Rok 2014

…A oto z Nilu wyszło siedem krów pięknych i tłustych i pasło się na pastwisku. Potem wyszło za nimi z Nilu siedem innych krów, szpetnych i chudych i stanęło obok tamtych krów nad brzegiem Nilu. I pożarły owe krowy szpetne i chude siedem krów pięknych i tłustych…
…Oto siedem kłosów pełnych i pięknych wyrastało z jednej łodygi. A potem wyrastało za nimi siedem kłosów pustych i wysuszonych przez wiatr wschodni. A te puste kłosy pożarły siedem kłosów grubych i pełnych.

Genesis, 41, 2-7. Biblia Tysiąclecia

Rok 2014 i numerologia
Siódemkowa symbolika roku 2014 obfituje w niezwykłą wprost ilość skojarzeń i cytatów. Siedmiodniowy tydzień to zasługa Babilończyków, których astrologiczne obserwacje dały nam współczesny kalendarz, oraz dwunastogodzinną tarczę zegara. To żyjącym wcześniej Sumerom zawdzięczamy magiczne i mistyczne znaczenie liczby „siedem”. Siedem dni trwa bowiem jedna z czterech faz Księżyca, jest siedem widzialnych gołym okiem gwiazd ruchomych, czyli planet. Siódemka była liczbą świętą już u starożytnych Hindusów, Persów, Chińczyków, Egipcjan i Germanów. Siódemka jest liczbą Kosmosu, boskości, doskonałości, stąd siódmy dzień tygodnia był dla semitów dniem świętym, dniem odpoczynku, dniem poświęconym Bogu. „…A gdy Bóg ukończył w dniu szóstym swe dzieło, nad którym pracował, odpoczął dnia siódmego. Wtedy Bóg pobłogosławił ów siódmy dzień i uczynił go świętym…” Ks. Rodz. 2, 2-3.

Jest siedem kręgów niebieskich, ale i piekielnych. Siedem bram bogini Isztar, siedem ramion menory – liturgicznego żydowskiego świecznika. Jest siedem cudów świata starożytnego, siedem błogosławieństw, siedem bram Jerozolimy, siedmiu greckich mędrców, siedem miast Homera, siedem wzgórz Rzymu. To właśnie na bazie siódemki została stworzona Apokalipsa Janowa. Siedem listów wysłanych do siedmiu Kościołów, którymi kieruje siedmiu aniołów. Wizja siedmiu pieczęci, siedmiu grzmotów, siedmiu trąb, siedmiu rogów smoka, siedmiu królów i plag. Dla Pitagorasa siódemka była liczbą doskonałą, dziewiczą, niepodzielną, liczbą pierwszą. Siódemka jest związana z planetą Saturn. Od czasów starożytnych utożsamiana była z wiedzą, mądrością, ofiarą, doskonałością, nauką, filozofią, muzyką, religią i duchowością. W numerologii kabalistycznej to liczba „wielkiego odpływu”. Siódemka jest patronką mistyków, proroków, badaczy, naukowców, odkrywców, lekarzy, ale też chorych psychicznie, alkoholików, narkomanów, prostytutek. W siódemkowym roku1996 sensacją stało się sklonowanie pierwszego ssaka – owcy Dolly. Wydarzenie to zelektryzowało cały świat i wywołało niezwykle gorące dysputy i dyskusje o charakterze ideologicznym i religijnym. Wielu ludziom nie mieściło się w głowie, że dojdzie do chwili, gdy będzie można – niczym Bóg – tworzyć życie bez zapłodnienia. W Polsce rok 1996 był czasem afery Olina, podejrzliwości, nieufności i spisków agenturalnych. Niezwykle zaś radosnym dla nas wydarzeniem była literacka nagroda Nobla dla Wisławy Szymborskiej. W niezwykle ważnym dla Polaków roku 2005 po 27 latach panowania na tronie piotrowym zmarł papież Jan Paweł II. Powołany zaś został prefekt watykańskiej kongregacji doktryny i wiary Joseph Ratzinger, który wybrał imię Benedykta XVI. W Polsce w wyborach parlamentarnych sukces odniosło Prawo i Sprawiedliwość pod przywództwem Jarosława Kaczyńskiego, a jego brat – Lech – zwyciężył z Donaldem Tuskiem pojedynek w wyborach prezydenckich.

W roku 2014 spotkają się dwie ziemskie, pasywne liczby: dwójka i czwórka, z ognistą jedynką. Będzie to zatem rok żmudnego tworzenia, budowania, rekonstruowania, rok pod znakiem ciężkich wyrzeczeń, pracy, dyscypliny, trudu, ale też rozwiązywania konkretnych problemów, z czym kojarzy się ostatnia ruchoma liczba roku, czyli czwórka.

Gospodarka, ekonomia, finanse, technologie
Nadzieje na szybki powrót wzrostu gospodarczego w Europie, ekonomiczny boom w USA i w Azji mogą okazać się płonne. Rządząca rokiem 2014 siódemka nie jest bowiem liczbą silnie stymulującą wzrost i hossę. I choć wiele danych będzie sygnalizować koniec kryzysu, to jednak globalnie w roku 2014 nie należy się spodziewać rewelacji. Ważniejsze, niż realne wskaźniki, będą emocje, lęki i niepewność, którą numerologiczna siódemka wzmacnia. Generalnie panować będzie pesymizm i strach, który blokować będzie odważne reformy. A zatem prawdopodobnie amerykański FED nie wstrzyma akcji wykupu obligacji, więc druk dolara będzie szedł pełną parą, co zaś martwić będzie wielu analityków. Nie można wykluczyć histerycznych zachowań rynkowych, ostrych spekulacji, wielkich skandali korupcyjnych, oszustw i manipulacji, które zostaną ujawnione. Jednak na obrzeżach wielkiej, globalnej gospodarki, tworzyć się będą zręby alternatywnej ekonomii, którą można nazwać ekonomią Ery Wodnika. Numerologiczna siódemka rządzi przemysłem chemicznym, więc główne tematy, wokół których toczyć się będą dyskusje to: paliwa, ropa naftowa, energia, gaz – w tym wydobywany szczelinowo.

Polityka
Liczba świętości i ofiary, jaką jest rządząca rokiem 2014 siódemka, sprzyja porozumieniom, odprężeniu, łagodzeniu napięć, konfliktów i wojen. Jednak te procesy będą mieć miejsce dopiero w drugiej połowie roku. Wielkie sojusze i organizacje, jak UE, NATO, ONZ, Bank Światowy, Międzynarodowy Fundusz Walutowy działać będą kunktatorsko i tchórzliwie. Brakować może odważnego przywództwa, śmiałych, światłych wizji, zdecydowania i konsekwencji. Urzędnicza inercja, biurokratyczne schematy i procedury zderzać się będą coraz mocniej z żywiołem i emocjami ulicy, portali społecznościowych. Uaktywnią się ruchy spauperyzowanych, biednych ludzi, stojących w kontrze do wielkich korporacji, rządów, mocarstw. Będzie to skutecznie budzić obywatelskie zaangażowanie wykluczonych, ale też obudzi populistyczne, awanturnicze, anarchistyczne siły. Ulice więc w roku 2014 będą często płonąć. Możemy wszakże liczyć na pewne pozytywne zmiany, jak choćby wygaszanie się wojennych działań w Afganistanie, Iraku, Północnej Afryce.

Nauka, kultura, religia
Siódemka wzmacnia religijny zapał i aktywność, więc obok pokojowych i jednoczących inicjatyw czeka nas kolejna fala radykalizmu. Różne jego odcienie i przejawy przejawiać się będą już nie tylko w postaci muzułmańskiego fundamentalizmu. Ostrą reakcję konserwatywnych sił sprowokują dynamiczne zmiany w Kościele Katolickim, co sprzyja schizmom i buntom. Niezwykłe zmiany zapoczątkowane pontyfikatem papieża Franciszka wyzwolą potężną energię społeczną i przyczynią się do odważnych i daleko idących zmian. To bardzo dobry rok dla twórczości artystycznej, zwłaszcza filmowej i muzycznej, więc kina, oraz sale koncertowe będą zapełnione widzami i słuchaczami. Siódemka sprzyja nauce otwartej na zmiany, skłonnej do zaakceptowania rzeczywistości szerszej, niż opartej wyłącznie na ciasnym paradygmacie Kartezjusza. To czas ciekawych odkryć w dziedzinie mechaniki kwantowej, chemii organicznej, biologii molekularnej i materiałoznawstwa.

