Listopad niebezpieczna dla Polaków pora…
(Stanisław Wyspiański „Noc listopadowa”)

Skorpion patronuje Polsce i Polakom odkąd straciliśmy niepodległość w zaborach. To w listopadzie 1830 roku miało miejsce jedno z najbardziej symbolicznych polskich powstań, zakończone bolesnym i tragicznym upadkiem. Ale też w listopadzie 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. Jeśli więc podążymy za symboliką Skorpiona: śmiercią i odrodzeniem, to doświadczyliśmy w ostatnich wiekach jednego i drugiego. W znaku Skorpiona zmarła jedna z najważniejszych polskich postaci ostatnich lat – premier pierwszego niepodległego rządu po upadku komunizmu – Tadeusz Mazowiecki. Jego pogrzeb – w jakże symbolicznym dniu nowiu i zaćmienia Słońca – to swoista klauzula, moment wypełnienia i domknięcia naszej współczesnej historii. Moment ten ma miejsce w ważnym astrologicznie czasie. W horoskopie rządu Tadeusza Mazowieckiego, który można nazwać horoskopem III RP, Saturn właśnie przekracza ascendent. Coś się zatem wypełniło i zakończyło, historyczny, epokowy proces.

http://youtu.be/92dVL0w0ZnY

A to, że Tadeusz Mazowiecki zostanie pochowany właśnie w to listopadowe zaćmienie, oraz to, że polskie święto niepodległości zostało zawłaszczone przez bandyckie hordy kiboli ochoczo wspieranych przez toruńskich fundamentalistów, a także chronionych przez główną partię opozycyjną, będziemy świadkami wielu prób dezawuowania tego, co się stało w Polsce po 1989 roku. I cokolwiek nasi narodowi pseudopatrioci będą głosić na temat narodowości pochodzenia premiera pierwszego rządu wolnej Polski, jego wpływu na polskie przemiany i historycznego znaczenia, wszystkie poważne ośrodki analityczne na świecie oceniły polskie przemiany jako niemal wzorcowy model przejścia od totalitarnej dyktatury do liberalnej demokracji. Saturn na ascendencie horoskopu jest więc momentem, gdy następuje coś w rodzaju rozliczenia, uznania, uhonorowania, nobilitacji, dojrzewania i dorastania. Polskie przemiany zapoczątkowane reformatorską rewolucją rządu Mazowieckiego osiągnęły swój moment dopełnienia, którym jest właśnie jesienny tranzyt Saturna przez ascendent III RP. To oczywiście nie koniec polskich przemian. Nikt, kto żyje w tym kraju, nie jest zadowolony z tego, jak wygląda otaczająca nas rzeczywistość. Jednak, gdy przychodzą chwile frustracji, niechęci, złości i rozczarowania, zawsze warto sobie zadać pytanie, w jakim miejscu byliśmy 25 lat temu. Jaką mieliśmy alternatywę, oraz co się przez ten czas wydarzyło. Niech więc fakty mówią za siebie. Polska w 1989 roku startowała w najgorszej sytuacji ze wszystkich krajów byłego obozu socjalistycznego. Mieliśmy totalnie zrujnowaną gospodarkę, finanse publiczne, walutę, oraz bardzo niski poziom życia w stosunku do świata zachodniego. Przez te 25 lat transformacji ustrojowej Polska osiągnęła najwyższy wskaźnik przyrostu PKB w stosunku do innych krajów obozu. Jak podaje raport EBRD, PKB Polski w tym okresie wzrosło o 120%, gdzie drugie miejsce przypada Słowacji z poziomem wzrostu 71%, trzecie Estonii 47, czwarte Czech 41%. Niech więc chociaż liczby świadczą o tym, co się stało w Polsce przez te minione 25 lat.

Niebo w listopadzie
Słońce przebywa w znaku Skorpiona, by 22 listopada o godzinie 4.49 wejść w Strzelca. W Skorpionie przebywają Merkury i Saturn, Wenus i Pluton w Koziorożcu, Mars w Pannie, Jowisz w Raku, Uran w Baranie, a Neptun w Rybach. Nów Księżyca będzie mieć miejsce 03.11 w Skorpionie. Pełnia zaś 17.11 w Byku. Dodatkowo na nowiu będzie mieć miejsce całkowite zaćmienie Słońca, niewidoczne w Polsce.

