś groźny, niebezpieczny, dramatyczny moment w nadchodzących miesiącach, jest nim właśnie ta pełnia. Rosja podejmie kontrofensywę na wschodzie Ukrainy, a walka o Donieck będzie przypominać obronę Stalingradu. Sytuacja międzynarodowa będzie niezwykle napięta, chwilami przypominając czasy kryzysu kubańskiego, co trwać będzie praktycznie cały miesiąc.

Półkrzyż - pełnia

Pełnia ta będzie mieć również wpływ na sytuację na Bliskim Wschodzie. Jowisz, który niedawno wędrował przez MC horoskopu Izraela obudził w tym kraju bojową retorykę, która przełożyła się na militarne rozwiązania wzmacniając twardogłowych generałów i agresywnych polityków. Wszakże Jowisz mocno wpływa również na horoskop hidżry (horoskop islamu), co sprawia, że i po stronie arabskiej (palestyńskiej) nie ma ochoty na spokojne, wyważone decyzje i rozwiązania, a radykalny fundamentalistyczny islam przejął rząd dusz Palestyńczyków – co jest konsekwencją izraelskiej polityki wobec Palestyńczyków. Jeszcze długo nie będzie tam pokoju i spokoju.

Jednak co z Putinem, Rosją i Ukrainą? Przestraszony Zachód nieśmiało próbował coś zrobić, ospały prez. Obama wierzył długo w swoją politykę resetu, skorumpowani przez rosyjskie pieniądze zachodni biznesmeni, dziennikarze i politycy nawoływali do ostrożności, rozsądku, dialogu, pojednania, zawieszenia broni – czytaj – do unikania jakichkolwiek konfrontacyjnych wobec Putina działań. W efekcie mielibyśmy na Ukrainie kolejne Naddniestrze, kolejną Abchazję, Osetię, kolejny zapalny, jątrzący, niestabilny rejon na wschodnich flankach UE i NATO, z którego płynęłaby „bratnia pomoc” dla Rosjan rozsianych na Ukrainie, oraz w krajach nadbałtyckich.

Reżym Putina – kilkudziesięcioosobowa mafia starych funkcjonariuszy GRU i KGB – dzieląca między siebie dochody z eksportu gazu i ropy – za cel sobie przyjęła zachowanie status quo. Jest nim odbudowa imperium, odzyskanie kontroli nad swoimi byłymi republikami, odpychanie NATO i UE od swoich granic, tępienie w zarodku wszelkich demokratycznych ruchów, które mogłyby zagrozić ich interesom. Putin jest tylko pionkiem w ich grze, ich zakładnikiem i symbolem. Dodatkowo w społeczeństwie rosyjskim istnieje kult wodza, cara, silnego, nawet okrutnika. Co z tego, że takie role najczęściej przypadały w historii psychopatom i socjopatom ze skłonnościami paranoidalnymi? Putin nie jest tu wyjątkiem. Ale pomijając jego cechy osobowości uważany był za skutecznego, efektywnego gracza, którego nic nie ima. Jeszcze zaledwie kilkanaście tygodni temu Putin chodził w glorii chwały, z rekordowym poparciem społecznym, jako skuteczny, twardy gracz, opromieniony aneksją Krymu, śmiejący się z amerykańskich i europejskich gróźb sankcji. Ale – o czym kilkakrotnie pisałem – układy w horoskopie Putina, nie są konstelacjami zwycięzcy. Kiedy rozkręcał wiosną wojenną machinę na Ukrainie, miał miejsce wielki krzyż – idealnie wkomponowany w jego horoskop. Uran w opozycji do Słońca, Pluton w kwadraturze, Saturn na ascendencie, oraz w opozycji do Słońca jego III kadencji prezydenckiej, to raczej preludium do bolesnej katastrofy, upadku, kryzysu. Jeśli dodamy do tego fatalne układy w kilku ważnych dla Rosji horoskopach – Putin zamiast być przyszłym carem i Piotrem Wielkim, będzie grabarzem imperialnych resentymentów Rosji i Rosjan.