Natura, przyroda, klimat
W roku siódemkowym gorącymi tematami będą kwestie ekologii, a zwłaszcza problem osławionego efektu cieplarnianego, którym straszą nas ideologicznie zacietrzewieni działacze organizacji ekologicznych. I choć wszystkie solidne badania twierdzą, że globalne ocieplenie zatrzymało się około piętnastu lat temu, oraz, że głównym „winowajcą” global warming jest Słońce, dogmatyczna retoryka ekologicznych fundamentalistów nie ustanie. Rozpalać będą nas do czerwoności dyskusje wokół produkowanych przez wielkie globalne koncerny chemiczne, jak Monsanto, Bayer, BASF toksycznych herbicydów, środków zwalczających owady. Nie mniej gwałtowne emocje wyzwalać będą badania nad roślinami modyfikowanymi genetycznie. Rok 2014 będzie stosunkowo chłodny i deszczowy – zwłaszcza na Północnej Półkuli i w Europie. Nękać nas będą częściej powodzie, a rok dla rolnictwa nie będzie najlepszy. Problemy przyrodnicze nękać będą przede wszystkim Chiny, Azję południowo-wschodnią. Najbardziej jednak ucierpią w roku 2014 Australia i USA, gdzie może dojść do wielkich kataklizmów, oraz znaczących strat materialnych. W Europie zima przybierze skrajne oblicze. Północną i zachodnią część kontynentu czekają wyjątkowo uciążliwe ataki śnieżyc, ale i mrozów. Najtrudniejszy pod tym względem będzie styczeń. Pogoda będzie szaleć również wiosną – od kwietnia do czerwca. Kapryśna, nieprzyjemna pogoda czeka nasz kontynent również latem. Spokojniej zrobi się dopiero od września.

Nadzieje
Ludzkość zaczyna powoli dojrzewać do zmiany, w której Ziemia przestaje być obszarem podboju, niszczenia, ekstremalnej, rabunkowej eksploatacji. Coraz więcej ludzi zacznie medytować, rezygnować z przesadnej konsumpcji, jedzenia mięsa w proteście przeciwko okrutnym metodom hodowli zwierząt. Ograniczanie osobistych potrzeb ekonomicznych, rezygnacja z wyścigu szczurów, walki i bezwzględnej rywalizacji nie będzie już domeną grupy dziwaków i ekscentryków, ale stanie się masowym światowym ruchem, z którego wyłonią się przyszli liderzy, działacze, politycy i duchowi aktywiści.

Zagrożenia
Podatność na manipulację, epidemia zaburzeń psychicznych, depresji, samobójstw, uzależnień, masowe, zbiorowe histerie sprawią, że wielu ludzi całkowicie się pogubi oddając się fałszywym prorokom, religijnym fanatykom, lewackim populistom i faszyzującym nacjonalistom. Media szerząc plotki, wzniecając psychozy i zbiorowe lęki przybliżą upadek tradycyjnej prasy, oraz przyspieszą degenerację znanych nam środków masowego przekazu.

Rok 2014 i astrologia
Jeśli chwilami mamy poczucie, że coś niedobrego się dzieje na świecie, jest to w dużej mierze „zasługa” kwadratury dwóch wolno wędrujących przez ekliptykę planet: Urana w Baranie, oraz Plutona w Koziorożcu. Konfiguracja ta ma aż siedem odsłon. Rozpoczęła się w 2012 roku, gdy dwukrotnie Uran stworzył kwadraturę do Plutona. W 2013 też dwa razy Uran z Plutonem weszły w ten ostry, konfrontacyjny aspekt. Podobnie rzecz będzie się miała w roku 2014, gdy Uran z Plutonem utworzą kwadraturę w kwietniu i w grudniu, a ostatni raz czeka nas ona na wiosnę 2015. Obie planety ujawniają poprzez tę kwadraturę swoje najgorsze, najbardziej mroczne cechy: radykalizm, fundamentalizm, nienawiść, agresję, wojownicze, rewolucyjne, destrukcyjne zachowania. Stąd ogromne nasilenie się tendencji nacjonalistycznych, populizmu, sekciarstwa, fanatyzmu religijnego, szowinizmu, izolacjonizmu. Kwadratura ta podkręca siły skrajne, osłabiając racjonalny, zdroworozsądkowy środek. Wpycha sfrustrowanych, spauperyzowanych ludzi w ramiona cynicznych politycznych graczy. Stąd coraz większa popularność spiskowych teorii wśród ludzi, którzy tracą grunt pod nogami. Jeszcze mniej więcej półtora roku będziemy pod władzą tej niepokojącej astrologicznej formacji, co sprawia, że trudno z wielkim optymizmem patrzeć na rok 2014. Kwadratura ta będzie zaczynem wielu innych konfiguracji i konstelacji tworząc układy tzw. wielkiego krzyża w styczniu, w kwietniu i w maju. Łatwiej zaś tworzące się tzw. półkrzyże – też z kwadraturą Uran-Pluton w tle – będą mieć miejsce w lutym, marcu, czerwcu i w lipcu. Dodatkowo wieloletnia wędrówka Neptuna przez znak swojego władztwa – Ryby – sprawia, że ludzie łatwiej będą ulegać lękom, histerii, manipulacji i frustracji. To wprost idealny czas dla skrajnych sił, dla cynicznych politycznych macherów, terrorystycznych organizacji i sił. Czeka nas zatem trudny, pełen emocji, obaw i niepokojów rok. Najcięższa będzie jego pierwsza połowa – zdominowana przez różne odsłony krzyży i półkrzyży. Od sierpnia możemy liczyć na większą porcję optymizmu i nadziei.

W roku 2014 będą mieć miejsce cztery zaćmienia. Całkowite zaćmienia Księżyca: 15 kwietnia w Wadze, oraz 08 października w Baranie. Zaćmienia Słońca zaś: 29 kwietnia pierścieniowe w Byku, oraz 23 października częściowe w Skorpionie. Seria zaćmień Słońca w pasie Skorpion – Byk rozpoczęta jesienią 2012 roku – sprawiła, że dramatycznie spadło poczucie bezpieczeństwa ekonomicznego w dotkniętej kryzysem finansowym Europie. Oba znaki tradycyjnie związane są z bankowością, finansami publicznymi, makroekonomią, zasobami, surowcami, lokatami, inwestycjami, spekulacjami, kredytami, systemami emerytalnymi i ubezpieczeniowymi. Kolejne lata przyniosą stopniowy demontaż hojnego systemu zasiłków, a wiek emerytalny będzie podnoszony w całej Europie. Zaćmienia te będą mieć również wielki wpływ na funkcjonowanie wielkich korporacji, ponadnarodowych struktur, których dochody przekraczają budżet niejednego państwa. Zaćmienia w pasie Byk – Skorpion z jednej strony przyniosą dalszy wzrost ekonomicznych patologii, których udziałem są te wielkie molochy. Jednak seria skandali, wstrząsów, zmian i nieuchronna zmiana paradygmatu w ekonomii na skierowany w stronę człowieka, jego potrzeb, harmonii z naturą i potrzebami planety sprawi, że i one zaczną powoli się przekształcać, a nawet stopniowo znikać, tak jak to stało się z systemem feudalnym, niewolnictwem, pańszczyzną, bezwzględnym, wyniszczającym XIX-wiecznym kapitalizmem.

Od września wkraczamy z zdecydowanie spokojniejszy okres. Czekają nas również chwile optymizmu, nadziei i sporego przyspieszenia. W październiku Uran w Baranie, Jowisz w Lwie, oraz Mars z Saturnem w Strzelcu, utworzą formację wielkiego ognistego trygona. I to właśnie od jesieni zacznie się pojawiać sporo sygnałów powrotu ekonomicznej koniunktury. Jesień okaże się także korzystna dla światowego pokoju, pojednania, braterstwa ludzi szukających wspólnego dobra.

Nie odegra oczekiwanej roli biurokratyczny moloch, którym stała się Organizacja Narodów Zjednoczonych. Tranzyt Plutona przez MC, oraz dyrekcja Plutona przez descendent horoskopu ONZ sprawiają, że Narody Zjednoczone wielokrotnie zdążą się w roku 2014 skompromitować i ośmieszyć. Zdecydowanie bardziej konstruktywną rolę odegra Pakt Północnoatlantycki. Jowisz na MC i Marsie, oraz progresja Marsa przez Słońce, sprawiają, że NATO wróci do swoich źródeł i korzeni odgrywając ważną, stabilizującą rolę w zapalnych rejonach świata.

Europa
Jedną z najbardziej dotkliwych konsekwencji nękającej nas od 2012 roku kwadratury Uran-Pluton jest druga fala światowego kryzysu. Przyniosła ona dramatyczny wstrząs w strefie euro, załamanie się gospodarki Grecji, Portugalii, Hiszpanii, bolesne cięcia, gwałtowne zamieszki i protesty. Kolejne kraje są zmuszone do twardych i nieprzyjemnych reform, likwidacji rozdętych systemów opiekuńczych, obniżenia ogromnych deficytów budżetowych. Pierwszy raz w oficjalnych analizach pojawiła się refleksja, że być może sama koncepcja Unii Europejskiej jest zła. Bruksela zaś podążając w stronę iluzorycznych wizji, jak sławetna Strategia Lizbońska, stawiając czoła wymyślonym przez ideologów problemom, jak np. efekt cieplarniany, zaczęła podcinać sobie skrzydła w konkurencji z USA i Dalekim Wschodem. Ostra relacja Uran – Pluton budzi demony szowinizmu, nacjonalizmu, nietolerancji i ksenofobii. Wzrastające poparcie skrajnie prawicowych ugrupowań, narodowe i nacjonalistyczne resentymenty, westchnienia za rządami silnej ręki sprawiają, że wynik wyborów do Parlamentu Europejskiego może być dla wielu Europejczyków prawdziwym szokiem. Silną bowiem pozycję zajmą partie oficjalnie deklarujące niechęć do tendencji zjednoczeniowych, wzywające do wyrzucania obcych, oskarżające imigrantów o problemy na rodzimych rynkach pracy.