Świat
Czwarta odsłona dramatu pod nazwą: „kwadratura Uran – Pluton” sygnuje początek miesiąca. Układ ten ma już długą historię, bo blisko dwuletnią. Twarde zderzenie obu planet – Urana w Baranie z Plutonem w Koziorożcu – w znakach kardynalnych, ma zasadniczy wpływ na sytuację międzynarodową i kluczowe globalne instytucje. Nie bez powodu czas, gdy ten układ utworzył się na niebie, przyniósł apogeum kryzysu strefy Euro, poważne obawy związane z niebezpieczeństwem upadku strefy Euro, a nawet i całej Unii Europejskiej. Był to także czas najgłębszej i najbardziej bolesnej recesji w historii wspólnoty europejskiej, ale też najcięższy i najgłębszy kryzys gospodarczy w USA od blisko stu lat. Ale to nie koniec. Uran z Plutonem utworzą jeszcze kwadraturę dwa razy w 2014 roku, oraz siódmą – ostatnią w 2015. Wnioski, jakie z tego płyną, to świadomość, że przed nami jeszcze sporo niespodzianek, dramaturgicznych wydarzeń i wstrząsów, które obejmą systemy bankowe, rynek derywatów i instrumentów pochodnych, a zatem giełdy, rynek walutowy forex, oraz handel surowcami i liczne spekulacje, które były prawdziwą udręką świata (ropa, żywność, mąka, oleje, drewno, złoto i inne metale). Możliwe, że pazerni, nienasyceni lichwiarze z Wall Street, oraz londyńskiego City, wymyślą nowe sposoby na szybkie zarobienie pieniędzy. Kosztowne i bolesne będzie również dalsze ratowanie Grecji, oraz innych gospodarek, które mocno ucierpiały przez światowy kryzys, a także rozwijanie innowacyjności UE w stosunku do reszty świata. Te dylematy i obawy mają swoje uzasadnienie również w tym, że kilka ważnych dla Europy horoskopów zaliczy pod koniec 2013 roku bardzo mocne i trudne układy. W horoskopie waluty euro Pluton po raz trzeci wykona koniunkcję do Słońca. W horoskopie Francji (V Republiki) Pluton wkracza na MC. W innym horoskopie Francji – zburzenia Bastylii 9Rewolucja Francuska) Pluton tranzytuje dół horoskopu (IC). W horoskopie Anglii Pluton wędruje przez Słońce, w horoskopie zaś Wielkiej Brytanii i Irlandii również przez Słońce, oraz IC. To bardzo gęste konfiguracje, więc ich nałożenie się na pewno jeszcze wywoła wiele niepokojów, wstrząsów i kryzysów. Być może dopiero za wiele lat, ale to tylko kwestia czasu. W innych krajach członkowskich UE też się sporo dzieje. Saturn na asc. horoskopu Włoch jest zapowiedzią dużych i znaczących reform, które czekają ten kraj. Jakby z innej planety – w Niemczech Saturn wkraczający na MC, Pluton zaś na asc. – sprawiają, że Niemcy zasłużenie są nazywane unijną lokomotywą. I zgodnie z tzw. regułą Mateuszową – biednym zostanie zabrane, a bogatym dodane – Niemcy zmierzają w przyszłość, jak burza.

Nie mniej istotny jest nów Księżyca z 03.11. Jego siłę i znaczenie potęguje fakt, że w dniu tym ma miejsce całkowite zaćmienie Słońca w Skorpionie, wraz z koniunkcją z Saturnem. Zaćmienie to dobrze wpisuje się w całą serię zaćmień w pasie Byk-Skorpion, które miały miejsce w latach 2012-2013, a więc w okresie dużych zawirowań i wstrząsów na rynkach finansowych i w gospodarce, co jest symbolicznie powiązane właśnie z pasem Byk-Skorpion. Ostatnie już listopadowe zaćmienie przyniesie jakieś nowe zawirowania w światowej gospodarce. Ale będzie to także zapowiedź eskalacji napięcia wojennego w Syrii, nowej fali zamachów terrorystycznych, wybuchu jakiegoś krwawego konfliktu lub wojny. Skorpionowe energie mocno napędzają Rosję, odkąd wraz z Rewolucją Październikową kraj ten dostał się pod wpływ tego znaku. W horoskopie ZSRR wejście Plutona na Słońce sprawia, że ekipa Putina nie ma zamiaru stawiać na integrację z Zachodem. Przeciwnie. Konfrontacyjna, twarda, bezkompromisowa postawa Rosji napędzana plutonicznymi energiami zazdrośnie broni swojej strefy wpływów. Stąd nieprzejednane stanowisko Rosji wobec ukraińskich unijnych aspiracji. Ale mimo szantażu i represji, Ukraina podpisze z UE umowę stowarzyszeniową. Saturn na MC horoskopu Ukrainy sprawia, że dla ukraińskich oligarchów dużo atrakcyjniejsze są unijne rynki, niż rosyjski protektorat.

Pluton wędrujący przez Medium Coeli technologicznego indeksu nowojorskiej giełdy NASDAQ sygnalizuje nowe, epokowe zmiany wielkie transformacyjne procesy związane z przyszłością ekonomiczną świata. W cień zaczną schodzić wielkie koncerny, które trzęsły światową gospodarką, takie jak Microsoft i Apple. Pojawią się zupełnie nowe firmy, w nowych, niedocenionych na razie branżach i dziedzinach.

W naszym sąsiedztwie też jest bardzo ciekawie. Pluton na IC horoskopu Czech i Słowacji zapowiada daleko idące zmiany ustrojowe, polityczne i społeczne w obu krajach, które będą mieć miejsce w następnych latach. Mocne aspekty Saturna w horoskopach Łotwy i Estonii zapowiadają przyspieszenie ambicji krajów nadbałtyckich do tego, by odegrać ważną rolę w regionie i by się wybić na innowacyjnych liderów w UE.