Horoskop Putina

W sierpniu czeka nas jeszcze jedno ważne wydarzenie. Nów Księżyca (25.08) znajdzie się w opozycji do Neptuna, co będzie mieć duży wpływ na pogodę niosąc ze sobą jakąś poważną katastrofę lub anomalię.

Kraj
Nieuchronnie zbliżamy się do wielkiego finału – dyrekcyjnego przejścia Słońca horoskopu Polski przez Saturna. O układzie tym pisałem już wielokrotnie (zachęcam do lektury prognozy na rok 2014, oraz poprzednich prognoz miesięcznych na rok 2014). Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń astrologicznych w niemal całym stuleciu. Główne założenia tego saturnowego procesu to: zmiana globalnej pozycji Polski, oraz próba uwolnienia się z wielowiekowego uścisku Rosja-Niemcy, głęboka przebudowa struktur państwowo-finansowych, kryzys zaufania społecznego, budzenie demonów nacjonalizmu, prawicowy, populistyczny radykalizm, narodowo-katolicki fundamentalizm i próby zbudowania państwa wyznaniowego. Pozytywne aspekty tego układu to: wzmocnienie międzynarodowej pozycji Polski, epokowa zmiana związana z procesem industrializacji kraju (inwestycje drogowe, kolejowe, energetyka, przemysł), modernizacja sił zbrojnych, zbudowanie nowoczesnej armii, stworzenie krajowego centrum technologii. Tegoroczna jesień będzie dla dziejów Polski momentem zwrotnym.

W polityce sierpień – mimo wakacji – będzie mocno aktywny. W horoskopie II kadencji rządu Tuska progresywny Księżyc w opozycji do Urana to znak, że koalicja będzie mieć kolejne kłopoty. Najprawdopodobniej ukażą się nowe taśmy, czekają nas skandale lub dalszy spadek notowań. Wszakże PiS stanowczo za wcześnie otwiera szampana na nadchodzące zwycięstwo. Wędrówka dyrekcyjnego Słońca Jarosława Kaczyńskiego przez Saturna nie jest zapowiedzią błyskotliwego sukcesu w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych. Prawdopodobnie wielkie porozumienie prawicy nie utrzyma się zbyt długo, nastąpią jakieś swary, konflikty i spory, które pod znakiem zapytania postawią spoistość sojuszu.

Sierpień w pogodzie podzieli się na dwie części. Do mniej więcej 10-14 sierpnia będzie bardzo ciepło i raczej sucho. Później nastąpi ochłodzenie, oraz pogorszenie pogody. Ostatni tydzień sierpnia może być deszczowy i chłodny.

Gospodarka
Mimo unijnych i rosyjskich sankcji wyniki gospodarcze będą dość dobre. Nie odczujemy jakoś specjalnie wojny handlowej Rosja-UE. Wzrost PKB silniej się rozkręci jesienią wraz z unijnymi infrastrukturalnymi inwestycjami. Na giełdzie sierpień zapowiada się raczej marnie. Opozycja Saturna do Wenus horoskopu WIG20 sygnalizuje słabość rynku, trend boczny, niskie obroty. Ważne wydarzenie to wędrówka Saturna przez ascendent horoskopu WIG30. Oznacza ona generalną zmianę inwestorów na polskim parkiecie. OFE które się wykrwawiały, wyprzedając swoje aktywa, zaczną zmieniać taktykę, pojawią się nowi gracze i od jesieni GPW mocno wyskoczy do przodu. Niespokojnie wygląda sytuacja na złotym. Progresywne Słońce naszej waluty zmienia znak na kolejnych 30 lat na Wodnika. Nasz pieniądz nabierze znaczenia, a zarazem niechęci do wejścia do strefy euro. Kwadratura Plutona do ascendentu złotego oznacza kilkumiesięczny okres zawirowań na złotym. W sierpniu może nastąpić próba mocnego osłabienia złotego.