W latach 2008 – 2013 w kluczowych dla Unii Europejskiej horoskopach mieliśmy prawdziwy pogrom. W horoskopie Unii Europejskiej miał miejsce tranzyt Saturna przez IC i Słońce horoskopu UE. Jeszcze bardziej dramatyczny, niemal katastroficzny, tranzyt Plutona przez IC, oraz Słońce, horoskopu wspólnej waluty euro zachwiał ekonomicznymi podstawami Unii. Identyczny tranzyt Plutona przez IC i Słońce EWG już w roku 2008 (wtedy zaczął się tranzyt Plutona, oraz światowy kryzys) zapowiadał, że „coś” się wydarzy. Klucz do Plutona to zniszczenie, przemiana, transformacja, odrodzenie. Pluton już kończy swój tranzyt w tych trzech horoskopach, a sytuacja na świecie zaczyna się poprawiać, więc mogłoby się wydawać, że kryzys mija i wszystko wróci do normy. Perfidia tranzytów Plutona polega na tym, że Pluton nie „niszczy” w sposób szybki, spektakularny i widoczny. Przeciwnie. Po jego ciężkich tranzytach dany „obiekt” sprawia wrażenie, że nadal ma się dobrze. Pluton często daje moc, coś w rodzaju przedśmiertnej poprawy. To „konanie” oczywiście nie musi oznaczać upadku europejskiej idei, końca wspólnoty i nie w szybkim terminie. Na pewno jednak oznacza koniec Unii opisanej przez Traktat z Maastricht. Unia pożegna się z lewicową mitologią społeczeństwa otwartego opartego na naiwnym założeniu, że wystarczy zaprosić ubogich krewnych z Afryki lub Azji, by w kilka lat stali się przykładowymi Europejczykami. Fundament wspólnoty, jakim jest obecnie waluta euro, jest nie do obronienia. Euro nie zniknie, lecz stanie się rezerwowym, wewnętrznym, wewnątrzbankowym systemem rozliczeń i transakcji. W horoskopie euro też widać duże napięcia i kryzysowe zawirowania. Dyrekcyjna opozycja Plutona do Księżyca, oraz kwadratura Urana do Słońca, sprawiają, że rekordowo niskie stopy procentowe to trochę za mało, żeby rozruszać niemrawą strefę euro. Nieco lepsze konfiguracje w horoskopie wspólnej waluty czekają nas w III kwartale roku.

Niemcy – największa gospodarka UE – doskonale zniosła światowy kryzys. Ale nawet, jeśli idea wspólnej waluty była szyta pod Niemcy, kraj ten czekają duże zmiany. W roku 2013 Uran rozpoczął tranzyt przez Medium Coeli horoskopu zjednoczenia Niemiec, oraz wszedł w opozycję do Słońca zjednoczenia, co wymusi na niemieckich władzach duże reformy strukturalne, oraz ograniczanie przywilejów socjalnych. Jednak tranzyt Saturna przez MC horoskopu RFN nie pozostawia wątpliwości. Niemcy są i jeszcze długo będą prawdziwą potęgą na tle pozostałych członków UE. Najtrudniejszy dla Niemiec będzie okres od końca 2013 do wiosny 2014 roku. Możliwe, że znów odezwie się skrajna prawica spod znaku NPD, a także tradycyjnie silne lewackie, anarchistyczne siły. Dojść może także wtedy do jakiejś próby zamachu terrorystycznego lub ostrego sporu politycznego. Kanclerz Niemiec Angela Merkel swoją trzecią kadencję zaczęła bardzo dobrze. Jowisz na jej Słońcu sprawia, że jeszcze za jej rządów wejdzie do kanonu wielkich, pomnikowych przywódców Niemiec obok kanclerza Bismarcka, Konrada Adenauera i Helmuta Kohla.

Kolejne obniżenie ratingu Francji przez agencję Standard & Poors źle wróży przywództwu politycznemu Francji w Unii. Wszakże w roku 2014 Francja może liczyć na kilka optymistycznych sygnałów. W tradycyjnym horoskopie Francji (chrzest Chlodwiga) Jowisz wykona serię wzmacniających koniunkcji. Podobnie rzecz będzie mieć miejsce w horoskopie Rewolucji Francuskiej, czyli zburzenia Bastylii, gdzie również Jowisz się mocno uaktywni. Jednak we współczesnym horoskopie Francji – V Republiki – Ostre opozycje Urana, oraz kwadratura Plutona, do Słońca, a także Saturn w opozycji do Marsa, zapowiadają gwałtowne protesty, zamieszki, konflikty, spory, sukcesy nacjonalistów, zaangażowanie Francji w jakąś wojenną zawieruchę – najprawdopodobniej w północnej Afryce. Francja znów będzie mieć problem ze skrajnymi islamistami, którzy będą źródłem dużych problemów wewnętrznych i terrorystycznych zagrożeń – zwłaszcza pod koniec roku. Gospodarka Francji zacznie się jednak odbijać od dna. Nielubiany zaś socjalistyczny prezydent Hollande może liczyć na dobry rok. Koniunkcje Jowisza z jego IC, oraz Słońcem, a także wędrówka Jowisza przez ascendent jego prezydentury, zachęcą go do odgrywania ważnej roli w trakcie nowej kadencji władz unijnych.

Tranzyt Saturna przez ascendent Włoch jest zapowiedzią koniecznych i niezbędnych reform, które czekają ten kraj. Walka z korupcją, mafią, powszechnym we Włoszech lekceważeniem obowiązków podatkowych, konieczność likwidacji potężnego deficytu budżetowego wywoła olbrzymie niezadowolenie społeczne i przyniesie rządowy kryzys lub wcześniejsze wybory. Włochy będą również przyjmowały na siebie najazdy uciekinierów z Afryki, więc problemów społecznych w Italii nie będzie brakować.

Izolacjonistyczne, antyeuropejskie tendencje w brytyjskiej polityce to konsekwencje serii twardych, brutalnych tranzytów Plutona w ważnych dla Brytyjczyków horoskopach, które miały miejsce w ostatnich dwóch latach. Dyrekcyjny Neptun na Słońcu, oraz kwadratura Urana do Słońca tradycyjnego horoskopu Anglii z 1066 roku zapowiadają liczne problemy brytyjskiej administracji z imigrantami, którzy coraz śmielej zaczną domagać się swoich praw. Optymizm jednak przyniesie korzystny trygon Plutona do Marsa horoskopu Zjednoczonego Królestwa, więc druga połowa roku będzie dla Wielkiej Brytanii nieco bardziej pomyślna. Opozycja Urana do Słońca premiera Camerona świadczy o tym, że konserwatyści pod jego przywództwem mogą osiągnąć kiepski wynik w kolejnych wyborach do angielskiego parlamentu. Populistyczna retoryka Camerona coraz mocniej spychać będzie Wielką Brytanię w izolację od reszty kontynentu. W Irlandii zaś powieje optymizmem. Trygon dyrekcyjnego Słońca do Księżyca horoskopu irlandzkiej niepodległości zapowiada powrót wysokiej koniunktury gospodarczej. Zielona Wyspa znów zacznie kwitnąć.

Z potężnymi problemami społecznymi i ekonomicznymi zmagać się będą Hiszpanie. Niepopularne reformy prawicowego premiera Mariano Rajoya zaczną jednak przynosić pierwsze wyniki. Jowisz na Księżycu, oraz descendencie horoskopu Hiszpanii odwróci negatywne trendy w gospodarce. Jednak społeczne i socjalne napięcia będą ogromne. Pluton w opozycji do Księżyca, oraz grudniowa koniunkcja Saturna przez Słońce zapowiadają kolejną falę bolesnych reform, które zostaną mocno oprotestowane, co może przynieść Hiszpanii ostry kryzys polityczny, liczne zamieszki, oraz kolejną falę separatystycznych tendencji w Kraju Basków i w Katalonii.