Następne ważne wydarzenie w listopadzie, to pełnia Księżyca z 17.11. Znajdzie się ona w kwadraturze do Neptuna. A zatem druga połowa miesiąca przyniesie poważne zawirowania pogodowe w Europie, być może ostry atak zimy lub jakieś dramaturgiczne wydarzenia związane z naturą i klimatem. W dość osobliwej atmosferze będą obradować uczestnicy warszawskiej konferencji klimatycznej, której celem będzie straszenie efektem cieplarnianym. I choć ocieplenie zatrzymało się piętnaście lat temu, setki miliardów euro zainwestowane w rynek energii odnawialnej musza mieć jakieś swoje uzasadnienie, więc uczestnicy tego największego przekrętu w dziejach ludzkości dzielnie będą siać grozę, byśmy uwierzyli w tę bajdę o antropogenicznym CO2.

Kraj
Po raz trzeci i ostatni w listopadzie Uran utworzy kwadraturę do Marsa w horoskopie chrztu z 966 roku, która zaczęła się w kwietniu. Ta konfiguracja miała duży wpływ na falę skandali związanych z ujawnianiem przez media afer pedofilskich w Kościele Katolickim. Mocno podkręcała atmosferę wokół tzw. zamachu smoleńskiego ujawniając coraz bardziej żałosne i kompromitujące fakty manipulacji zdjęć i danych dotyczących samej katastrofy. Kwadratura Urana z Marsem jest wybuchowa, agresywna, ostra i twarda, potęgująca lękowe nastroje, nieufność, podejrzliwość i spiskowe teorie. Ne można się więc dziwić, że mimo poprawy sytuacji gospodarczej atmosfera w kraju daleka była od optymizmu. Dokładnie w tym samym czasie opozycja Plutona do Marsa wywołała niemal apokaliptyczne emocje i lęki, co zaś spowodowało największy kryzys od wielu dziesiątek lat w obszarze tzw. kapitału społecznego, oraz wyzwoliło wrogość i nienawiść, jakiej od dawna nie było między Polakami. Ostatnie dwa miesiące roku nie będą przyjemne. Proces czyszczenia długo kumulowanych emocji sprawi, że wypłynie wiele przykrych i smutnych rzeczy. W polityce czeka nas dużo nerwów, agresji, nienawiści. W horoskopie prezydentury Bronisława Komorowskiego Saturn tworzy kwadraturę do Marsa. Może to oznaczać przyhamowanie doskonałej passy, jaka miała miejsce w przypadku Komorowskiego. Jednak jego pozycja jest i będzie nadal bardzo silna. Stosunkowo stabilny miesiąc czeka zarówno Donalda Tuska, jak i Jarosława Kaczyńskiego. Nie przyniesie to w ich przypadku jakichś znaczących zmian – zarówno w sondażach, jak i w wewnątrzpartyjnych rozgrywkach. Saturn na Wenus byłego premiera Kazimierza Marcinkiewicza sprawia, że zechce on znów wrócić do polityki, zaangażuje się w jakiś ruch lub będzie mocno aktywny jako komentator.

Gospodarka
Dane z września i października pozwolą podnieść plan wzrostu PKB za rok 2013, co utwierdzi analityków w przekonaniu, że rynek się zaczyna coraz mocniej rozkręcać. Końcówka roku będzie bardzo dobra w gospodarce, handlu, przemyśle, eksporcie i zatrudnieniu. Listopad może się jednak okazać trudny dla ministra finansów Jacka Rostowskiego. Opozycja Saturna do Marsa sprawia, że jakaś przykra niespodzianka może zachwiać jego pozycją w rządzie, co może przynieść nawet jego odwołanie – jeszcze w tym lub w przyszłym roku. Jednak ściągalność podatków wzrośnie, a deficyt finansów publicznych się zmniejszy. Jego twarda, ciężka batalia z potężnym lobby OFE w kwestii reformy sprawia, że widmo perspektywy straty wielkich pieniędzy do zarobienia skłoni przedstawicieli OFE do podłożenia Rostowskiemu jakiejś paskudnej świni. Po kilku miesiącach hossy na giełdzie, należy się spodziewać spadkowej korekty. Nadejdzie ona albo w listopadzie albo w grudniu. Twarde aspekty Saturna w horoskopie WIG i WIG20 na listopad i grudzień sprawiają, że mniejsza lub większa korekta jest raczej pewna. W horoskopie złotego też mamy potężnie ważne aspekty. W listopadzie Pluton po raz trzeci tworzy koniunkcję do Słońca, oraz Neptun opozycję do Marsa w horoskopie złotego. Ten morderczy test, który przeszła polska waluta w 2013 roku, znajduje swój finał. W konsekwencji złoty w kolejnych latach się będzie wzmacniać – zwłaszcza do euro, franka i dolara.