Dla Skandynawów rok 2014 nie będzie zły. Zwłaszcza Szwecja może liczyć na serię pomyślnych wiadomości. Jowisz na IC, na Wenus i Księżycu, oraz trygon Urana, sprawi, Szwedzi znów zaskoczą swoimi społecznymi innowacjami, ale też wykonają kolejny krok na drodze równouprawnienia i wzmocnienia roli kobiet w polityce i gospodarce. Pod koniec roku Norwegię czekają jakieś spore problemy polityczne, bądź społeczne. Saturn na IC, oraz progresywny Mars w opozycji do Plutona, ujawnią kolejne skrywane problemy Norwegii, oraz nieudany eksperyment z imigrantami. Najtrudniejsza sytuacja czeka Duńczyków. Uran na Marsie, dyrekcyjna opozycja Plutona do Marsa, oraz Saturn na ascendencie, to znak, że nawet w tak bogatym i dobrze zorganizowanym kraju, jak Dania, tlą się poważne problemy: imigranci, muzułmańscy fundamentaliści i ekspozytura Al-kaidy. Starcie europejskiego, liberalnego państwa z surowym prawem szariatu może przynieść kolejne dramatyczne wydarzenia i wzrost znaczenia nacjonalistycznych, skierowanych przeciwko imigrantom sił politycznych.

Twarda, populistyczna, ale niezwykle skuteczna polityka premiera Węgier Viktora Orbana zapewnia mu wysokie poparcie, a także ostrą krytykę europejskich instytucji za jego bezlitosny stosunek do socjalistycznej opozycji. W wiosennych wyborach Orban i jego partia FIDESZ znów zwyciężą, ale niepokojąco wysoki wynik osiągnie nacjonalistyczny Jobbik, atakujący Orbana z prawej flanki. W horoskopie węgierskiego powstania z okresu Wiosny Ludów z 1848 wejście Saturna na descendent przyniesie dalsze zaostrzenie konfliktu Węgier z europejskimi instytucjami. Orban jednak nie zamierza ulegać międzynarodowej krytyce. Progresywny Mars na MC horoskopu niepodległości z 1989 roku sprawia, że Orban jeszcze mocniej przykręci śrubę opozycji i wytoczy wojnę UE. I choć jego władza będzie potężna, to jednak wejście Neptuna na MC horoskopu węgierskiego powstania z 1956 roku sprawia, że nawet Orban będzie musiał spuścić z tonu, gdy wycofujący się kapitał zagraniczny i słabnące inwestycje zahamują wzrost gospodarczy.

Na Bałkanach powieje optymizmem. Grecja, która od kilkunastu lat jest w głębokim kryzysie ekonomicznym i społecznym, zaliczy jeszcze jeden duży wstrząs. W horoskopie Greckiej Republiki z 1974 roku Pluton na descendencie przyniesie kolejną falę protestów, uliczne zamieszki, oraz wzmocni anarchistyczne, lewackie bojówki, ale też skrajnie prawicowy nacjonalistyczny Złoty Świt. Jednak Jowisz na ascendencie i Słońcu republiki sprawi, że po niemal pięciu latach dramatycznego załamania Grecja zacznie wkraczać na ścieżkę wzrostu, a bolesne i twarde reformy zaowocują w postaci poprawy funkcjonowania greckiego państwa. Świetny rok czeka kraje byłej Jugosławii. Wysoka aktywność Jowisza w horoskopie Chorwacji mocno rozkręci koniunkturę w tym świeżym członku UE. Nie mniej pomyślne układy widzimy w horoskopie Słowenii, która szybko zacznie stawać na nogi po mocnym osłabieniu z ostatnich lat. Najbardziej jednak spektakularne zmiany czekają Serbię, która dokonuje głębokich refom, by w przyszłości stać się członkiem Unii Europejskiej. Jowisz na Słońcu, Merkurym i Marsie, a także Saturn na ascendencie sprawiają, że Serbowie ostatecznie zrzucać będą z siebie jarzmo odpowiedzialnych za wojnę na Bałkanach z lat dziewięćdziesiątych.

Mocna wędrówka Saturna przez MC horoskopu franka szwajcarskiego, oraz Republiki Szwajcarskiej, sprawia, że międzynarodowi spekulanci znów zaatakują franka grając na jego wzrost. Jednak szwajcarski bank centralny będzie zdecydowanie osłabiać franka. Neptun na IC horoskopu Republiki sprawia, że znów zostaną ujawnione wstydliwe sekrety szwajcarskich banków z czasów II Wojny Światowej, oraz ich rola w praniu brudnych mafijnych pieniędzy.

Saturn na IC, progresywny Księżyc na Plutonie, oraz Neptun na descendencie, horoskopu Państwa Watykańskiego to zapowiedź potężnych zmian, które czekają Kościół Katolicki pod przywództwem papieża Franciszka. Jego łagodność i ciepło przykrywają stanowczość, zdecydowanie i twardość, która będzie mu potrzebna do niezwykle niebezpiecznych i ryzykownych reform kościelnych struktur. Pluton na jego descendencie sprawia, że wrogów zmian, które wdraża, nie będzie brakować. Kolejne afery obyczajowe jednak wzmocnią kurs Franciszka, któremu dyrekcyjny Księżyc na IC pozwoli się poczuć bezpiecznie, więc nie grozi mu podzielenie losu papieża Jana Pawła I, który nawet nie zdążył zacząć wdrażać swoich ambitnych i daleko idących reform.

Wschód
Dyrekcyjny Jowisz na IC, oraz seria korzystnych wpływów Jowisza, horoskopu Federacji Rosyjskiej sprawiają, że Rosja – nie licząc się z kosztami – zechce pokazać swoją potęgę na zimowych igrzyskach w Soczi. Budowanie mocarstwowej pozycji – taki jest cel polityki Kremla, co w pewnym sensie Putinowi się uda. Jednak w ważnych dla współczesnej Rosji horoskopach mają miejsce niezwykle ciężkie aspekty. W kosmogramie Rewolucji Październikowej Uran na descendencie, oraz Neptun na Słońcu, świadczą o tym, że rosyjskie społeczeństwo coraz mocniej dojrzewa do reform i zmian.  W horoskopie ZSRR zaś Pluton zacznie tranzyt przez MC. Zagrożenia chińską ekspansją, spadek zapotrzebowania na rosyjski gaz i ropę, cywilizacyjne wyzwania, niewydolność rosyjskiego systemu, wyspy bajecznego bogactwa na tle nędzy prowincji – to wszystko może doprowadzić do coraz liczniejszych wybuchów niezadowolenia i buntów w odległych rejonach Rosji. Na tym tle horoskop III kadencji Putina wygląda niemal tragicznie. Saturn w opozycji do Słońca, dyrekcyjny Saturn na IC, a także opozycja Neptuna do Marsa, sprawiają, że Putin coraz częściej zacznie popełniać błędy, tracić pole, przegrywać rywalizację. Polityka Putina coraz bardziej zacznie przypominać rządy Breżniewa i Andropowa, niż wielkiego reformatora Piotra I.

Białoruś pod rządami prezydenta Łukaszenki nadal będzie popadać w stagnację. Kryzys i niewydolność jej gospodarki zapowiada progresywna kwadratura Marsa do Urana w horoskopie białoruskiej niepodległości. Jednak Łukaszenka przynajmniej przez jakiś czas spokojnie będzie dzierżyć stery. Jowisz na ascendencie jego horoskopu sprawia, że baćka mniej się będzie przejmować losami Białorusi, bardziej zaś swoimi interesami, oraz jego poputczików. Neptun w opozycji do jego Słońca sprawia, że z tyrana i despoty zacznie przeobrażać się w kukiełkową, karykaturalną, śmieszną postać.

Sprytna polityka prezydenta Ukrainy Janukowycza, który zręcznie gra na dwóch fortepianach: unijnym i rosyjskim, sprawia, że Janukowycz utrzyma bezpieczny dystans do obu ważnych celów. Jowisz na Słońcu ukraińskiej niepodległości to jasny przekaz, ze Ukraina wybiera kierunek europejski. Umowa stowarzyszeniowa z UE stanie się wielkim milowym krokiem na drodze tego kraju do europejskiej integracji. Neptun na ascendencie, Saturn na Marsie i Wenus horoskopu pomarańczowej rewolucji sprawia, że Janukowycz dokonuje rzeczy paradoksalnej. Zaczyna realizować jej cele, choć był jej głównym wrogiem, przy okazji wykańczając swoich adwersarzy i konkurentów z pomarańczowego obozu, jak byłą premier Julię Tymoszenko. Jowisz na Marsie w horoskopie byłej premier sprawia, że odzyska ona wolność, a przy okazji również zdrowie, tyle że już daleko od ukraińskiej polityki. Jowisz na Księżycu, Marsie i IC horoskopu prezydentury Janukowycza sprawia, że nie będzie handlowej wojny z Rosją. Putin wie, że byłoby to samobójcze dla rosyjskiej gospodarki. Janukowycz zaś wytrzyma ten pojedynek. Jowisz na jego Słońcu sprawia, że deklarując przyjaźń i braterstwo z Rosją, postawi jednak na unijny rynek.

Saturn na Słońcu gruzińskiej rewolucji róż definitywnie zmiecie ekipę byłego prezydenta Gruzji Michaiła Saakaszwilego, któremu jego konkurenci wytoczą regularną polityczną wojnę. Saakaszwili jednak nie zamierza się poddawać. Progresywne Słońce na jego Marsie sprawia, że nie podzieli roli Julii Tymoszenko.

USA i Ameryka
Pluton od 1776 roku przemierzył niemal pełne koło i w roku 2014 po raz pierwszy w dziejach USA wchodzi w niezwykle trudny aspekt do Słońca Niepodległości, jakim jest opozycja Plutona do Słońca. O działaniu Plutona piszę więcej w części dotyczącej Unii Europejskiej. Ten ciężki, transformacyjny aspekt przyniesie daleko idące zmiany. Stany Zjednoczone po upadku Związku Radzieckiego stały się jedynym supermocarstwem, które łączy w sobie zarówno potęgę militarną, jak też ekonomiczną, intelektualną i kulturową. I choć od dziesięcioleci się mówi, że USA są niczym starożytne Cesarstwo Rzymskie, które musi upaść, to jednak Stany Zjednoczone miały się nienajgorzej. Opozycja Plutona do Słońca sprawi, że najbliższe lata przyniosą USA szereg głębokich przeobrażeń. I choć nie ma jeszcze kandydata na miejsce światowego lidera, to jednak wygląda na to, że szczyt swojej świetności Stany Zjednoczone mają za sobą. Głęboko zmienią się sojusze, strefy wpływów, interesy i międzynarodowa pozycja USA. Zmiany wewnętrzne będą nie mniej ważne. USA przestanie się kojarzyć, jako kraj anglosaskich, białych chrześcijan, którzy w kolejnych dziesięcioleciach staną się mniejszością. Purytańską, protestancką, surową obyczajowość Amerykanów zastąpi żywiołowość i empatia południowców, z jej otwarciem i swobodą seksualną. I to co się wydaje niemal niemożliwe, czyli powszechna legalizacja narkotyków, za chwilę stanie się faktem i właściwie zakończy bezsensowną wojnę opartą na religijnej hipokryzji białych protestantów. A zatem USA czeka nowa rewolucja seksualna, erozja tradycyjnego modelu rodziny, osłabienie religijnego czynnika w wewnętrznej polityce. Ameryka wycofa się z wielu swoich naturalnych stref wpływu, a zatem zdystansuje się do swoich największych sojuszników: Izraela, Arabii Saudyjskiej i Zachodniej Europy.

Rok 2014 będzie dla USA trudny, ale korzystny. Obok ciężkiego, ale jednak słabo zauważalnego tranzytu Plutona, Jowisz utworzy koniunkcję ze Słońcem Niepodległości. To sprawi, że USA powoli wracają na ścieżkę wysokiego wzrostu gospodarczego, co najmocniej zauważymy wiosną. Dyrekcyjny Saturn wchodząc jesienią na descendent horoskopu Niepodległości sprawia, że Stany Zjednoczone wejdą w drugiej połowie roku w jakiś ostry spór międzynarodowy, rywalizację lub militarny konflikt. II kadencja prezydenta Baracka Obamy jak na razie pasywna i dość zachowawcza, nieco nabierze wigoru w drugiej połowie roku. Jowisz wędrujący przez IC horoskopu II kadencji sprawi, że Obama swoją uwagę skupi przede wszystkim na sprawach wewnętrznych próbując ratować swoje polityczne dziecko, czyli system opieki zdrowotnej Obamacare.

Amerykańska gospodarka wkracza w czas przyspieszenia, w czym wielki udział ma rewolucja energetyczna oparta na gazie i ropie pozyskiwanych za pomocą metody szczelinowania. Jowisz wędrujący przez IC horoskopu głównego wskaźnika amerykańskiej giełdy Dow Jonesa, także przez IC technologicznego NASDAQ, sprawia, że od maja, po początkowej korekcie spadkowej, amerykańska giełda mocno wystrzeli w górę.

W horoskopie Rewolucji Kubańskiej ogromne przyspieszenie zapewnia Jowisz wędrujący przez Marsa, Merkurego, Słońce, oraz MC tegoż horoskopu. Prawdopodobnie zbliżająca się śmierć El Comendante, oraz głęboki kryzys kubańskiej gospodarki, jako konsekwencja amerykańskiego embarga, przyspieszy demokratyczne przemiany w tym kraju.

Mimo potężnych kłopotów z inwestycjami na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Brazylii, rząd tego kraju skutecznie się upora z wszystkimi problemami. Jesienne wejście Saturna na MC horoskopu Brazylii sprawi, że Brazylia wyrastać zacznie na prawdziwe ekonomiczne mocarstwo, a brazylijskie firmy (zwłaszcza naftowe) skutecznie będą konkurować na światowych rynkach z wielkimi globalnymi korporacjami.

Wstrząsany ciężką wojną z narkobiznesem Meksyk rozpocznie w 2014 głębokie reformy, które przeorają korupcyjne układy i sitwy, oraz przestępcze relacje między władzą a mafią. Uran na MC, oraz Jowisz na ascendencie horoskopu niepodległości z 1917 roku sprawiają, że władze Meksyku dojdą do oczywistego wniosku, że ich problemy nie rozwiążą amerykańskie akcje służb policji antynarkotykowej. Postępująca legalizacja narkotyków na obu amerykańskich kontynentach zakończy krwawą i bezsensowną wojnę z ludzką słabością, tak jak to się stało z prohibicją w USA.

Azja
Seria tranzytów Jowisza przez descendent, Słońce, Wenus i Merkurego horoskopu hidżry, czyli ucieczki Mahometa z Mekki do Medyny z 622 roku (początek cywilizacji islamu), przyniesie dużą nadzieję po niezbyt udanych rewolucjach w Egipcie, Libii, Syrii. To krwawe i dramaturgiczne dochodzenie do demokracji w krajach muzułmańskich jednak zacznie przynosić pierwsze konstruktywne owoce. Mniej o islamskim terroryzmie i Al-kaidzie, więcej zaś o przemianach, reformach i cywilizacyjnym skoku zacznie się mówić w kontekście krajów Bliskiego Wschodu. Sytuacja będzie jednak mocno zróżnicowana. Opozycja Urana do Marsa w horoskopie Libii z 1951 roku sprawia, że może tam dojść do krwawej walki o władzę. Podobnie sytuacja wygląda w horoskopie irackiej dynastii Haszymidów, gdzie również Uran jest niezwykle aktywny. Jednak zarówno w horoskopie niepodległości Iraku i Republiki Irackiej korzystne i szczęśliwe tranzyty Jowisza uspokoją sytuację polityczną, rozkręcą inwestycje, oraz pobudzą gospodarkę. Uran na Słońcu Republiki Islamskiej (Iran Chomeiniego), oraz Jowisz na Księżycu horoskopu Rewolucji Islamskiej, sprawiają, że nowy prezydent Iranu Hasan Rouhani – zodiakalny Skorpion – aktywista rewolucji islamskiej, stanie się irańskim Gorbaczowem. Irańscy ajatollahowie świadomi narastającego kryzysu w kraju, który jest konsekwencją twardego embarga, musieli popuścić cugli, więc postawili na łagodnego reformatora i muzułmańskiego liberała.

Po pewnych zawirowaniach z ostatnich lat Chiny znów wracają na ścieżkę wzrostu. Jowisz na MC i Marsie horoskopu ChRL sprawia, że chińskie władze nieco zluzują polityczne ograniczenia i represje wobec potencjalnych opozycjonistów. Osłabnie nieco nacjonalistyczna i ekspansywna chińska polityka napinania muskułów, choć ostra rywalizacja międzynarodowa o strefy wpływów – zwłaszcza z USA – nie osłabnie. Świetny rok czeka Indie. Jowisz na Księżycu, Wenus i Słońcu niepodległości Indii sprawia, że kraj ten zacznie zmieniać swój wizerunek na rzecz otwartego na inwestycje, rozwój i postęp nowoczesnego społeczeństwa. Zderzenie z tradycjonalizmem i konserwatyzmem wszakże przynosi kwadratura Saturna do Słońca, więc walka o prawa indyjskich kobiet nabierze nowego wymiaru. Niezwykle mocne, dynamiczne aspekty będą mieć miejsce w horoskopie Japonii – Uran na Marsie, oraz Saturn na MC horoskopu japońskiej konstytucji. Dyrekcyjny nów, oraz Jowisz na IC horoskopu rewolucji Meiji, to znak, że Japonia kończy ponad dwudziestoletni okres gospodarczej stagnacji. Premier Japonii Shinz? Abe odwołując się do nacjonalizmu i narodowej dumy, jest zarazem zwolennikiem zwiększenia znaczenia Japonii w globalnej polityce. Nieco się uspokoi sytuacja w Korei Północnej. Jowisz na Wenus sprawi, że twarda, militarystyczna, konfrontacyjna retoryka Kim Dzong Una złagodnieje pod wpływem ekonomicznej presji. Jednak ostre zwarcie ze swoim południowym sąsiadem nadal jednoczy naród wokół Ukochanego Przywódcy. W horoskopie Korei Południowej Saturn w kwadraturze do Słońca sprawia, że na granicy między obiema Koreami często będzie gorąco. Jednak Jowisz na Słońcu horoskopu Korei Płd. sprawia, że kraj ten zacznie wyrastać już nie tylko na ekonomiczną potęgę, ale również zacznie aspirować do ważnych ról w polityce międzynarodowej.

Australię w roku 2014 nękać będą liczne katastrofy przyrodnicze. Pluton w opozycji, oraz kwadratura Urana, do Marsa, sprawiają, że rząd Australii zmagać się będzie nie tylko z naturą. Konserwatywny premier Tony Abbott nie dbając o polityczną poprawność zaostrzy kurs wobec muzułmańskich fundamentalistów, oraz nielegalnych imigrantów, a także całkowicie zlekceważy konieczność walki z globalnym ociepleniem. Dyrekcyjny Księżyc na IC horoskopu Australii z 1788 roku sprawia, że ten kraj – kontynent zacznie się zamykać na imigrację, ale zarazem mocno wkroczy na ścieżkę wzrostu gospodarczego.

Styczeń
Mocnym akcentem rozpoczyna się nowy rok. Wielki Krzyż utworzony przez Plutona, Urana, Jowisza i Marsa zapowiada potężne perturbacje polityczne, konfrontację, a nawet wojnę. Niespokojnie będzie w wielu rejonach świata, zwłaszcza w tych, w których od dawna tlą się konflikty i spory. Bunty, uliczne bitwy, bezwzględna walka o wpływy i obrona starych układów może pociągnąć za sobą liczne ofiary. To także bardzo trudny czas w pogodzie i klimacie. Może dojść w styczniu do jakiejś wielkiej przyrodniczej katastrofy. Optymizm związany z rozkręcającą się europejską gospodarką gdzieś się rozwieje pod wpływem kolejnych nieprzyjemnych niespodzianek.

Luty
Półkrzyż Plutona, Urana i Jowisza rozpalać będzie konflikty o charakterze ideologicznym, religijnym i obyczajowym. Czekają nas zatem pogromy i czystki etniczne. Mocno uaktywni się Al-kaida w Północnej Afryce i na Półwyspie Arabskim. W świecie chrześcijańskim nastąpi ostre zderzenie reformatorskiego i postępowego nurtu rozpoczętego pontyfikatem papieża Franciszka I z niechętnymi zmianom, okopanymi w starych schematach konserwatystami i fundamentalistami.

Marzec
Polityczny klincz związany z nadciągającymi wyborami do parlamentu europejskiego sparaliżuje komisję europejską, co może przynieść duże zawirowania wokół ambitnych planów szybkiego wyjścia strefy euro z kryzysu. Trwać będzie ostre zwarcie między wielkimi mocarstwami – USA, Rosją i Chinami. W tle będą się odbywać gry wywiadu, handlowe i walutowe wojny, napinanie muskułów poprzez wyścig zbrojeń i walkę o strefę wpływów.

Kwiecień
Kolejna odsłona wielkiego krzyża wyzwoli ogromne napięcie na świecie. Znów w jakimś zapalnym rejonie globu, najprawdopodobniej w Afryce, dojdzie do gwałtownego zaostrzenia się sytuacji politycznej i militarnej. Ponownie roznieci się żar arabskiego powstania w Egipcie, Libii lub w innych państwach muzułmańskich. Poziom napięcia międzynarodowego będzie przypominać czasy zimnej wojny lub czasów kryzysu kubańskiego. Gorąca politycznie wiosna przełoży się na nie mniejsze zawirowania pogodowe. Zaćmienia Słońca i Księżyca przypomną o tym, że światowy kryzys ekonomiczny wcale się jeszcze nie skończył. Uaktywnią zaś populistów, anarchistów i terrorystów.

Maj
Mocny układ wielkiego krzyża będzie mieć również odsłonę majową. Wiosna roku 2014 przejdzie zatem do historii, jako jeden z najbardziej niespokojnych, ekstremalnych i dramaturgicznych momentów ostatnich lat. Bunty, zamieszki, rewolty, płonące ulice, masowe akcje protestu i wściekłości napędzać będą skrajne siły. Z jednej strony ekstremistyczni lewacy, anarchiści i antyglobaliści walczących z cywilizacją i efektem cieplarnianym. Z drugiej fundamentalistów religijnych i fanatyków, faszyzujących nacjonalistów i szowinistów. Wybory do Parlamentu Europejskiego będą więc przebiegać w fatalnej atmosferze, dalekiej od nadziei, a ich wyniki nieprzyjemnie zaskoczą. Lęki związane z ekonomiczną przyszłością świata przytłumią delikatny optymizm związany z poprawiającą się sytuacją ekonomiczną.

Czerwiec
Kolejna odsłona półkrzyża: Uran, Pluton, Mars, znów podkręci emocje, namiętności i pasje, które przełożą się na ostrą, radykalną retorykę. Huntingtonowskie zderzenie cywilizacji przybierze nową formę. Już nie przez konflikt świat Zachodu kontra islam, ale przez zalew biedoty z Afryki i Azji, która szukać będzie szans i nadziei w bogatej Północy.

Lipiec
Latem też musimy zapomnieć o spokoju. W lipcu czeka nas ostatnia odsłona półkrzyża Uran, Pluton, Mars. Militarna retoryka, konflikty zbrojne, seria terrorystycznych zamachów, spory między mocarstwami w kwestii tref wpływu, surowców naturalnych, kurczenie się racjonalnego środka na rzecz skrajnych ideologii zdominuje pierwszy miesiąc wakacji.

Sierpień
Innego rodzaju półkrzyż – tym razem utworzony przez Słońce i Księżyc w pełni w kwadraturze do Marsa i Saturna, w pierwsze połowie sierpnia zwiastuje dramatyczne wydarzenia pogodowe w Europie w tym z reguły spokojnym klimatycznie miesiącu. Wielkie nawałnice i fronty burzowe narobią szkód, a pogoda da się mocno we znaki wielu ludziom na świecie. Czekają nas kolejne zawirowania polityczne i militarne, ostre konflikty zbrojne, powstania i bunty.

Wrzesień
Miesiąc ten przyniesie sporą ulgę, uspokojenie sytuacji, oraz obniżenie poziomu globalnego napięcia. Optymizm na rynkach i w światowej gospodarce pozwoli z nadzieją myśleć o przyszłości. Nowe władze UE zaprezentują ambitne plany reform skostniałej, biurokratycznej struktury brukselskiej administracji. Pojawi się szansa na zaprowadzenie pokoju w tych rejonach świata, gdzie wojny i bieda dokonały straszliwych spustoszeń.

Październik
Przed nami jeden z najlepszych, najszczęśliwszych i najbardziej optymistycznych momentów roku. Pomyślny, energetyczny i mobilizujący układ wielkiego trygona, utworzy Uran w Baranie, Jowisz w Lwie, oraz Mars z Saturnem w Strzelcu. Konfiguracja ta w kolejnych miesiącach 2014 i w 2015 roku rozkręci rynki finansowe, inwestycje, giełdy i międzynarodowy handel. Marne i rachityczne przywództwo ważnych światowych liderów – zwł. prezydenta USA Baracka Obamy – nieco nabierze wigoru i tempa. Rozpocznie się proces demokratyzacji w targanych konfliktami i sporami krajach. Październikowe zaćmienie Słońca w znaku Skorpiona ujawni jakieś bolesne tajemnice z przeszłości, przyniesie wybuch politycznej afery, ale też przyspieszy upadek reżymu lub dyktatury.

Listopad
Uwaga komentatorów, opinii światowej i zwykłych ludzi będzie mocno skoncentrowana na globalnych ekonomicznych wyzwaniach, jak rynek pracy, bezrobocie, systemy emerytalne. Rozkręcająca się światowa gospodarka pozwoli rozpocząć niezbędne procesy modernizacyjne w zapuszczonych, biednych i zdegradowanych rejonach świata. Po kilku niezwykle ciężkich latach sytuacja ekonomiczna strefy euro zacznie się wyraźnie poprawiać. Jedynie między 06 a 14 listopada ostre układy między Marsem a Plutonem i Uranem poniosą na chwilę temperaturę i międzynarodowe napięcie, co może wiązać się z próbą zamachu terrorystycznego.

Grudzień
Przedostatnia odsłona kwadratury Uran – Pluton przypomni ludzkości o poważnych dylematach i problemach. Wielu ludzi na świecie definitywnie będzie się musiało pożegnać z wizją dobrobytu, spokojnej emerytury, poczuciem bezpieczeństwa i stabilności. Świat zmierza ku nowym wyzwaniom, które obudzą lęki, niepokój i strach. Jednak rok kończyć będziemy w niezłych nastrojach.

Polska
Fatalna atmosfera, niski poziom zaufania do instytucji państwowych, deficyt opisywanego przez prof. Czapińskiego kapitału społecznego, autentyczna polityczna nienawiść i wrogość między głównymi graczami polskiej polityki, spiskowe teorie wokół smoleńskiej katastrofy, uaktywnienie nacjonalistycznej prawicy spod znaku NOP i Młodzieży Wszechpolskiej jednoczącej pod swoimi skrzydłami stadionowych bandytów. Ten głęboki polityczny kryzys i bardzo złe nastroje społeczne przynosił bolesny i ciężki tranzyt Saturna przez dół horoskopu Polski (IC) odpowiedzialny za poczucie bezpieczeństwa, stabilność, naród. W roku 2014 też nas czeka trudny aspekt, jakim jest dyrekcyjna wędrówka Słońca przez Saturna. W połowie XVII wieku, gdy dyrekcyjne Słońce ostatnio przechodziło przez Saturna, Rzeczpospolita toczyła dwie wyniszczające wojny. Na wschodzie było to kozackie powstanie Bohdana Chmielnickiego. Centralne zaś rejony kraju pustoszył szwedzki potop. Jeszcze wcześniej – przy identycznej dyrekcji – pod koniec XIII wieku –Polska zmagała się z niekorzystnymi konsekwencjami rozbicia dzielnicowego. Atmosfera w kraju będzie zła, nastroje również. Jednak w Polsce w ostatnich latach się wiele zmieniło. Do ostrej, dramatycznej konfrontacji i tzw. kryterium ulicznego, czyli zamieszek i płonących ulic nie dojdzie. Chroniący wpływ Jowisza na ascendencie horoskopu chrztu pozwoli przetrwać to szaleństwo w miarę spokojnie.

Polityka krajowa
Głównym tematem roku 2014 będą majowe wybory do Parlamentu Europejskiego. Niewielkie zainteresowanie Polaków europejską elekcją nie ma tu większego znaczenia. Jest to bowiem próba generalna przed niezwykle ważnymi wyborami parlamentarnymi i prezydenckimi w roku 2015, gdzie czeka nas swoista kumulacja, niczym w totolotku. Jeszcze ważniejsze będą jesienne wybory samorządowe, które pokażą realną władzę partii w regionach. Dość osobliwie będzie przebiegać kampania wyborcza do obu elekcji. W wyborach do PE najmniej się będzie mówić o tematach europejskich. Tak naprawdę będzie to plebiscyt oceniający poparcie aktualnie rządzącej koalicji, oraz siłę i pozycję opozycji, więc kampania będzie się toczyć wokół naszych starych, dobrze znanych tematów. Koalicja będzie przypominać o sukcesie w negocjacjach unijnej kasy dla Polski na nową kadencję. Opozycja zaś – zwłaszcza prawicowa – uderzać będzie w narodowe i patriotyczne tony sugerujące wyprzedaż polskich interesów na rzecz Brukseli. Wynik wyborów do PE nie będzie szczególnym zaskoczeniem. Wybory te angażują europejsko nastawiony elektorat, za zatem wyborców Platformy Obywatelskiej i lewicy. Właśnie wiosną Jowisz wędruje przez IC horoskopu PO, więc politycy tych nurtów osiągną dobre rezultaty. Prawica może być rozczarowana – zwłaszcza PiS, które liczyć mógł na więcej. Jesienne wybory samorządowe będą najmniej partyjne ze wszystkich po okresie transformacji ustrojowej. Właściwie nie dadzą żadnej wyraźnej odpowiedzi na pytanie, kto je wygrał lub przegrał. W dużych miastach wygrywać będą PO i SLD, w tym na stanowiska prezydentów dużych miast. Na prowincji zaś dobre wyniki osiągnie PSL i PiS. Horoskop II kadencji rządu Tuska nie jest łatwy i przyjemny. Kwadratura Saturna do Księżyca, oraz jesienna wędrówka Saturna przez Słońce, zwiastują trudny, męczący dla koalicji rok. Twarde aspekty Saturna i Plutona w horoskopie Porozumień Sierpniowych, sprawiają, że Solidarność pod wodzą Piotra Dudy mocno się zaangażuje politycznie. Jesienią Solidarność zorganizuje kolejne akcje protestacyjne lub strajki. W horoskopie sejmu VII kadencji korzystne wiosenne aspekty Jowisza sprawiają, że sejm będzie pracować stosunkowo sprawnie i efektywnie. Jesienią zaś stanie się areną gorszących sporów, pyskówek i kłótni. Na tym tle błyszczeć będzie prezydentura Bronisława Komorowskiego, który zachowa stabilnie wysokie notowania. Jowisz na Słońcu, oraz Uran na descendencie, prezydentury sprawiają, że Komorowski bardzo dobrze będzie się poruszać po burzliwych meandrach polskiej polityki odwołując się do osób wykluczonych, ale zarazem podkreślając polską rację stanu. Polski Kościół Katolicki stoi przed epokowymi przemianami, kryzysem i wstrząsem, który w najbliższych latach – zwłaszcza w okresie przygotowań do Światowych Dni Młodzieży zmieni obraz polskiego Kościoła nie do poznania.

Polityka zagraniczna
Uwaga naszej dyplomacji w zdecydowanej większości będzie skoncentrowana na kwestie europejskie. W horoskopie polskiej akcesji do UE dyrekcyjny i progresywny Mars tworząc pomyślne trygony do MC i Urana akcesji, sprawia, że Polacy otrzymają ważne stanowiska w unijnych urzędach. Jest szansa na to, że wynegocjujemy korzystne dla nas rozwiązania w kwestii walki ze współczesnymi diabłami, czyli globalnym ociepleniem, oraz w kwestii wydobywania gazu za pomocą szczelinowania. Nasze relacje z głównymi decydentami unijnej polityki, czyli z Niemcami, Francją, oraz Komisją Europejską, będą całkiem dobre. Jowisz na Księżycu akcesji sprawia, że nie grożą nam jakieś ostre spory i konflikty. Polska będzie aktywna na Wschodzie mocno angażując się w proces akcesyjny Ukrainy, Gruzji, Turcji. Słabnąć zaś będzie polskie zaangażowanie w podtrzymywanie relacji z USA. Duży sukces zaś Polska będzie mieć w ramach NATO. Dyrekcyjna i progresywna koniunkcja Słońca z Jowiszem horoskopu polskiej akcesji do Paktu Północnoatlantyckiego jest zapowiedzią objęcia przez Polaka ważnej funkcji lub misji. W relacjach z Rosją przełomu nie będzie. Jest jednak szansa na to, że Rosja zwróci Polsce wrak tupolewa, o który toczą się w kraju twarde boje.

Gospodarka
Dyrekcyjna wędrówka Słońca przez Saturna jest zapowiedzią niezwykle ważnej – a zarazem bardzo niepopularnej – reformy, jaką jest likwidacja obligacyjnej części OFE, co przyniesie ulgę dla budżetu i duże straty dla firm zarządzających funduszami emerytalnymi. Bolesny i trudny proces równoważenia budżetu, ograniczanie deficytu i długu – to będzie główny temat dla ministra finansów, którym już nie będzie Jacek Rostowski wykoszony przez opozycję Saturna do jego Słońca. Rok 2014 z punktu widzenia makroekonomii zapowiada się rewelacyjnie. Gospodarka wyraźnie przyspieszy, wzrosną wskaźniki optymizmu inwestycyjnego PMI, a co najważniejsze – wreszcie zacznie spadać bezrobocie. Rząd prawdopodobnie przeprowadzi kolejną niezwykle ważną reformę – rynku pracy dążąc do jego uelastycznienia, reformując przy okazji niewydolny system urzędów pracy. Słońce na Saturnie pozwoli utrzymać niski wskaźnik inflacji, co przy rosnących powoli zarobkach łatwe nie będzie. Wzrost gospodarczy w roku 2014 sięgnie co najmniej 3%. Doskonałe wyniki w handlu zagranicznym i eksporcie zawdzięczać będziemy stabilnemu złotemu i dużej dynamice polskiego przemysłu. Polskie firmy coraz śmielej zaczną sobie poczynać za granicą. Złotemu w roku 2014 nie grożą większe zawirowania. Jedynie w pierwszym kwartale może dojść do przejściowego osłabienia naszej waluty. Docelowo złoty jest skazany na wzrost, co mocniej zauważymy od wiosny, gdy Jowisz przejdzie MC horoskopu denominacji.

Warszawska giełda wkracza w długoterminową hossę nadrabiając zaległości w stosunku do pozostałych rynków. Na rynek napłynie duży kapitał, a sama GPW kilka razy będzie bić rekordy i tworzyć nowe maksima. W styczniu i w lutym dominować będą spadki. Korekta nie będzie jednak zbyt głęboka. Marzec przyniesie duże wzrosty. W kwietniu i w maju giełda też będzie na plusie. W czerwcu będą spore zawirowania, ale bilans miesiąca będzie wzrostowy. W lipcu czeka nas kolejna fala wzrostów, choć już mniejszych. W sierpniu rynek będzie słaby. Czeka nas trend boczny lub spadki. We wrześniu znów wrócą wzrosty. Październik przyniesie stabilizację na rynku, ale albo w drugiej połowie miesiąca i w listopadzie dojdzie do sporej przeceny, która może się przeciągnąć aż do grudnia. Koniec roku będzie dla giełdy wyśmienity.

Politycy

Donalda Tuska czeka kolejny trudny rok, jednak lepszy niż 2013, który był dla niego wyjątkowo nieprzyjemny, momentami kryzysowy. Tusk w naturalny sposób zmęczony długim sprawowaniem władzy, oraz zużyty konfliktami w partii, znów poderwie PO do boju, co już kilkakrotnie czynił w ostatnich siedmiu latach. Jesienią jego progresywne Słońce przekroczy descendent, wiec Tusk mocniej zabierze się za porządki w partii, ale też jako premier będzie mocniej widoczny i aktywny na arenie międzynarodowej.

Dla Jarosława Kaczyńskiego rok 2014 będzie wyjątkowo dynamiczny. Z jednej strony korzystne i wspierające koniunkcje Jowisza na IC i Wenus, oraz trygon Saturna do Księżyca, utwierdzą jego niekwestionowane przywództwo w Prawie i Sprawiedliwości. Mimo to Kaczyńskiego czeka trudny, chwilami ciężki, rok. Jego dyrekcyjne Słońce przechodząc przez Saturna sprawi, ze Kaczyński coraz mocniej zacznie popadać w samotność, nieufność i podejrzliwość. I choć w jego wieku aktywnych polityków jest wielu, to jednak bolesne doświadczenia z ostatnich lat, rodzinne tragedie i typowe w polityce zużycie materiału sprawi, że Kaczyński mocniej odczuje zdrowotnie i emocjonalnie upływ czasu. Na polityczną emeryturę uda się najprawdopodobniej w okolicach roku 2015. Na prawicy silną pozycję budować będzie Antoni Macierewicz. Jowisz na jego Słońcu jest zapowiedzią, że Macierewicz marzy o przewodzeniu polskiej prawicy. Zważywszy jednak na jego destrukcyjne tendencje i zaliczone porażki w podobnych przedsięwzięciach w przeszłości, szansę na pozycję szefa PiS ma niewielką. Główny rozgrywający na prawicowym medialnym posterunku – o. Tadeusz Rydzyk – zaliczy w roku 2014 niemiłą niespodziankę. Ciężkie aspekty Saturna do ascendentu, oraz dyrekcja Słońca przez Saturna w horoskopie Telewizji Trwam, sprawiają, że jego wybitny talent biznesowy może zawieźć, a ekonomiczna rzeczywistość boleśnie doświadczy ten projekt medialny.

Nie jest też pewna pozycja szefa SLD Leszka Millera w ewentualnej przyszła koalicji. Miller zaliczył bardzo twardą opozycję Plutona do Słońca. I choć marzy o pozycji wicepremiera, jako podsumowaniu jego politycznej ścieżki, nie ma pewności, czy coś mu nie stanie na przeszkodzie. Po kilku latach słabej obecności w polityce byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, zdecydowanie wraca on na salony. Saturn na jego Słońcu, dyrekcyjne Słońce na descendencie, oraz mocno aktywny Jowisz, sprawiają, że Kwaśniewski może liczyć na jakąś prestiżową funkcję – albo w Parlamencie Europejskim, albo w samej Komisji. Szefa ludowców Janusza Piechocińskiego czeka dobry rok. Prawdopodobnie niezły wynik PSL w wyborach samorządowych umocni jego pozycję. Seria korzystnych tranzytów w horoskopie prezydenta Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz sprawia, że ma ona szansę na III kadencję, ale nie jest wykluczone, że wybierze jakąś inną funkcję, być może zawalczy o silną pozycję w PO. Jowisz w opozycji do Słońca sprawi, że bulterier Platformy Stefan Niesiołowski mocno złagodnieje i się wyciszy. Trudny, ale stabilny rok czeka Grzegorza Schetynę. Saturn w kwadraturze do Słońca zablokował jego polityczne plany i nadzieję na przyszłe przywództwo w PO. Schetyna jednak nie jest bez szans, a jego ponadprzeciętny instynkt polityczny pozwoli mu przetrwać do lepszych czasów.

Uwielbiający eventy i happeningi szef Twojego Ruchu Janusz Palikot znów wykona w roku 2014 gwałtowną woltę, być może jedną z większych w swojej politycznej karierze. Dyrekcyjny Uran na Słońcu wplącze go w jakąś dziką awanturę, konflikt lub spór. Na prawicy rewolucji nie będzie. Twarde, blokujące aspekty w horoskopie Zbigniewa Ziobro sprawiają, że tak naprawdę marzy on o kolejnej kadencji w PE. Ziobro nie odegra ważniejszej roli w polityce krajowej. Podobnie sytuacja wygląda u Jacka Kurskiego, który porzuci rolę bulteriera prawicy i zacznie się rozglądać za jakąś spokojną posadą. I choć Roman Giertych nie jest aktywnym politykiem, to jednak progresywna Wenus na Słońcu sprawia, że w skłóconej polskiej polityce jak adwokat będzie miał dużo roboty. Jego powrót do wielkiej polityki jest tylko kwestią czasu. Jarosław Gowin po opuszczeniu PO energicznie zacznie budować nowe struktury. Dyrekcyjne Słońce na Jowiszu sprawia, że jeśli wystartuje w wyborach samorządowych na funkcję prezydenta Krakowa, ma spore szanse na sukces.

Pogoda
Rok 2014 będzie zmienny, wietrzny, z dużą ilością opadów. Będzie to korzystny dla rolnictwa czas. Nie ma mowy o żadnej katastrofalnej, rekordowo mroźnej zimie, czym straszą tabloidy. Będzie ona dość typowa. Styczeń jednak może być ciężki. Mroźny i śnieżny z ostrymi atakami zimy. W lutym dominować będą wyże, więc luty w pogodzie będzie stosunkowo stabilny, słoneczny, dość chłodny. Jedynie w połowie miesiąca dojdzie do załamania pogody. Marzec nie będzie przypominać koszmaru z roku 2013. Będzie stosunkowo ciepły, choć kapryśny – zwłaszcza początek miesiąca. Kwiecień i maj przyniosą męczącą i trudną pogodę. Mogą nas wtedy czekać duże opady, a nawet powodzie. Będzie jednak stosunkowo ciepło. Wyśmienicie zapowiada się czerwiec. Będzie upalny, ale też burzowy. Wakacyjna pogoda nie będzie nas rozpieszczać. Wprawdzie będzie dość ciepło, ale liczne burze i deszcze psuć będą wczasowiczom nastroje. Najlepsza pogoda czeka nas we wrześniu. Będzie ciepło i przyjemnie. Październik zaskoczy nas rekordowo ciepłą aurą i piękną jesienią. Listopad przyniesie typową o tej porze roku, jesienną i mglistą aurę. Będzie też stosunkowo ciepłym miesiącem. Podobnie w grudniu, w którym zimy raczej nie doświadczymy.

Rok 2015
Pod koniec grudnia 2014 po dwu i półrocznej wędrówce przez mroczny i ponury znak Skorpiona, Saturn wkracza do Strzelca, w którym będzie aż do grudnia 2017 roku. Czeka nas zatem wielka przebudowa tradycyjnych systemów religijnych, upadek starych ideologii, a także ostra walka o „prawdę”, ale o tym już za rok…

Mini-słowniczek astrologiczny:
– Ascendent: (wizerunek, obraz zewnętrzny); descendent: (relacje, partnerstwo, związki); Medium Coeli, skr. MC: (cele, dążenia, ambicje); Imum Coeli, skr. IC: (korzenie, bezpieczeństwo, stabilizacja) – tzw. kąty horoskopu, jego główne, kardynalne punkty.
– Aspekty: kątowe relacje między planetami. Kwadratury i opozycje – nieharmonijne, trygony – harmonijne, koniunkcje – harmonijne i nieharmonijne (w zależności od planet).
– Domy: sektory horoskopu odpowiedzialne za określone sfery, np. II – finanse, IV bezpieczeństwo, X – kariera.
–Pars Fortunae: Punkt Szczęścia – wyniesiony z astrologii arabskiej punkt w horoskopie symbolizujący powodzenie.
– Półkrzyż, krzyż, wielki trygon: figury planetarne składające się z kilku planet.
– Progresja, dyrekcja: techniki prognostyczne przesuwania planet po horoskopie bazujące na zasadzie „jeden dzień po urodzeniu – jeden rok (progresja)” lub stałej miary dla wszystkich obiektów (dyrekcja).
– Retrogradacja – pozorny ruch wsteczny planety po niebie.
– Tranzyt: bieżąca wędrówka planety po ekliptyce niebieskiej.

Warszawa, listopad 2013